Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kafes ve kümes hayvanlarina dikkat

Basta papaganlar olmak üzere bir çok evcil kusta bulunabilen bir cins bakteri insanlara geçerek atesli bir solunum yollari enfeksiyonuna neden oluyor.

Tip dilinde psittakoz adiyla bilinen hastalik insanlara daha çok papagan ve benzeri kuslardan bulastigi için halk arasinda papagan hastaligi ismiyle taninir.

Hastalik, daha seyrek olarak güvercin, tavuk, hindi, ördek... gibi baska kus ve kümes hayvanlarindan da geçebilir. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kus ve kümes hayvanlarindan geçebilen hastaliklari Mynet okurlari için yazdi.

Papagan hastaliginin özellikle son 20 yilda daha fazla görülür olmasi, bir yandan papagan ve benzeri kuslarin giderek daha çok beslenmesine ve hastaligin daha iyi bilinmesine, diger yandan da tani olanaklarinin kolaylasmasina baglanmaktadir.

ÇOK KOLAY BULASIYOR

Hastalik etkeni olan bakteri, kuslarin burun salgilarinda, doku ve tüylerinde bulunur, ama mikrop tasiyan kuslarda her zaman belirgin bir hastalik durumuna da rastlanmaz. Bazi kuslar daha keyifsiz, istahsiz ve uykuya meyilli olabilirler. Hastalik, insanlara hemen daima havaya karisan bakterilerin solunmasiyla bulasir. Kuslarin gagalama ve isiriklarina bagli bulasma son derece nadirdir. Hastaligin bulasmasi için kuslarla uzun süreli temas etmis olmak sart degildir. Mikrop tasiyan kuslarin bulundugu ortamlarda birkaç dakika kalmak bile bulasma için yeterlidir. Insanlardaki hastaligin agirligi, temasin süresi ve yakinligi ile ilgili degildir, ama hastalik belirtisi gösteren kuslarin daha fazla mikrop saçtiklari da bilinmektedir. Kümes ürünlerinin yenmesiyle bulasma olmaz.

ATES VE ÖKSÜRÜKLE BASLIYOR

Üst solunum yollarindan vücudumuza giren mikrop kan yoluyla tüm dokulara yayilir ve en çok da akciger, karaciger ve dalakta yerlesir. Papagan hastaligi çok farkli tablolarda karsimiza çikabilmektedir. 7-14 günlük bir kuluçka dönemini takiben aniden titremeler ve 40 dereceyi geçen yüksek atesle baslayabilecegi gibi, 3-4 günlük sürelerde yavas yavas yükselen bir atesle de ortaya çikabilir.

Birçok hastada kuru bir öksürük vardir, bazilari da zaman zaman kanli da olabilen balgam çikarabilirler. Bazen gögüs agrisi ön plandadir ve daha ziyade derin nefes alirken, öksürürken biçak batar tarzda bir agridir. Hastaligin yaygin oldugu durumlarda nefes darligi ve dudaklarda morarma da olabilir. Bas agrisi sik görülür. Bazen de, bogaz agrisi, boyun lenf bezlerinin sismesi gibi üst solunum yollarina ait belirtiler olabilir. Her dört hastanin birinde burun kanamasi ve gözlerde isiga asiri duyarlilik vardir.

Hastalar yaygin kas agrilari ve spazmlarindan da sikayetçi olabilirler. Bu belirtilere ense ve sirtta daha sik rastlandigindan atesli hastalarda menenjitle karistirilabilir. Bazi hastalarda ise uykusuzluk, depresyon, huzursuzluk gibi sinir sistemi belirtileri de ortaya çikabilir. Karin agrisi, bulanti, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine rastlanabilir. Psittakoz için tipik bulgulardan biri de hastalarin % 70 kadarinda görülen dalak büyümesidir. Karaciger de agri yapmadan büyümüs olabilir. Ayrica, yüksek atese ragmen nabzin o kadar hizli olmamasi da tipik bulgulardan sayilabilir.

TEDAVISI VAR

Papagan hastaligi, tetrasiklin sinifi antibiyotiklere çok iyi cevap verir. Tedavi, ates düstükten ve hastalik belirtileri kaybolduktan sonra daha 7-14 gün sürdürülmelidir. Tetrasikline alerjisi olanlara eritromisin verilebilir.

Yazi: Ahmet Rasim Küçükusta
ahmetrasimk@mynet.com
Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası