Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stres ile hastalik akraba çikti!

Avustralyali bilim adamlari, stresin, soguk alginligindan kansere degin her türlü hastalikla baglantisi oldugunun bilimsel olarak kanitlandigini duyurdu.

Sidney Garvan Enstitüsü'nden bir grup bilim adami, kisinin stresli oldugu sirada vücuduna salgilanan nöropeptid Y (NPY) hormonunun, vücudun bagisiklik sistemini zayiflattigini ve kisinin hastalanmasina yol açtigini söyledi.

Bilim adamlarindan Fabienne Mackay, "Bugüne kadar beyin ile bagisiklik sistemi arasindaki baglanti konusunda ikinci dereceden kanitlar bulunmustu. Ancak simdi bu baglantiyi tam olarak tespit ettik" diye konustu.

Stresli zamanlarda sinirlerin çok miktarda NPY salgiladigini belirten Mackay, "Bunlar kana karisarak, bagisiklik sisteminde hastaliga neden olan mikroplari tahrip eden koruyucu hücrelerin faaliyetini engelliyor" dedi. Mackay, "Stresin bizi hasta yaptigi artik bir mit degil. Simdi bunu kesin olarak biliyoruz. Bu konuyu ciddi olarak ele almamiz gerekiyor" seklinde konustu.

NPY'nin olumsuz etkisini ortadan kaldiracak ilaçlarin gelistirilmesinin yillar alacagini söyleyen Mackay, kisa süreli en iyi çözümün stresle basa çikma yöntemleri oldugunu belirtti.

Bulgularini "Journal of Experimental Medicine"da yayinlayan bilim adamlari, bu tespitin hastaliklarin tedavisinde yeni yöntemlerin ele alinmasina yol açacagini ifade etti.

Gruptaki bir diger bilim adami Herbert Herzog da, NPY'nin kan basinci ve kalbin atis hizina etkisinin bilindigini ancak bunun bagisiklik sistemine etkisinin kesfedilmesiyle birlikte hastaliklarin tedavisinde yeni kapilar açildigini söyledi.

Herzog, nezle, soguk alginligi veya kanser gibi daha ciddi durumlarda, stresin, siddetine göre kisiyi hastaliklara karsi çok daha savunmasiz hale getirdigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası