Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adaylarina altin öneriler

Uzmanlar anne adaylarinin gereksiz yere hiçbir sekilde yumurtaliklara dokundurulmamasi gerektigini bildirdi. Uzmanlar, tüp bebek isteyenlere de uyari yapti.

Prof. Dr. Hakan Yarali, 35 yasindan sonra gebe kalamama süresinin uzun olmasi veya evliligin geç yasta yapilmasi halinde, “yan yollarda dolasmadan”, tüp bebek basta olmak üzere etkin tedavi yöntemlerini önerdiklerini söyledi.

Gebelik ve tüp bebek konusunda bilinmesi gerekenler hakkinda bilgi veren Ulusal Üreme Tibbi ve Tüp Bebek Cemiyeti Baskani ve Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yarali, tüp bebekte yumurtalik rezervinin, basariyi etkileyen en önemli faktörlerden biri oldugunu söyledi. Erkekte sperm yapiminin sürekli oldugunu, ama kadinlarin var olan yumurtayi kullandiklarini, yeni yumurta yapma sanslarinin olmadigini anlatan

Yarali, anne karnindaki 5 aylik bir kiz bebegin her iki yumurtaliginda 7 milyon yumurta bulundugunu, bunlarin daha dogarken 6 milyonunun kaybedilerek bir milyona, 13 yasindayken 700 bine, 35 yasinda ise 25 bine indigini anlatti. 35 yastan sonra daha hizli bir kayip yasandigini bildiren Yarali, sözlerini söyle sürdürdü:

“Örnegin bir marketten 100 kilo elma aliyorsunuz ve baska elma alma hakkiniz yok. Her misafir geldiginde elma ikram ediyorsunuz, zaman içinde elma stogunuz azaliyor. Hem de hataya yatkin elmalar geride kaliyor. Çünkü bir yumurta birinci ve ikinci olgunlasma bölünmelerini yaptiktan sonra döllenebilir hale gelir. Yumurtalarin 35, özellikle de 38 yastan sonra birinci olgunlasma bölünmesi esnasinda hataya yatkinligi artar. Bu nedenle 35-38 yaslari arasinda düsük oranlari da artmaktadir.”

YUMURTALIK REZERVI ÖNEMLI

Tüp bebekte basarinin kosullarini da degerlendiren Yarali, her birbasamagin verimliliginin yüzde yüz olmadigini söyledi. Olgun yumurta elde edilecek yapilara “folikül” adi verildigini ifade eden Yarali, 16 milimetre çapindan büyük foliküllerden olgun yumurta elde edilebildigini bildirdi.

Yumurtalik rezervinde, baska bir deyisle çok yumurta veya folikül yapma yeteneginde azalma bulundugu takdirde, bunun derecesine göre gebelik sansinin da azaldigini ifade eden Yarali, sunlari kaydetti:

“Kadinin yasinin yani sira, birtakim bagimsiz risk faktörleri vardir ki, bunlar da yumurtalik rezervini azaltirlar. Bunlardan biri yumurtaliklarda geçirilmis kist cerrahisidir. Hastalarimizin sunu çok iyi bilmeleri gereklidir ki, gereksiz yere hiçbir sekilde yumurtaliklara dokundurulmamasi gerekiyor. Dogurganlik çaginda birtakim kistler olur ve kaybolur bunlara gereksiz cerrahi müdahale yapilmamasi fevkalade önemlidir. Elbette bazi kistler vardir ki, cerrahi tedavi gerektirir. Ama bu cerrahi tedavi esnasinda mikrocerrahi prensiplerine göre yumurtaliga en az zarar verecek sekilde kistin çikarilmasi esastir. Bu ne kadar iyi kosullarda yapilsada yumurtaliga bir travmadir. Bunun vermis oldugu hasarin derecesi de daha sonraki yumurta rezervi açisindan belirleyicidir.”

“SIGARANIN YUMURTALIK REZERVINE ETKISI”

Yumurtalardan birinin alinmis olmasinin da yumurtalik rezervini etkiledigini bildiren Yarali, agir sigara tiryakiliginin de bunu etkileyen en önemli etkenler arasinda bulundugunu söyledi. Yarali, “Günde 10’dan fazla sigara içiminin, gerek hayvan gerek insan çalismalarinda yumurtalik rezervini fevkalade olumsuz yönde etkiledigine dair kesin deliller var” dedi. Yarali, rahimdeki endrometriosis hastaliginin da yumurtalik rezervini azalttigini söyledi.

Söz konusu 5 bagimsiz risk faktörünün, derecesine göre yumurtaliklarin yumurta yapma yeteneginde azalma oldugunu, bunun da derecesine göre gebelik sansinda azalma yarattigini ifade eden Yarali,sunlari belirtti:

“Aslinda 35 çok genç bir yas ama dogurganlik kapsaminda orta seker bir yas. 38 yasindan sonra da aylarin hesabini yapiyoruz. Dolayisiyla saygin bir tüp bebek merkezinde ortalama olarak basari sansi, 30 yasin altinda yüzde 54-58’ler arasinda, 30-35 yas arasinda ise yüzde 50 civarindadir. 35-38 yas arasinda azalmaya baslar.”

38-40 yas arasinda oranlarin yüzde 35-40’lara düstügünü, 40 yasindan itibaren de yaklasik olarak yüzde 25’ler civarinda oldugunu anlatan Yarali, 44-45 yasinda ise tüp bebekte basari sansinin, sifira indigini belirtti. Yarali, “35 yasindan sonra gebe kalamama süresininuzun olmasi veya evliligin geç yasta yapilmasi halinde, çok fazla vakit geçirmeden, hizli ve yan yollarda dolasmadan, tüp bebek basta olmak üzere etkin tedavi yöntemlerini öneriyoruz” diye konustu.

“38’DEN SONRA AYLARIN HESABINI YAPIYORUZ”

Normal yollardan gebe kalamama süresi çok uzun olmasa bile, 38 yasindan sonra aylarin hesabini yaptiklarini anlatan Yarali, bu nedenle bu yas grubundaki kadinlara öncelikle tüp bebegi düsünmeleriniönerdi. Yumurtalik rezervini anlamak için kan testi yapilabildigini ve ultrasonda “antral folikül” denilen küçük yumurtalarin sayilabildigini ifade eden Yarali, bunun kendilerine çok iyi yol gösterebildigini, ama antral folikül sayisinin az olmasi ve kan tetkiklerinin olumsuz olmasi halinde bu hastalarin vakit geçirmeden tüp bebegi düsünmelerinde yarar oldugunu bildirdi. Yarali, 38 yasindaki bir kadinin normal yollarindan hamile kalmak için kendisine ne kadar bir süre tanimasi gerektigi sorusu üzerine, “Bunda bir dolu parametreye ihtiyaç bulundugunu” yanitini verdi.

Yarali, bu kisilerin ne kadar süredir evli oldugu, daha önce bir gebelik öyküsünün olup olmadigi gibi parametrelere bakilarak, diger faktörlerde de bir problem yoksa beklenebilecegini kaydederek, söyle devam etti:

“Tüp bebek öncesi yumurtlatma, asilama gibi basit, kolay, ucuz ama basari sansi sinirli tedavi seçenekleri denenebilir. Ama sadece sunu söylemek istiyorum, aylar, yillar boyu yan yollarda dolasmasinlar. Acil, hemen bu ay, gelecek ay tüp bebek demiyorum ama bu hastalarda 38 yas sonrasinda aylarin hesabinin yapildigini, çok fazla yan yollarda dolasma lüksü olmadigini ifade etmek istiyorum.”

Yarali, ancak yasla ilgisi olmayan, tüplerde agir zedelenme ya da agir sperm probleminin bulunmasi gibi hallerde, tüp bebek tedavisine yönelmenin sart oldugunu söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası