Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi çay neye iyi geliyor?

Siyah çayin etkinligi gittikçe azaliyor. Simdi yükselen trend bitkisel çaylar. Bu çaylarin vücuda faydalarini saymakla bitmez. Ancak bunun gerçeklesmesi için bir sart var.

Günde 4-5 fincan yesil çay vücudu zirh gibi koruyor. Yüksek tansiyondan uykusuzluga kadar birçok derde derman olan çaylar, dogru sekilde hazirlanmazsa zararli etkileri ortaya çikiyor

Gazi Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Ögretim Üyesi Farmokognozi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Sezik, bitkisel çaylarin alternatif içecek, koruyucu ve tedavi amaçli olmak üzere üç grupta ele alindigini belirterek 'Bu çaylar gün boyu içilen çay ve kahvenin yerine saglikli bir içecek olarak degerlendiriliyor. Çogu kisi sabah çayindan sonra artik, kusburnu, elma, adaçayi bitkilerinden hazirlanan çaylari tercih ediyor' dedi.

Bitkisel çaylarin vücudun direncini artirarak hastaliklardan korudugunu belirten Sezik, bu çaylarin tedavideki rolü hakkinda bilgi verdi: 'Nezle, grip gibi günlük rahatsizliklarin yaninda böbrek, karaciger hastaliklari, yüksek tansiyon gibi hastaliklarda da bitkisel çaylar yaygin bir sekilde kullaniliyor. Ancak, kanser gibi çok ciddi hastaliklarin tedavisinde bitkilerin çay halinde ilaç olarak kullanimi da görülmektedir.

Bu yanlis ve hastanin sagligini tehlikeye sokacak bir durumdur.' Bitkilerle Tedavi Dernegi Baskani Prof. Dr. Ekrem Sezik, bitkisel çaylarin tedavi amaçli kullaniminin yayginlasmasi nedeniyle ülkemizde de yürürlükte olan 'Avrupa Farmakopesi'nin bu tedavi edicilerle ilgili standartlar getirdigini söyledi.

Dogru sekilde hazirlanmadiginda bitkisel çaylarin etkisini gösteremeyecegine dikkat çeken Prof. Dr. Ekrem Sezik, 'Bitkisel çaylar, demleme, kaynatma ve normal isida hazirlanabilir. Yöntemlerin seçimi önemli. Çünkü bitkisel çay çözeltisine geçecek maddeler bu hazirlama yöntemlerine göre degisebilir. Yanlis yöntem seçilirse istenen maddeler geçmeyebilir veya istenmeyen maddeler geçebilir. Bitkisel çaylarin bir ilaç sekli oldugu unutulmamali ' diye konustu.

Düzenli için

Bitkisel çaylarin tedavi ve koruma amaçli kullanildiginda düzenli bir sekilde içilmesi gerektigine dikkat çeken Sezik, 'Bitkisel çaylar tedaviye uygun sekilde kullanildiginda istenen etki ortaya çikabilir. Tedavinin gerektirdigi süre tamamlaninca çay içilmesi de birakilmali. Aksi taktirde mutedil etki yapan maddelerin birikmesinden istenmeyen etkiler ortaya çikabilir. Istenen etkinin ortaya çikabilmesi için kürler arasinda bir süre birakilmali.'

Hastalara sabah aç karnina ve aksam yatmadan önce birer bardak bitkisel çay içmelerinin önerildigini belirten Sezik, 'Baska bir sekilde tavsiye edilmemisse çaylarin etkisini gösterebilmesi için aç karina , sicak ve yudum yudum içilmeli' dedi.

Seker yerine bal katin

Bitkisel çaylara tadlandirci olarak süzme bal ilavesi tavsiye ettiklerini belirten Sezik, 'Öksürüge karsi kullanilan çaylarda bal ilavesi balin da etkisiyle çayin daha etkili olmasini saglayacaktir. Suni tadlandiricilarin bitkisel çaylara ilave edilmesini önermiyoruz. Çünkü çaydaki etkili maddelerle reaksiyona girmesi kaçinilmazdir. Uçucu yag tasiyan droglarla hazirlanan çaylari herhangi bir tadlandirici katmadan içmek gerekir' dedi.

Erkeklere uyari

Dogal Tip Dernegi Baskani Dr. Ender Saraç, adaçayinda dogal östrojene (Kadinlik hormonu) yakin bilesikler oldugunu hatirlatip erkekleri bu çaydan günde iki fincandan fazla tüketmemeleri konusunda uyardi. Saraç, yanlis hazirlandiginda çaylarin olumsuz etkisinin ortaya çikabilecegine dikkat çekerek 'Adaçayi kaynatilmaz. Haslama ya da demleme seklinde hazirlanir. Iki, en fazla üç dakika kaynar su içinde kalirsa o zaman yararli maddelerini verir. Daha fazla kaynatilirsa aci bir tad olusur. Bu da bitkinin zararli maddeler verdigini gösterir. ' Saraç, çaylarin hijyenik ambalajlarda, ruhsatli olmasina dikkat edilmesi gerektigini belirterek 'Bunlara dikkat edilmezse yeterince randiman alinmayabilir, farkinda olmadan böcek ilaci bulasmis, toksitli çaylar içmis olabilirsiniz' dedi.

Kalbe de birebir

Case Western Üniversitesi uzmanlari tarafindan yapilan arastirmaya göre, günde 4-5 fincan yesil çayin kanserden koruyucu etkisi var. Dr. Ender Saraç, mayalanmamis siyah çaydan elde edilen yesil çayin vücut üzerindeki etkisi hakkinda bilgi verdi: 'Yaslanma ve yipranmaya yol açan maddelerin vücuttan temizlenmesine yardimci oluyor. Kan kolesterolü ve lipid düzeyini normal sinirlarda tutmaya yardimci olup kalp sagligini koruyor. Yesil çayda bulunan polifenol ve katesin adi verilen maddeler tümör olusumuna yol açan maddeleri yok ediyor. Yesil çay yaygin olarak içilen Asya ülkelerinde Bati'ya oranla kanser vakalarinin daha az oldugu biliniyor.'

Gençlik asisi Ginseng

Dr. Ender Saraç, yaslilik ve ona bagli etkileri azaltmakta ginseng çayinin önemli etkisi oldugunu belirterek 'Zihinsel ve fiziksel kapasitenin artirilmasina yardimci oluyor. Cinsel gücü artirici etkisi var. Yorgunlugu azaltiyor' dedi. Ginseng kökünün farkli türlerinin vücutta degisik sekilde etki gösterdigini kaydeden Saraç, 'Dünyada en çok bilinen türleri; Kirmizi Kore, Sibirya ve Kanada ginsengi. Kore ginsenginin canlandirici, uyarici ve isitici etkisi var. Sibirya yani soguk ginsenglerin etkisi ise tam tersi. Yaslanma ve yipranmaya karsi koruyucu özellikleri var. Kisinin fizyolojik durumuna göre ginseng seçimi yapilmali. Yüksek tansiyonu, asiri çarpintisi olan birine kirmizi ginseng vermek yanlis olabilir' dedi. Saraç, sabah ve öglen, günde iki fincan ginseng tüketiminin vücut için yararli oldugunu kaydetti.

Uykusuzluga nane hazimsizliga defne

Ayurveda Uzmani Dr. Ender Saraç, bitkisel çaylar hakkinda bilgi verdi:

Sari Kantaron

- Hazmi kolaylastiriyor

- Mide yanmalarina iyi geliyor

- Heyecani yatistiriyor

- Uykusuzluk durumunda rahatlatici etkisi var

- Kendinizi daha iyi hissetmenize yardimci

- Sari Kantaron'dan hazirlanan eriyik yaralarda yaniklarda, harici olarak kullanilabilir

Adaçayi

- Antiseptik özelligi var

- Direnci artirir

- Hafizayi açar

- Canlandirici etkisi var

- Bulantiyi kesiyor

- Hazim sistemini düzenliyor

- Gögsü yumusatiyor

- Sinirleri yatistiriyor

- Cilde iyi geliyor

Biberiye

- Kabizligi gideriyor

- Sindirim sistemine uyarici etki yapiyor

- Idrar söktürüyor

- Bas agrisina iyi geliyor

- Dolasimi canlandirir

- Vücuttan zehirli maddeleri atmaya yardimci olur

Defne

- Antiseptik özelligi var

- Hazmi kolaylastiriyor.

- Uykusuzluk problemine yardimci oluyor

- Saç dökülmesini engelliyor

- Rahatlatici etkisi var

Melissa

- Antiseptik özelligi var

- Gerginligi alir, uyumaya yardimci olur

- Gazi giderir

- Terlemeyi sagliyor

- Mideyi rahatlatir, hazmi düzenler

Kisnis

- Gaz gideriyor

- Hazmi kolaylastiriyor

Kusburnu

- C vitamini içeriyor

- Kabizligin giderilmesine yardimci oluyor

- Güç kazandiriyor

- Öksürüge iyi geliyor

- Alerji egzama ve hemoroide karsi yararli

Ihlamur

- Öksürüge iyi geliyor

- Yatistirici etkisi var

- Çarpintiya iyi geliyor, rahatlatiyor

- Uykusuzluk problemine yardimci oluyor

- Mideye iyi geliyor

- Balgam söktürücü etkisi var

Nane

- Hafif antiseptik özelligi var

- Mide bulantilarina karsi etkili

- Koku veriyor

- Ferahlatiyor

- Çarpintiya iyi geliyor

- Soguk alginliklarinda öneriliyor

- Sinir sisteminde yatistirici etki yaparak uyku problemlerine yardimci oluyor

Papatya

- Sindirim sistemini düzenler

- Idrar atirir

- Sinirleri yatistirir

- Gaz giderir

- Agrilari kesiyor

- Antiseptik özelligi bulunuyor

Sinameki

- Bagirsak üzerinde müshil etkisi yapar.

- Kabizlik sorunu için önerilir

Rezene

- Sancilarin giderilmesine yardimci olur

- Mideye iyi gelir

- Sinirleri yatistirir

- Gaz giderir

- Sindirimi düzenler
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası