Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kafes ve kümes hayvanlarina dikkat

Basta papaganlar olmak üzere bir çok evcil kusta bulunabilen bir cins bakteri insanlara geçerek atesli bir solunum yollari enfeksiyonuna neden oluyor.

Tip dilinde psittakoz adiyla bilinen hastalik insanlara daha çok papagan ve benzeri kuslardan bulastigi için halk arasinda papagan hastaligi ismiyle taninir.

Hastalik, daha seyrek olarak güvercin, tavuk, hindi, ördek... gibi baska kus ve kümes hayvanlarindan da geçebilir. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kus ve kümes hayvanlarindan geçebilen hastaliklari Mynet okurlari için yazdi.

Papagan hastaliginin özellikle son 20 yilda daha fazla görülür olmasi, bir yandan papagan ve benzeri kuslarin giderek daha çok beslenmesine ve hastaligin daha iyi bilinmesine, diger yandan da tani olanaklarinin kolaylasmasina baglanmaktadir.

ÇOK KOLAY BULASIYOR

Hastalik etkeni olan bakteri, kuslarin burun salgilarinda, doku ve tüylerinde bulunur, ama mikrop tasiyan kuslarda her zaman belirgin bir hastalik durumuna da rastlanmaz. Bazi kuslar daha keyifsiz, istahsiz ve uykuya meyilli olabilirler. Hastalik, insanlara hemen daima havaya karisan bakterilerin solunmasiyla bulasir. Kuslarin gagalama ve isiriklarina bagli bulasma son derece nadirdir. Hastaligin bulasmasi için kuslarla uzun süreli temas etmis olmak sart degildir. Mikrop tasiyan kuslarin bulundugu ortamlarda birkaç dakika kalmak bile bulasma için yeterlidir. Insanlardaki hastaligin agirligi, temasin süresi ve yakinligi ile ilgili degildir, ama hastalik belirtisi gösteren kuslarin daha fazla mikrop saçtiklari da bilinmektedir. Kümes ürünlerinin yenmesiyle bulasma olmaz.

ATES VE ÖKSÜRÜKLE BASLIYOR

Üst solunum yollarindan vücudumuza giren mikrop kan yoluyla tüm dokulara yayilir ve en çok da akciger, karaciger ve dalakta yerlesir. Papagan hastaligi çok farkli tablolarda karsimiza çikabilmektedir. 7-14 günlük bir kuluçka dönemini takiben aniden titremeler ve 40 dereceyi geçen yüksek atesle baslayabilecegi gibi, 3-4 günlük sürelerde yavas yavas yükselen bir atesle de ortaya çikabilir.

Birçok hastada kuru bir öksürük vardir, bazilari da zaman zaman kanli da olabilen balgam çikarabilirler. Bazen gögüs agrisi ön plandadir ve daha ziyade derin nefes alirken, öksürürken biçak batar tarzda bir agridir. Hastaligin yaygin oldugu durumlarda nefes darligi ve dudaklarda morarma da olabilir. Bas agrisi sik görülür. Bazen de, bogaz agrisi, boyun lenf bezlerinin sismesi gibi üst solunum yollarina ait belirtiler olabilir. Her dört hastanin birinde burun kanamasi ve gözlerde isiga asiri duyarlilik vardir.

Hastalar yaygin kas agrilari ve spazmlarindan da sikayetçi olabilirler. Bu belirtilere ense ve sirtta daha sik rastlandigindan atesli hastalarda menenjitle karistirilabilir. Bazi hastalarda ise uykusuzluk, depresyon, huzursuzluk gibi sinir sistemi belirtileri de ortaya çikabilir. Karin agrisi, bulanti, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine rastlanabilir. Psittakoz için tipik bulgulardan biri de hastalarin % 70 kadarinda görülen dalak büyümesidir. Karaciger de agri yapmadan büyümüs olabilir. Ayrica, yüksek atese ragmen nabzin o kadar hizli olmamasi da tipik bulgulardan sayilabilir.

TEDAVISI VAR

Papagan hastaligi, tetrasiklin sinifi antibiyotiklere çok iyi cevap verir. Tedavi, ates düstükten ve hastalik belirtileri kaybolduktan sonra daha 7-14 gün sürdürülmelidir. Tetrasikline alerjisi olanlara eritromisin verilebilir.

Yazi: Ahmet Rasim Küçükusta
ahmetrasimk@mynet.com
Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası