Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara cildin düsmani

Uzmanlar günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtiyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Orhan Özgöztasi,bir tek sigaranin insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelledigini söyledi.

Özgöztasi, AA muhabirine yaptigi açiklamada, günde içilen bir paket sigaranin insanin cilt dokusunun yaklasik bir gün boyunca yeterli oksijen almasini engelleyebilecegini belirtti.

Sigaranin ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarinda daralmaya yol açip damarin besledigi dokunun yeterli oksijen almasini engellendigini, bu durumun ciltteki yaralarin iyilesmesinde gecikmeye yol açtigini ifade eden Özgöztasi, söyle konustu:

''Bir tek sigara insan cildinin 90 dakika yeterli oksijen almasini engelliyor. Sigara ciltte kirisikliklarin artmasinin yani sira çok ciddi hastaliklara neden oluyor. Sigara özellikle kadinlarda yüz bölgesindeki kirisikliklarin artmasina ve cildin daha soluk olmasina sebebiyet veriyor. Bunun nedeni sigaranin derideki kolejen ve elastik liflerde bozulmaya neden olmasi. Bu durum ultraviyole isinlarla birlesince kirisiklik olusumu daha da artiyor.''

Koltuk altinda ve kasiklardaki iltihaplanmanin ya da avuç içlerinde ve ayak tabanlarinda görülen sedef türü bir hastaligin sigara içenlerde daha sik görüldügünü belirten Prof. Dr. Özgöztasi, ''Sedef hastaliginin formu olan bu cilt hastaliginin, sigara içenlerde içmeyenlere oranla 7 kat daha fazla görüldügü tespit edilmistir'' dedi.

Cilt kanserlerinin sigara içenlerde daha sik görüldügünü, bunun nedeninin sigaranin bagisiklik sistemine baskilayici bir etki yapmasi oldugunu ifade eden Özgöztasi, söyle devam etti:

''(Malin melenom) denilen cilt kanseri sigara içenlerde daha agir seyrediyor ve kötü sonuçlar dogurabiliyor. Genital bölgedeki ve dudaktaki kanser türleri de sigara içenlerde daha sik görülüyor. Agiz içinde görülen beyazimsi plakalarin daha sora kanserlesme riski var.

Bu da çogunlukla sigara içmeyle birlikte görülüyor. Dis eti hastaliklarina da sigara içenlerde daha fazla rastlaniyor.''

Özgöztasi, ayak parmaklarindaki damarlarin daralmasiyla doku ölümüne neden olabilen ''burger'' hastaliginin, sigara içenlerde daha çok görüldügünü, hastaligin tedavi edilmemesinin ayak parmaklarinin kesilmesine kadar varan ciddi sonuçlar dogurabildigini vurguladi.

Sigara içenlerin saçlarinin daha erken beyazladiginin belirlendigini ifade eden Özgöztasi, ''Pasif içicilerin ciltleri, aktif içiciler kadar olmasa bile bu tehlikelerle karsi karsiyadir'' diye konustu.

Özgöztasi, sigaranin ciltte olusturabilecegi olumsuz etkileri önlemenin tek yolunun sigarayi birakmak oldugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası