Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalarin hayallerini yikan haber

Birçok hasta umudunu kök hücre projesine baglamisti. Gözler bilim adamlarinin bu alandaki çalismalarina çevrilmisti. Ancak Güney Kore'den sok bir haber geldi

Kopyalama yoluyla insana ait kök hücre elde ettigini açiklayan ancak daha sonra meslektaslari tarafindan verileri çarpitmakla suçlanan Güney Koreli bilim adami Hwang Woo-suk'un çalismasinin sahtekarlik içerdigi anlasildi.

Hwang'in bagli oldugu Seul Ulusal Üniversitesi, sikayet üzerine bu çalismayla ilgili bir arastirma yapti ve Hwang'in sahtekarlik yaptigi sonucuna varildigini açikladi.

Üniversite tarafindan bugün yapilan açiklamada, ''Hwang'in elde ettigini ileri sürdügü 11 kök hücre dizisinden en az 9'u ile ilgili veriler sahte'' denildi.

Açiklamada, bu tür bir tavrin, bilimin güvenilirligine köklü zararlar verecegi belirtildi. Hwang'in çalismasini destekleyen Güney Kore hükümeti tarafindan yapilan açiklamada da, üniversitenin ulastigi bu sonuçtan sonra bu arastirmaya yönelik destegin çekilebilecegi belirtildi.

Bilim ve Teknoloji Bakanligi tarafindan yapilan açiklamada, durumun utanç verici oldugu belirtilerek, ''hükümet, üniversitenin sorusturmasinin sonucuna güvenmektedir. Profesör Hwang Woo-suk'a arastirma fonu tahsisinin durdurulmasi da dahil olmak üzere hükümet tarafindan alinabilecek önlemler degerlendirilmektedir'' denildi.

-ISTIFA-

Sahtekarlik yaptigina iliskin suçlamalari daha önce reddeden ve üniversitenin sorusturmasinin sonucunun beklenmesi gerektigini açiklayan Hwang ise, sorusturma sonucunun olumsuz çikmasi üzerine üniversitedeki görevinden istifa etti.

Üniversitedeki odasindan ayrilirken gazetecilerin sorularini yanitlayan Hwang, ''Yarattigim sok ve hayal kirikligindan ötürü halktan özür diliyorum. Özür dilegimin bir göstergesi olarak üniversiteden istifa ediyorum'' dedi.

Hwang, Science dergisinde Mayis ayinda yayimlanan makalesinde belirttigi, ''hastaya özgü kök hücre elde edilmesi teknolojisini ürettigi'' yolundaki israrini ise bugün de sürdürdü. Hwang, ''Bu teknoloji Güney Kore'ye aittir ve bu ileride de görülecektir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası