Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gidada hile teknolojiden hizli

Piyasada hilekarlik ve dolandiricilik alabildigine. Sahtekarlik sofralara oradan da midemize uzandi. Yedigimiz ürünlerin içine bakin neler katiyorlar neler?

Temel gida maddeleri basta olmak üzere sofralara konan birçok gidanin içine insan sagligina da zarar verecek nitelikte maddeler katildigi, yiyeceklerin kimyasal isleme tabi tutuldugu belirtildi.

Beyaz eti klora batirip taze görüntüsü veriliyor. Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Baharatlara kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin katiliyor. Soya baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Tavuk dönerin içine deri ve bagirsak konuyor...

Gida hijyeni ve güvenligi konusunda ev kadinlarina yönelik konferansta konusan Sivas Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürü Dr. Seza Avunduk, “Gidada teknoloji, hilenin hizina yetisemiyor. Hile teknolojiden hizli gelisiyor” dedi.

Dr. Avunduk, bazi gida maddelerinde yapilan hileleri söyle siraladi:

“Ufalanmis peynir birlestirilip yeniden kalip peynir yapiliyor. Dana kiymaya tavuk sakatati katiliyor. Sütün yagi alinip yerine margarin konuluyor. Küflü kasarlar eritme peyniri yapiliyor. Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bagirsak, paça ve sakatatlar baharatlanarak karistiriliyor. Kirmizi bibere kiremit tozu ekleniyor. Kalitesiz bulgura boya katip ayip örtülüyor. Zeytinyagina rafine ayçicek, kanola, findik ve tereyagi karistiriliyor. Son kullanma tarihi geçmis sucuklar yeni yapilan sucuklarin içine katilip yeniden imal ediliyor. Salam ve sosislerin içine hayvansal etsel atiklar katiliyor. Soya baharatla karistirilip sucuk imalatinda kullaniliyor. Baharatlar arasina kurutulmus ot ve sap karistiriliyor. Depolarda iyi muhafaza edilmedigi için küflenen çaylar da soframiza geliyor.”

Türkiye’de sahte gida piyasasinda ürün yelpazesinin bir hayli genis oldugunu dile getiren Avunduk, “Türkiye’de 27 bin gida sanayii isletmesinin 10 bini denetlenemiyor. Çünkü bunlardan sadece 17 bini Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin gida siciline kayitli” diye konustu.

PATATESIN IÇINDE KARARMALAR VARSA

Tescilli ve güvenilir ürünleri seçmenin büyük önem tasidigini vurgulayan Dr. Avunduk, gidalarda hormon konusuna dikkat edilmesi gerektigini kaydetti.

Hormon konusunda hazirlanan bir raporla bazi püf noktalarin belirlendigini kaydeden Avunduk, söyle devam etti:

“Bu rapora göre, domates çekirdeksiz ve içi civiksa, patlicanin içi süngerimsi ve çekirdeksizse, kabak çekirdeksizse, biber asiri iri ve büyükse, patates sekilsiz ve içinde kararmalar varsa, karpuzun çekirdek yerleri bossa bu yiyeceklerin hormonlu oldugu anlamina geliyor. Bu raporda 15 Ekim-10 Kasim, 10 Nisan-5 Mayis tarihleri arasinda domates yenmemesi öneriliyor. 15 Kasim-15 Mayis arasinda patlican, 1 Kasim-15 Mayis tarihleri arasinda da kabak yenmemesi gerektigi ifade ediliyor.”

Kadinlara çocuklarini dogal gidalarla beslemelerini öneren Avunduk, “Vitamin alacagini düsünerek belki de bu tarihler arasinda bu tip seyleri yediriyoruz ama hata ediyoruz” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası