Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara cildin düsmani

Uzmanlar günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtiyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Orhan Özgöztasi,bir tek sigaranin insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelledigini söyledi.

Özgöztasi, AA muhabirine yaptigi açiklamada, günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtti.

Sigaranin ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarinda daralmaya yol açip damarin besledigi dokunun yeterli oksijen almasini engellendigini, bu durumun ciltteki yaralarin iyilesmesinde gecikmeye yol açtigini ifade eden Özgöztasi, söyle konustu:

''Bir tek sigara insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelliyor. Sigara ciltte kirisikliklarin artmasinin yani sira çok ciddi hastaliklara neden oluyor. Sigara özellikle kadinlarda yüz bölgesindeki kirisikliklarin artmasina ve cildin daha soluk olmasina sebebiyet veriyor. Bunun nedeni sigaranin derideki kolejen ve elastik liflerde bozulmaya neden olmasi. Bu durum ultraviyole isinlarla birlesince kirisiklik olusumu daha da artiyor.''

Koltuk altinda ve kasiklardaki iltihaplanmanin ya da avuç içlerinde ve ayak tabanlarinda görülen sedef türü bir hastaligin sigara içenlerde daha sik görüldügünü belirten Prof. Dr. Özgöztasi, ''Sedef hastaliginin formu olan bu cilt hastaliginin, sigara içenlerde içmeyenlere oranla 7 kat daha fazla görüldügü tespit edilmistir'' dedi.

Cilt kanserlerinin sigara içenlerde daha sik görüldügünü, bunun nedeninin sigaranin bagisiklik sistemine baskilayici bir etki yapmasi oldugunu ifade eden Özgöztasi, söyle devam etti:

''(Malin melenom) denilen cilt kanseri sigara içenlerde daha agir seyrediyor ve kötü sonuçlar dogurabiliyor. Genital bölgedeki ve dudaktaki kanser türleri de sigara içenlerde daha sik görülüyor. Agiz içinde görülen beyazimsi plakalarin daha sora kanserlesme riski var.

Bu da çogunlukla sigara içmeyle birlikte görülüyor. Dis eti hastaliklarina da sigara içenlerde daha fazla rastlaniyor.''

Özgöztasi, ayak parmaklarindaki damarlarin daralmasiyla doku ölümüne neden olabilen ''burger'' hastaliginin, sigara içenlerde daha çok görüldügünü, hastaligin tedavi edilmemesinin ayak parmaklarinin kesilmesine kadar varan ciddi sonuçlar dogurabildigini vurguladi.

Sigara içenlerin saçlarinin daha erken beyazladiginin belirlendigini ifade eden Özgöztasi, ''Pasif içicilerin ciltleri, aktif içiciler kadar olmasa bile bu tehlikelerle karsi karsiyadir'' diye konustu.

Özgöztasi, sigaranin ciltte olusturabilecegi olumsuz etkileri önlemenin tek yolunun sigarayi birakmak oldugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası