Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara cildin düsmani

Uzmanlar günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtiyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Orhan Özgöztasi,bir tek sigaranin insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelledigini söyledi.

Özgöztasi, AA muhabirine yaptigi açiklamada, günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtti.

Sigaranin ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarinda daralmaya yol açip damarin besledigi dokunun yeterli oksijen almasini engellendigini, bu durumun ciltteki yaralarin iyilesmesinde gecikmeye yol açtigini ifade eden Özgöztasi, söyle konustu:

''Bir tek sigara insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelliyor. Sigara ciltte kirisikliklarin artmasinin yani sira çok ciddi hastaliklara neden oluyor. Sigara özellikle kadinlarda yüz bölgesindeki kirisikliklarin artmasina ve cildin daha soluk olmasina sebebiyet veriyor. Bunun nedeni sigaranin derideki kolejen ve elastik liflerde bozulmaya neden olmasi. Bu durum ultraviyole isinlarla birlesince kirisiklik olusumu daha da artiyor.''

Koltuk altinda ve kasiklardaki iltihaplanmanin ya da avuç içlerinde ve ayak tabanlarinda görülen sedef türü bir hastaligin sigara içenlerde daha sik görüldügünü belirten Prof. Dr. Özgöztasi, ''Sedef hastaliginin formu olan bu cilt hastaliginin, sigara içenlerde içmeyenlere oranla 7 kat daha fazla görüldügü tespit edilmistir'' dedi.

Cilt kanserlerinin sigara içenlerde daha sik görüldügünü, bunun nedeninin sigaranin bagisiklik sistemine baskilayici bir etki yapmasi oldugunu ifade eden Özgöztasi, söyle devam etti:

''(Malin melenom) denilen cilt kanseri sigara içenlerde daha agir seyrediyor ve kötü sonuçlar dogurabiliyor. Genital bölgedeki ve dudaktaki kanser türleri de sigara içenlerde daha sik görülüyor. Agiz içinde görülen beyazimsi plakalarin daha sora kanserlesme riski var.

Bu da çogunlukla sigara içmeyle birlikte görülüyor. Dis eti hastaliklarina da sigara içenlerde daha fazla rastlaniyor.''

Özgöztasi, ayak parmaklarindaki damarlarin daralmasiyla doku ölümüne neden olabilen ''burger'' hastaliginin, sigara içenlerde daha çok görüldügünü, hastaligin tedavi edilmemesinin ayak parmaklarinin kesilmesine kadar varan ciddi sonuçlar dogurabildigini vurguladi.

Sigara içenlerin saçlarinin daha erken beyazladiginin belirlendigini ifade eden Özgöztasi, ''Pasif içicilerin ciltleri, aktif içiciler kadar olmasa bile bu tehlikelerle karsi karsiyadir'' diye konustu.

Özgöztasi, sigaranin ciltte olusturabilecegi olumsuz etkileri önlemenin tek yolunun sigarayi birakmak oldugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası