Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akciger Grafisi;Akciger Kanseri Taramasi ve Erken Teshisinde En Uygun Tetkik.

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsünün yapti yeni çalismanin sonuçlari Ulusal Kanser enstitüsü dergisinin aralik sayisinda yayinlandi. Buna göre akciger kanserini erkenden teshis etmede en kolay,pratik ve ucuz yolun düz akciger röntgen grafisi çektirmek oldugu belirlendi.

Ancak yanlis pozitif-tümör sonuçlara dikkat. Yani Akciger kanseri olmadigi halde kanser sonucu verebilir. Bu tetkikin hiçte az olmayan bir oranda yanlis tümör teshisine de neden oldugu ayrica belirtildi. Bu nedenle akciger kanserini taramada akciger grafisinin vazgeçilmez bir tetkik oldugu ortaya çikti.

Tüm kanserlerin neredeyse %25-30’unu olusturan Akciger Kanseri, ülkemizde en sik görülen, en öldürücü ve tedavisi oldukça zor kanser türünden olup, her yil yaklasik 35-40.000 yeni akciger kanserli olguya rastlanmaktadir. Akciger kanseri teshis edildiginde çogunlukla yayilim oldugundan hastalarin %90’i en geç 2 yil içinde ölmektedirler. Ancak erken teshis edildiginde, cerrahi ve uygun tedavilerle akciger kanserli hastalarin %70’i en az 5 yil yasayabilmektedir.

Akciger kanseri açisindan riskli olan gruplar (sigara içenler, kimyasal madde soluyan islerde çalisanlar gibi) tayin edildikten sonra, akciger grafisini düzenli olarak (yilda 1 kez) çektirenlerde erken teshis oranlarinin arttigi belirtilmektedir. Her ne kadar akciger grafisi tek basina bir tarama testi olarak yeterli degilse de riskli gruplarda böylesi basit ve ucuz teknik mutlaka kullanilmalidir.

Akciger grafisini düzenli çektiren riskli gruplarda erken teshis ve ameliyat edilebilme oranlarinda artis ve akciger kanserinden ölüm oranlarinda azalmanin oldugu bildirilmistir. Ancak akciger grafisinde kitle veya tümör bulgusu görülenlerin hemen panige kapilmamasi gerekir. Çünkü ilave tetkikler (Akciger Spiral Bilgisayarli Tomografisi gibi) ile desteklenmesi, ardindan biyopsi alinmasi elzemdir. Zira kitle yada tümör görünümü veren, ama kanser olmayan selim bir çok akciger hastali mevcuttur.

Yilda bir düzenli akciger grafisi çektiren akciger kanserli hastalarin %44’ünde evre-I dedigimiz erken tani oranlari elde edilmistir. Buda ameliyat için uygun anlamina gelmektedir.

Tüm avantajlarina ragmen Akciger Röntgen grafisi toplum genelinde tarama amaçli kullanilamaz. Mutlaka, sigara içimi, yas ve kalitim açisindan riskli grupta olmasi gerekir. Ancak buda nasil olsa erken teshis edilebilmektedir düsüncesiyle “sigara içilebilir” düsüncesine asla sevketmemelidir.

Dr. Murat BAS (Onkolog)-Bursa Tel: 0 533 2665533 drmuratbas@ttnet.net.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası