Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kafes ve kümes hayvanlarina dikkat

Basta papaganlar olmak üzere bir çok evcil kusta bulunabilen bir cins bakteri insanlara geçerek atesli bir solunum yollari enfeksiyonuna neden oluyor.

Tip dilinde psittakoz adiyla bilinen hastalik insanlara daha çok papagan ve benzeri kuslardan bulastigi için halk arasinda papagan hastaligi ismiyle taninir.

Hastalik, daha seyrek olarak güvercin, tavuk, hindi, ördek... gibi baska kus ve kümes hayvanlarindan da geçebilir. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kus ve kümes hayvanlarindan geçebilen hastaliklari Mynet okurlari için yazdi.

Papagan hastaliginin özellikle son 20 yilda daha fazla görülür olmasi, bir yandan papagan ve benzeri kuslarin giderek daha çok beslenmesine ve hastaligin daha iyi bilinmesine, diger yandan da tani olanaklarinin kolaylasmasina baglanmaktadir.

ÇOK KOLAY BULASIYOR

Hastalik etkeni olan bakteri, kuslarin burun salgilarinda, doku ve tüylerinde bulunur, ama mikrop tasiyan kuslarda her zaman belirgin bir hastalik durumuna da rastlanmaz. Bazi kuslar daha keyifsiz, istahsiz ve uykuya meyilli olabilirler. Hastalik, insanlara hemen daima havaya karisan bakterilerin solunmasiyla bulasir. Kuslarin gagalama ve isiriklarina bagli bulasma son derece nadirdir. Hastaligin bulasmasi için kuslarla uzun süreli temas etmis olmak sart degildir. Mikrop tasiyan kuslarin bulundugu ortamlarda birkaç dakika kalmak bile bulasma için yeterlidir. Insanlardaki hastaligin agirligi, temasin süresi ve yakinligi ile ilgili degildir, ama hastalik belirtisi gösteren kuslarin daha fazla mikrop saçtiklari da bilinmektedir. Kümes ürünlerinin yenmesiyle bulasma olmaz.

ATES VE ÖKSÜRÜKLE BASLIYOR

Üst solunum yollarindan vücudumuza giren mikrop kan yoluyla tüm dokulara yayilir ve en çok da akciger, karaciger ve dalakta yerlesir. Papagan hastaligi çok farkli tablolarda karsimiza çikabilmektedir. 7-14 günlük bir kuluçka dönemini takiben aniden titremeler ve 40 dereceyi geçen yüksek atesle baslayabilecegi gibi, 3-4 günlük sürelerde yavas yavas yükselen bir atesle de ortaya çikabilir.

Birçok hastada kuru bir öksürük vardir, bazilari da zaman zaman kanli da olabilen balgam çikarabilirler. Bazen gögüs agrisi ön plandadir ve daha ziyade derin nefes alirken, öksürürken biçak batar tarzda bir agridir. Hastaligin yaygin oldugu durumlarda nefes darligi ve dudaklarda morarma da olabilir. Bas agrisi sik görülür. Bazen de, bogaz agrisi, boyun lenf bezlerinin sismesi gibi üst solunum yollarina ait belirtiler olabilir. Her dört hastanin birinde burun kanamasi ve gözlerde isiga asiri duyarlilik vardir.

Hastalar yaygin kas agrilari ve spazmlarindan da sikayetçi olabilirler. Bu belirtilere ense ve sirtta daha sik rastlandigindan atesli hastalarda menenjitle karistirilabilir. Bazi hastalarda ise uykusuzluk, depresyon, huzursuzluk gibi sinir sistemi belirtileri de ortaya çikabilir. Karin agrisi, bulanti, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine rastlanabilir. Psittakoz için tipik bulgulardan biri de hastalarin % 70 kadarinda görülen dalak büyümesidir. Karaciger de agri yapmadan büyümüs olabilir. Ayrica, yüksek atese ragmen nabzin o kadar hizli olmamasi da tipik bulgulardan sayilabilir.

TEDAVISI VAR

Papagan hastaligi, tetrasiklin sinifi antibiyotiklere çok iyi cevap verir. Tedavi, ates düstükten ve hastalik belirtileri kaybolduktan sonra daha 7-14 gün sürdürülmelidir. Tetrasikline alerjisi olanlara eritromisin verilebilir.

Yazi: Ahmet Rasim Küçükusta
ahmetrasimk@mynet.com
Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası