Mecburi hizmet yerleri "bilgisayar">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Süpheli bir saglik kurasi!

994 hekim mecburi hizmet için kura çekti. 990 doktor doguya gitti Dört hekime ise "piyango" vurdu... Dördününde mevcut illerinde kalmasi süphelere yol açti

Mecburi hizmet yerleri "bilgisayarla" belirlendi. Kuraya 994 hekim katildi. Hedef dogudaki ihtiyaci gidermekti... Son anda Ankara'dan iki, Istanbul ile Kayseri'den birer doktor talebi geldi... Bu iller de kuraya dahil edildi.

Hedefi 12'den vurdu

Cerrahpasa onkoloji alaninda ihtiyaç bildirmisti... "Rastlanti!" sonucu, ayni hastanede çalismakta olan Prof. Dr. Çigdem Papila, kendi görev yerini çekti. Papila, Istanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'in yardimcisi olan Prof. Dr. Irfan Papila'nin esi...

Üç keskin nisanci daha

Ankara'dan Dr. Nazan Dalgiç'a Ankara Çocuk Hastaliklari; Ankara Tip'ta uzmanlik egitimi alan Dr. Özgür Çinar'a Ankara Etlik Dogumevi; Kayseri Tip'ta uzmanlik yapan Dr. Özgür Tiryaki'ye de kendi hastanesi çikti. Diger 990 hekim ise bavulunu topladi.

Danisikli dövüs kura

Saglik Bakanligi'nin son kurasinda dogu bölgeleri için düsünülen mecburi hizmet sinirlarina Ankara, Istanbul ve Kayseri de alindi. Ve 990 hekim doguya giderken, "sansli" 4 hekim 3 ili seçti.

Doktorlarin tepkisine ragmen, bu yil içinde zorunlu hale getirilen mecburi hizmet kurasindan skandal çikti. Saglik Bakani Recep Akdag'in "9 milyar liraya Dogu Güneydogu Anadolu'ya gönderecek doktor bulamiyorum" feryatlarinin ardindan mecburi hizmet için ikinci dönem kuralari da çekildi. 25 Kasim'da Kültür Bakanligi Dösim Salonu'nda bilgisayarla ve noter huzurunda gerçeklestirilen kuraya 848 pratisyen ve 146 uzman hekim katildi. Illerden gelen talebe göre görevlendirmenin yapildigi sistemde, Istanbul'dan onkoloji, Kayseri'den tibbi farmakoloji, Ankara'dan ise çocuk enfeksiyon hastaliklari ile embriyoloji ve histoloji alaninda uzmana ihtiyaç oldugu yönünde talep geldi. Bunun üzerine Saglik Bakanligi, bu illeri de mecburi hizmet kapsamina aldi. Ancak 4 hekime kuradan 'tesadüfen', uzmanliklarini aldiklari kendi illerinin çikmasi süphe yaratti. Kuraya katilan 990 hekimin çogu doguya giderken, "çok sansli" 4 doktor söyle:

SANSLI DOKTORLAR

* ISTANBUL Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi'nde tibbi onkoloji üzerine uzmanlik egitimi alan Prof.Dr. Çigdem Papila'ya kuradan kendi hastanesi çikti. Dr. Papila'nin ayni zamanda Istanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'in danismani olan Prof. Dr. Irfan Papila'nin esi olmasi dikkat çekti.

* TIBBI farmakoloji üzerine uzmanlik egitimini Kayseri Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi'nde yapan Dr. Özgür Tiryaki'ye yine ayni hastane çikti.

* ÇOCUK enfeksiyon hastaliklari üzerine Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi'nde uzmanlik egitimi yapan Dr. Nazan Dalgiç, Ankara Dr. Sami Uslu Çocuk Hastaliklari Egitim Hastanesi'ni çekti.

* EMBRIYOLOJI ve histolojide Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi'nde uzmanlik egitimini alan Dr. Özgür Çinar, Ankara Etlik Dogum Evi ve Kadin Hastaliklari Egitim - Arastirma Hastanesi'ni çekti. Bu çok sansli hekimlerin çekilise katilmadan önce burada kalmalarini gerektirecek herhangi bir mazeret bildiriminde bulunmadigi ögrenildi. Mazereti olanlara mazeret kurasina girme hakki taniniyor.

BAKANLIGIN AÇIKLAMASI

Istanbul Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Gencay Gürsoy, "Bu 4 kisi nasil olmus, neye göre kurayi çekmis, bilmek mümkün degil" derken, Türk Tabipler Birligi ikinci Baskani Metin Bakkalci "Bu kadrolar her tarafta bulunabiliyor" dedi. Saglik Bakanligi yetkilileri ise 4 doktorla ilgili kafa karistiran bir açiklama yapti. Yetkililer, söz konusu doktorlarin yan dal uzmanligi yaptigini, bu nedenle ögrenci yetistirebilecekleri düsünülerek kuradan çektikleri illere "yerlestirildiklerini" bildirdi. Yetkililer, o halde neden bu doktorlari kuraya soktuklari sorusunu yanitsiz birakti. Bu da akillara kuranin "danisikli dövüs" oldugu fikrini getirdi. Saglik Bakanligi, doguya gitmek istemeyen doktorlara uzman ise uzmanlik belgesini, pratisyen ise diplomasini vermiyor. Birçok doktor uygulamanin iptali için dava açti.

Ercan SARIKAYA / SABAH

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası