Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalara internet bagimliligi teshisi

Teknoloji gelistikçe yeni moda hastaliklari ortaya çikiyor. Amerika'da her 10 kisiden 6'si internet bagimlisi. Bazilari tedavi için psikiyatri kliniklerine basvuruyor

ABD'de sayilari 189 milyona yaklasan internet kullanicilarinin 10'da 6'sinin alkolizm ve uyusturucu bagimliligi kadar yikici derecede internet bagimlisi haline geldikleri ve bu durumdaki bazi Amerikalilarin tedavi için psikiyatri kliniklerine basvurduklari bildirildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York'ta 'Internet/Bilgisayar Bagimlilik Hizmetleri' adi altinda bir klinik isleten psikiyatr Hilarie Cash, hastalarinin bazilarini 'onlinekolik' olarak tanimlarken, bazi hastalarina ise internet bagimliligi teshisi koyuyor.

Buna karsin bazi uzmanlarin asiri internet kullaniminin klasik akil hastaliklari ile ayni kefeye konulmasina karsi çiktiklarini belirten gazete, bu uzmanlarin söz konusu bagimliligin bir moda hastalik oldugunu ileri sürdüklerini kaydediyor. Internet bagimliligi teshisine destek veren uzmanlar ise saplantili internet kullanicilarinin sanal ortamda kumar ya da pornografi bagimlisi haline de gelebildiklerini ifade ediyorlar.

Internet bagimlilarinin sörf yaparak, hisse senetleri takibi yaparak ya da sohbet ederek her gün saatler boyunca internette vakit harcadiklarini kaydeden uzmanlar, internete asiri bagimli olanlarin bunalima da girebildiklerini ifade ediyorlar.

-ZORA SOKUYOR MU-

Internet bagimliliginda internette geçirilen sürenin miktarindan ziyade bu sürenin evliligi zora sokup sokmadiginin, kullanicinin isini kaybetmesine yol açip açmadiginin, onu depresyona sokup toplumsal tecride itip itmediginin ve bütün bunlara ragmen kullanicinin internet kullanimini durdurup durdurmadiginin önemli oldugu belirtiliyor.

Haberde ayrica, çok sayida internet kullanicisinin bagimlilik düzeyinin artmasina ragmen psikatrinin hala bu durumu resmen bir hastalik olarak kabul etmedigini ve bu yüzden sigorta sirketlerinin internet bagimliliginin tedavisinden kaynaklanan masraflari ödemedigi belirtiliyor.

-SANAL ES SANAL DUL-

Bu konuda ilk merkezin 1994 yilinda Pennsylvania'nin Bradford sehrinde ''Online Bagimlilik Merkezi'' adi altinda kurulduguna dikkat çeken gazete, bu merkezi kuran Dr. Kimberly S. Young'in sanal eslerinikaybeden 'sanal dullar' konusunda önde gelen bir arastirmaci oldugu yazdi. Gazete, Harvard Tip Fakültesi'nden Dr. Maressa Hecht Orzack'in da 1996 yilinda Massachusetts Belmont'da bulunan McLean Hastahanesi'nde bir Bilgisayar Bagimliligi Çalisma Merkezi kurdugunu bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası