Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akciger Grafisi;Akciger Kanseri Taramasi ve Erken Teshisinde En Uygun Tetkik.

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsünün yapti yeni çalismanin sonuçlari Ulusal Kanser enstitüsü dergisinin aralik sayisinda yayinlandi. Buna göre akciger kanserini erkenden teshis etmede en kolay,pratik ve ucuz yolun düz akciger röntgen grafisi çektirmek oldugu belirlendi.

Ancak yanlis pozitif-tümör sonuçlara dikkat. Yani Akciger kanseri olmadigi halde kanser sonucu verebilir. Bu tetkikin hiçte az olmayan bir oranda yanlis tümör teshisine de neden oldugu ayrica belirtildi. Bu nedenle akciger kanserini taramada akciger grafisinin vazgeçilmez bir tetkik oldugu ortaya çikti.

Tüm kanserlerin neredeyse %25-30’unu olusturan Akciger Kanseri, ülkemizde en sik görülen, en öldürücü ve tedavisi oldukça zor kanser türünden olup, her yil yaklasik 35-40.000 yeni akciger kanserli olguya rastlanmaktadir. Akciger kanseri teshis edildiginde çogunlukla yayilim oldugundan hastalarin %90’i en geç 2 yil içinde ölmektedirler. Ancak erken teshis edildiginde, cerrahi ve uygun tedavilerle akciger kanserli hastalarin %70’i en az 5 yil yasayabilmektedir.

Akciger kanseri açisindan riskli olan gruplar (sigara içenler, kimyasal madde soluyan islerde çalisanlar gibi) tayin edildikten sonra, akciger grafisini düzenli olarak (yilda 1 kez) çektirenlerde erken teshis oranlarinin arttigi belirtilmektedir. Her ne kadar akciger grafisi tek basina bir tarama testi olarak yeterli degilse de riskli gruplarda böylesi basit ve ucuz teknik mutlaka kullanilmalidir.

Akciger grafisini düzenli çektiren riskli gruplarda erken teshis ve ameliyat edilebilme oranlarinda artis ve akciger kanserinden ölüm oranlarinda azalmanin oldugu bildirilmistir. Ancak akciger grafisinde kitle veya tümör bulgusu görülenlerin hemen panige kapilmamasi gerekir. Çünkü ilave tetkikler (Akciger Spiral Bilgisayarli Tomografisi gibi) ile desteklenmesi, ardindan biyopsi alinmasi elzemdir. Zira kitle yada tümör görünümü veren, ama kanser olmayan selim bir çok akciger hastali mevcuttur.

Yilda bir düzenli akciger grafisi çektiren akciger kanserli hastalarin %44’ünde evre-I dedigimiz erken tani oranlari elde edilmistir. Buda ameliyat için uygun anlamina gelmektedir.

Tüm avantajlarina ragmen Akciger Röntgen grafisi toplum genelinde tarama amaçli kullanilamaz. Mutlaka, sigara içimi, yas ve kalitim açisindan riskli grupta olmasi gerekir. Ancak buda nasil olsa erken teshis edilebilmektedir düsüncesiyle “sigara içilebilir” düsüncesine asla sevketmemelidir.

Dr. Murat BAS (Onkolog)-Bursa Tel: 0 533 2665533 drmuratbas@ttnet.net.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası