Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Antibiyotik kullanimi tartisildi

Bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens, “antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” dedi.

Bayer Healthcare tarafindan düzenlenen “Çatalla Çorba Içilmez” adli panelde, antibiyotiklere karsi gelisen bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Barselona’daki panelde konusan Ingiltere’deki Aberdeen Üniversitesi ögretim üyesi Prof. Dr. David Price, bakteriyel dirence neden olan antibiyotiklerin, uygun tedaviler esliginde ve gerçekten ihtiyaç duyuldugunda az sayida kullanilmasinin tavsiye edildigini kaydetti.Prof. Dr. Price, modern antibiyotiklerin uygun kullaniminin hastalar için sadece klinik sonuçlar bakimindan degil, ayrica bakteriyel direnç olusumunun en aza indirilmesine olan yardimi açisindan da yararli olduguna isaret etti.

Reçeteyle verilen antibiyotik sayisinin azaltilmasi için pek çok ülkede kampanyalar düzenlendigini belirten Prof. Dr. Price, bununla halkin antibiyotikler konusunda egitilmesi ve antibiyotik reçetesi yazanlarin, kullanim kilavuzu disina çikip çikmadiklarinin kontrolününde amaçlandigini kaydetti.

Prof. Dr. Price, antibiyotik kullaniminin azaltilmasinin otomatik olarak direnci azalttiginin tahmin edildigini belirterek, Ingiltere’de reçeteyle antibiyotik verilmesi egiliminin 1993-94 ile 1999-2000 yillari arasindaki analizini yapti. Bu dönemlerde alt solunum yolu infeksiyonlarinin tedavisinde antibiyotik kullaniminin azaldigini ifade eden Prof. Dr. Price, “Ayni dönemde Ingiltere’de antibiyotik kullaniminin azalmasiyla birlikte zatürreeden ölenlerin sayisinda artis gözlendi” dedi.

PROF. TULKENS’IN SUNUMU

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens de bakteriyel dirençteki egilimlerin anlatildigi bir sunum yaparak, “Antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasi her gün daha da önemli hale gelmektedir” dedi. Prof. Dr. Tulkens, solunum yolu patojenlerindeki “beta-laktam” ve “makrolid direnç”in pek çok ülkede yüksek oldugunu ve sürekli yükseldigini ifade ederek, bu nedenle, antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasinin önemini artirdigini söyledi.

“Antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” diyen Prof. Dr. Tulkens, ilkolarak en iyi antibiyotik tedavisinin uygulanmasi durumunda, bakterilerin yasama sansinin azaldigini ve ileride direnç problemleri yasama oraninin en aza indigini kaydetti.

HASTALARIN BEKLENTILERI

Barselona’daki Provincial Hastanesi’nden Dr. Marc Miravitlles de konuyu hastalar açisindan degerlendirerek, kronik akciger hastaligi vesiddetli kronik bronsitin, hastalarin yasami ve saglik kaynaklari üzerindeki etkisine iliskin bir sunum gerçeklestirdi. Dr. Miravitlles, “Hastalarin bir tedaviden bekledikleri en önemlisey, sikayetlerin daha hizli düzelmesi ve ataklar arasindaki sürenin daha uzun olmasidir” dedi.

Barselona Üniversitesi’nden Dr. Javier Garau da konusmasinda sunlari kaydetti:

“Etkili antibiyotik tedavisine olan ihtiyaç, zatürree gibi ciddi hastaliklar söz konusu oldugunda artmaktadir. Çünkü yetiskin zatürree hastalarinin çogu hastanede kalmakta ve hastanede kalmak hastaligin tedavi masraflarini artirmaktadir. Hastalar hastaneye kabul edildiklerinde, reçete yazacak doktorun antibiyotik seçimini yönlendirecek mikrobiyolojik bir bilgi yoktur. Etkili bir antibiyotikle hastanede yapilacak erken müdahale, hastanin sagligi için çok önemlidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası