Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalara internet bagimliligi teshisi

Teknoloji gelistikçe yeni moda hastaliklari ortaya çikiyor. Amerika'da her 10 kisiden 6'si internet bagimlisi. Bazilari tedavi için psikiyatri kliniklerine basvuruyor

ABD'de sayilari 189 milyona yaklasan internet kullanicilarinin 10'da 6'sinin alkolizm ve uyusturucu bagimliligi kadar yikici derecede internet bagimlisi haline geldikleri ve bu durumdaki bazi Amerikalilarin tedavi için psikiyatri kliniklerine basvurduklari bildirildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York'ta 'Internet/Bilgisayar Bagimlilik Hizmetleri' adi altinda bir klinik isleten psikiyatr Hilarie Cash, hastalarinin bazilarini 'onlinekolik' olarak tanimlarken, bazi hastalarina ise internet bagimliligi teshisi koyuyor.

Buna karsin bazi uzmanlarin asiri internet kullaniminin klasik akil hastaliklari ile ayni kefeye konulmasina karsi çiktiklarini belirten gazete, bu uzmanlarin söz konusu bagimliligin bir moda hastalik oldugunu ileri sürdüklerini kaydediyor. Internet bagimliligi teshisine destek veren uzmanlar ise saplantili internet kullanicilarinin sanal ortamda kumar ya da pornografi bagimlisi haline de gelebildiklerini ifade ediyorlar.

Internet bagimlilarinin sörf yaparak, hisse senetleri takibi yaparak ya da sohbet ederek her gün saatler boyunca internette vakit harcadiklarini kaydeden uzmanlar, internete asiri bagimli olanlarin bunalima da girebildiklerini ifade ediyorlar.

-ZORA SOKUYOR MU-

Internet bagimliliginda internette geçirilen sürenin miktarindan ziyade bu sürenin evliligi zora sokup sokmadiginin, kullanicinin isini kaybetmesine yol açip açmadiginin, onu depresyona sokup toplumsal tecride itip itmediginin ve bütün bunlara ragmen kullanicinin internet kullanimini durdurup durdurmadiginin önemli oldugu belirtiliyor.

Haberde ayrica, çok sayida internet kullanicisinin bagimlilik düzeyinin artmasina ragmen psikatrinin hala bu durumu resmen bir hastalik olarak kabul etmedigini ve bu yüzden sigorta sirketlerinin internet bagimliliginin tedavisinden kaynaklanan masraflari ödemedigi belirtiliyor.

-SANAL ES SANAL DUL-

Bu konuda ilk merkezin 1994 yilinda Pennsylvania'nin Bradford sehrinde ''Online Bagimlilik Merkezi'' adi altinda kurulduguna dikkat çeken gazete, bu merkezi kuran Dr. Kimberly S. Young'in sanal eslerinikaybeden 'sanal dullar' konusunda önde gelen bir arastirmaci oldugu yazdi. Gazete, Harvard Tip Fakültesi'nden Dr. Maressa Hecht Orzack'in da 1996 yilinda Massachusetts Belmont'da bulunan McLean Hastahanesi'nde bir Bilgisayar Bagimliligi Çalisma Merkezi kurdugunu bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası