Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyanin ilk yüz nakli yapildi

Fransiz doktorlar dünyanin ilk kismi yüz naklini yaptilar. Yüzü bir köpek tarafindan parçalanan 38 yasindaki kadina burun, dudaklar ve çene nakli yapildi.

Fransa'nin kuzeyindeki Amiens kentinde bulunan bir hastanede Pazar günü yapilan ameliyatla, yüzü bir köpek tarafindan parçalanan 38 yasindaki kadina burun, dudaklar ve çene nakli yapildi.

Amiens'deki hastane ile güneydeki Lyon kentindeki hastane tarafindan yapilan ortak açiklamada, kismi yüz nakli ameliyatini iki hastanedeki doktorlarin birlikte yaptigi belirtildi.

Organlarin ailesinin rizasiyla beyni ölen bir hastadan alindigi belirtilen açiklamada, kadinin saglik durumunun iyi oldugu ve nakledilen organlarin normal gözüktügü, ayrica kismi yüz nakli yapilan kadinin, adinin gizli kalmasini istedigi kaydedildi.

Kadinin yüzünün Mayis ayinda bir köpek tarafindan parçalandigi, bu yüzden kadinin konusma ve çigneme güçlügü çektigi belirtilen açiklamada, normal cerrahi teknikler kullanarak bu tür yaralarin iyilestirilmesinin mümkün olmadigi ifade edildi.

Ameliyata katilan doktorlardan Jean-Michel Dubernard Associated Press'e yaptigi açiklamada, yüz naklinin dünyada ilk oldugunu, ancak hastanin ne zaman iyilesecegini bilmediklerini belirterek, cuma günü
konuyla ilgili basin toplantisi düzenlenecegini söyledi.

Dubernard, Eylül 1988'de Yeni Zelanda'da 49 yasindaki bir hastaya ön kol naklini yapan ekip ile bir model roketi firlatmaya çalisirken iki ön kolunu kaybeden Denis Chatelier adli kisiye Ocak 2000'de dünyanin ilk iki kol naklini yapan ekipte bulunmustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası