Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalara internet bagimliligi teshisi

Teknoloji gelistikçe yeni moda hastaliklari ortaya çikiyor. Amerika'da her 10 kisiden 6'si internet bagimlisi. Bazilari tedavi için psikiyatri kliniklerine basvuruyor

ABD'de sayilari 189 milyona yaklasan internet kullanicilarinin 10'da 6'sinin alkolizm ve uyusturucu bagimliligi kadar yikici derecede internet bagimlisi haline geldikleri ve bu durumdaki bazi Amerikalilarin tedavi için psikiyatri kliniklerine basvurduklari bildirildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York'ta 'Internet/Bilgisayar Bagimlilik Hizmetleri' adi altinda bir klinik isleten psikiyatr Hilarie Cash, hastalarinin bazilarini 'onlinekolik' olarak tanimlarken, bazi hastalarina ise internet bagimliligi teshisi koyuyor.

Buna karsin bazi uzmanlarin asiri internet kullaniminin klasik akil hastaliklari ile ayni kefeye konulmasina karsi çiktiklarini belirten gazete, bu uzmanlarin söz konusu bagimliligin bir moda hastalik oldugunu ileri sürdüklerini kaydediyor. Internet bagimliligi teshisine destek veren uzmanlar ise saplantili internet kullanicilarinin sanal ortamda kumar ya da pornografi bagimlisi haline de gelebildiklerini ifade ediyorlar.

Internet bagimlilarinin sörf yaparak, hisse senetleri takibi yaparak ya da sohbet ederek her gün saatler boyunca internette vakit harcadiklarini kaydeden uzmanlar, internete asiri bagimli olanlarin bunalima da girebildiklerini ifade ediyorlar.

-ZORA SOKUYOR MU-

Internet bagimliliginda internette geçirilen sürenin miktarindan ziyade bu sürenin evliligi zora sokup sokmadiginin, kullanicinin isini kaybetmesine yol açip açmadiginin, onu depresyona sokup toplumsal tecride itip itmediginin ve bütün bunlara ragmen kullanicinin internet kullanimini durdurup durdurmadiginin önemli oldugu belirtiliyor.

Haberde ayrica, çok sayida internet kullanicisinin bagimlilik düzeyinin artmasina ragmen psikatrinin hala bu durumu resmen bir hastalik olarak kabul etmedigini ve bu yüzden sigorta sirketlerinin internet bagimliliginin tedavisinden kaynaklanan masraflari ödemedigi belirtiliyor.

-SANAL ES SANAL DUL-

Bu konuda ilk merkezin 1994 yilinda Pennsylvania'nin Bradford sehrinde ''Online Bagimlilik Merkezi'' adi altinda kurulduguna dikkat çeken gazete, bu merkezi kuran Dr. Kimberly S. Young'in sanal eslerinikaybeden 'sanal dullar' konusunda önde gelen bir arastirmaci oldugu yazdi. Gazete, Harvard Tip Fakültesi'nden Dr. Maressa Hecht Orzack'in da 1996 yilinda Massachusetts Belmont'da bulunan McLean Hastahanesi'nde bir Bilgisayar Bagimliligi Çalisma Merkezi kurdugunu bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası