Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Antibiyotik kullanimi tartisildi

Bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens, “antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” dedi.

Bayer Healthcare tarafindan düzenlenen “Çatalla Çorba Içilmez” adli panelde, antibiyotiklere karsi gelisen bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Barselona’daki panelde konusan Ingiltere’deki Aberdeen Üniversitesi ögretim üyesi Prof. Dr. David Price, bakteriyel dirence neden olan antibiyotiklerin, uygun tedaviler esliginde ve gerçekten ihtiyaç duyuldugunda az sayida kullanilmasinin tavsiye edildigini kaydetti.Prof. Dr. Price, modern antibiyotiklerin uygun kullaniminin hastalar için sadece klinik sonuçlar bakimindan degil, ayrica bakteriyel direnç olusumunun en aza indirilmesine olan yardimi açisindan da yararli olduguna isaret etti.

Reçeteyle verilen antibiyotik sayisinin azaltilmasi için pek çok ülkede kampanyalar düzenlendigini belirten Prof. Dr. Price, bununla halkin antibiyotikler konusunda egitilmesi ve antibiyotik reçetesi yazanlarin, kullanim kilavuzu disina çikip çikmadiklarinin kontrolününde amaçlandigini kaydetti.

Prof. Dr. Price, antibiyotik kullaniminin azaltilmasinin otomatik olarak direnci azalttiginin tahmin edildigini belirterek, Ingiltere’de reçeteyle antibiyotik verilmesi egiliminin 1993-94 ile 1999-2000 yillari arasindaki analizini yapti. Bu dönemlerde alt solunum yolu infeksiyonlarinin tedavisinde antibiyotik kullaniminin azaldigini ifade eden Prof. Dr. Price, “Ayni dönemde Ingiltere’de antibiyotik kullaniminin azalmasiyla birlikte zatürreeden ölenlerin sayisinda artis gözlendi” dedi.

PROF. TULKENS’IN SUNUMU

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens de bakteriyel dirençteki egilimlerin anlatildigi bir sunum yaparak, “Antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasi her gün daha da önemli hale gelmektedir” dedi. Prof. Dr. Tulkens, solunum yolu patojenlerindeki “beta-laktam” ve “makrolid direnç”in pek çok ülkede yüksek oldugunu ve sürekli yükseldigini ifade ederek, bu nedenle, antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasinin önemini artirdigini söyledi.

“Antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” diyen Prof. Dr. Tulkens, ilkolarak en iyi antibiyotik tedavisinin uygulanmasi durumunda, bakterilerin yasama sansinin azaldigini ve ileride direnç problemleri yasama oraninin en aza indigini kaydetti.

HASTALARIN BEKLENTILERI

Barselona’daki Provincial Hastanesi’nden Dr. Marc Miravitlles de konuyu hastalar açisindan degerlendirerek, kronik akciger hastaligi vesiddetli kronik bronsitin, hastalarin yasami ve saglik kaynaklari üzerindeki etkisine iliskin bir sunum gerçeklestirdi. Dr. Miravitlles, “Hastalarin bir tedaviden bekledikleri en önemlisey, sikayetlerin daha hizli düzelmesi ve ataklar arasindaki sürenin daha uzun olmasidir” dedi.

Barselona Üniversitesi’nden Dr. Javier Garau da konusmasinda sunlari kaydetti:

“Etkili antibiyotik tedavisine olan ihtiyaç, zatürree gibi ciddi hastaliklar söz konusu oldugunda artmaktadir. Çünkü yetiskin zatürree hastalarinin çogu hastanede kalmakta ve hastanede kalmak hastaligin tedavi masraflarini artirmaktadir. Hastalar hastaneye kabul edildiklerinde, reçete yazacak doktorun antibiyotik seçimini yönlendirecek mikrobiyolojik bir bilgi yoktur. Etkili bir antibiyotikle hastanede yapilacak erken müdahale, hastanin sagligi için çok önemlidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası