Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Antibiyotik kullanimi tartisildi

Bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens, “antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” dedi.

Bayer Healthcare tarafindan düzenlenen “Çatalla Çorba Içilmez” adli panelde, antibiyotiklere karsi gelisen bakteriyel direnci azaltmak ve alt solunum yollari infeksiyonlarinda klinik sonuçlari gelistirmek için enetkili antibiyotiklerin kullanilmasi konusu tartisildi.

Barselona’daki panelde konusan Ingiltere’deki Aberdeen Üniversitesi ögretim üyesi Prof. Dr. David Price, bakteriyel dirence neden olan antibiyotiklerin, uygun tedaviler esliginde ve gerçekten ihtiyaç duyuldugunda az sayida kullanilmasinin tavsiye edildigini kaydetti.Prof. Dr. Price, modern antibiyotiklerin uygun kullaniminin hastalar için sadece klinik sonuçlar bakimindan degil, ayrica bakteriyel direnç olusumunun en aza indirilmesine olan yardimi açisindan da yararli olduguna isaret etti.

Reçeteyle verilen antibiyotik sayisinin azaltilmasi için pek çok ülkede kampanyalar düzenlendigini belirten Prof. Dr. Price, bununla halkin antibiyotikler konusunda egitilmesi ve antibiyotik reçetesi yazanlarin, kullanim kilavuzu disina çikip çikmadiklarinin kontrolününde amaçlandigini kaydetti.

Prof. Dr. Price, antibiyotik kullaniminin azaltilmasinin otomatik olarak direnci azalttiginin tahmin edildigini belirterek, Ingiltere’de reçeteyle antibiyotik verilmesi egiliminin 1993-94 ile 1999-2000 yillari arasindaki analizini yapti. Bu dönemlerde alt solunum yolu infeksiyonlarinin tedavisinde antibiyotik kullaniminin azaldigini ifade eden Prof. Dr. Price, “Ayni dönemde Ingiltere’de antibiyotik kullaniminin azalmasiyla birlikte zatürreeden ölenlerin sayisinda artis gözlendi” dedi.

PROF. TULKENS’IN SUNUMU

Belçika’daki Louvain Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul M. Tulkens de bakteriyel dirençteki egilimlerin anlatildigi bir sunum yaparak, “Antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasi her gün daha da önemli hale gelmektedir” dedi. Prof. Dr. Tulkens, solunum yolu patojenlerindeki “beta-laktam” ve “makrolid direnç”in pek çok ülkede yüksek oldugunu ve sürekli yükseldigini ifade ederek, bu nedenle, antibiyotik seçimi için en dogru mantigin bulunmasinin önemini artirdigini söyledi.

“Antibiyotik söz konusu oldugunda mesaj, ‘daha az fakat daha etkili antibiyotik kullanimi’ olmalidir” diyen Prof. Dr. Tulkens, ilkolarak en iyi antibiyotik tedavisinin uygulanmasi durumunda, bakterilerin yasama sansinin azaldigini ve ileride direnç problemleri yasama oraninin en aza indigini kaydetti.

HASTALARIN BEKLENTILERI

Barselona’daki Provincial Hastanesi’nden Dr. Marc Miravitlles de konuyu hastalar açisindan degerlendirerek, kronik akciger hastaligi vesiddetli kronik bronsitin, hastalarin yasami ve saglik kaynaklari üzerindeki etkisine iliskin bir sunum gerçeklestirdi. Dr. Miravitlles, “Hastalarin bir tedaviden bekledikleri en önemlisey, sikayetlerin daha hizli düzelmesi ve ataklar arasindaki sürenin daha uzun olmasidir” dedi.

Barselona Üniversitesi’nden Dr. Javier Garau da konusmasinda sunlari kaydetti:

“Etkili antibiyotik tedavisine olan ihtiyaç, zatürree gibi ciddi hastaliklar söz konusu oldugunda artmaktadir. Çünkü yetiskin zatürree hastalarinin çogu hastanede kalmakta ve hastanede kalmak hastaligin tedavi masraflarini artirmaktadir. Hastalar hastaneye kabul edildiklerinde, reçete yazacak doktorun antibiyotik seçimini yönlendirecek mikrobiyolojik bir bilgi yoktur. Etkili bir antibiyotikle hastanede yapilacak erken müdahale, hastanin sagligi için çok önemlidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası