Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalara internet bagimliligi teshisi

Teknoloji gelistikçe yeni moda hastaliklari ortaya çikiyor. Amerika'da her 10 kisiden 6'si internet bagimlisi. Bazilari tedavi için psikiyatri kliniklerine basvuruyor

ABD'de sayilari 189 milyona yaklasan internet kullanicilarinin 10'da 6'sinin alkolizm ve uyusturucu bagimliligi kadar yikici derecede internet bagimlisi haline geldikleri ve bu durumdaki bazi Amerikalilarin tedavi için psikiyatri kliniklerine basvurduklari bildirildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York'ta 'Internet/Bilgisayar Bagimlilik Hizmetleri' adi altinda bir klinik isleten psikiyatr Hilarie Cash, hastalarinin bazilarini 'onlinekolik' olarak tanimlarken, bazi hastalarina ise internet bagimliligi teshisi koyuyor.

Buna karsin bazi uzmanlarin asiri internet kullaniminin klasik akil hastaliklari ile ayni kefeye konulmasina karsi çiktiklarini belirten gazete, bu uzmanlarin söz konusu bagimliligin bir moda hastalik oldugunu ileri sürdüklerini kaydediyor. Internet bagimliligi teshisine destek veren uzmanlar ise saplantili internet kullanicilarinin sanal ortamda kumar ya da pornografi bagimlisi haline de gelebildiklerini ifade ediyorlar.

Internet bagimlilarinin sörf yaparak, hisse senetleri takibi yaparak ya da sohbet ederek her gün saatler boyunca internette vakit harcadiklarini kaydeden uzmanlar, internete asiri bagimli olanlarin bunalima da girebildiklerini ifade ediyorlar.

-ZORA SOKUYOR MU-

Internet bagimliliginda internette geçirilen sürenin miktarindan ziyade bu sürenin evliligi zora sokup sokmadiginin, kullanicinin isini kaybetmesine yol açip açmadiginin, onu depresyona sokup toplumsal tecride itip itmediginin ve bütün bunlara ragmen kullanicinin internet kullanimini durdurup durdurmadiginin önemli oldugu belirtiliyor.

Haberde ayrica, çok sayida internet kullanicisinin bagimlilik düzeyinin artmasina ragmen psikatrinin hala bu durumu resmen bir hastalik olarak kabul etmedigini ve bu yüzden sigorta sirketlerinin internet bagimliliginin tedavisinden kaynaklanan masraflari ödemedigi belirtiliyor.

-SANAL ES SANAL DUL-

Bu konuda ilk merkezin 1994 yilinda Pennsylvania'nin Bradford sehrinde ''Online Bagimlilik Merkezi'' adi altinda kurulduguna dikkat çeken gazete, bu merkezi kuran Dr. Kimberly S. Young'in sanal eslerinikaybeden 'sanal dullar' konusunda önde gelen bir arastirmaci oldugu yazdi. Gazete, Harvard Tip Fakültesi'nden Dr. Maressa Hecht Orzack'in da 1996 yilinda Massachusetts Belmont'da bulunan McLean Hastahanesi'nde bir Bilgisayar Bagimliligi Çalisma Merkezi kurdugunu bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası