Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gidada hile teknolojiden hizli

Piyasada hilekarlik ve dolandiricilik alabildigine. Sahtekarlik sofralara oradan da midemize uzandi. Yedigimiz ürünlerin içine bakin neler katiyorlar neler?

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi, yiyeceklerin kimyasal isleme tabi tutuldugu belirtildi.

Beyaz eti klora batirip taze görüntüsü veriliyor. Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Baharatlara kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin katiliyor. Soya baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Tavuk dönerin içine deri ve bagirsak konuyor...

Gida hijyeni ve güvenligi konusunda ev kadinlarina yönelik konferansta konusan Sivas Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürü Dr. Seza Avunduk, “Gidada teknoloji, hilenin hizina yetisemiyor. Hile teknolojiden hizli gelisiyor” dedi.

Dr. Avunduk, bazi gida maddelerinde yapilan hileleri söyle siraladi:

“Ufalanmis peynir birlestirilip yeniden kalip peynir yapiliyor. Dana kiymaya tavuk sakatati katiliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin konuluyor. Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bagirsak, paça ve sakatatlar baharatlanarak karistiriliyor. Kirmizi bibere kiremit tozu ekleniyor. Kalitesiz bulgura boya katip ayip örtülüyor. Zeytinyagina rafine ayçicek, kanola, findik ve tereyagi karistiriliyor. Son kullanma tarihi geçmis sucuklar yeni yapilan sucuklarin içine katilip yeniden imal ediliyor. Salam ve sosislerin içine hayvansal etsel atiklar katiliyor. Soya baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Baharatlar arasina kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Depolarda iyi muhafaza edilmedigi için küflenen çaylar da soframiza geliyor.”

Türkiye’de sahte gida piyasasinda ürün yelpazesinin bir hayli genis oldugunu dile getiren Avunduk, “Türkiye’de 27 bin gida sanayii isletmesinin 10 bini denetlenemiyor. Çünkü bunlardan sadece 17 bini Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin gida siciline kayitli” diye konustu.

PATATESIN IÇINDE KARARMALAR VARSA

Tescilli ve güvenilir ürünleri seçmenin büyük önem tasidigini vurgulayan Dr. Avunduk, gidalarda hormon konusuna dikkat edilmesi gerektigini kaydetti.

Hormon konusunda hazirlanan bir raporla bazi püf noktalarin belirlendigini kaydeden Avunduk, söyle devam etti:

“Bu rapora göre, domates çekirdeksiz ve içi civiksa, patlicanin içi süngerimsi ve çekirdeksizse, kabak çekirdeksizse, biber asiri iri ve büyükse, patates sekilsiz ve içinde kararmalar varsa, karpuzun çekirdek yerleri bossa bu yiyeceklerin hormonlu oldugu anlamina geliyor. Bu raporda 15 Ekim-10 Kasim, 10 Nisan-5 Mayis tarihleri arasinda domates yenmemesi öneriliyor. 15 Kasim-15 Mayis arasinda patlican, 1 Kasim-15 Mayis tarihleri arasinda da kabak yenmemesi gerektigi ifade ediliyor.”

Kadinlara çocuklarini dogal gidalarla beslemelerini öneren Avunduk, “Vitamin alacagini düsünerek belki de bu tarihler arasinda bu tip seyleri yediriyoruz ama hata ediyoruz” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası