Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis beslenmesine dikkat

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Gida Güvenligi Dairesi uzmanlari, kisin gecelerin uzamasindan dolayi su uyarilarda bulundu:

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Gida Güvenligi Dairesi uzmanlari, kisin gecelerin uzamasindan dolayi televizyon basinda geçirilen sürenin arttigina isaret ederek, bu süre içindeki atistirmalarin, kilo artisina yol açtigi uyarisinda bulundu.

Uzmanlar, bu nedenle kis aylarinda da diger mevsimlerde oldugu gibi seker ve yag oranina dikkat edilmesi, kizartma ve kavurmadan kaçinilmasi, yemeklerde bitkisel sivi yaglarin tercih edilmesi ve tatlilarin çok sik tüketilmemesi gerektigini bildirdiler.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Gida Güvenligi Dairesi uzmanlari, kisin beslenmede dikkat edilecek hususlara iliskin bir rapor hazirladi.

Raporda, sonbahardan kisa geçiste degisen hava sartlarinin etkisiyle olusan hastaliklardan korunmada beslenmenin önemine isaret edildi. Özellikle kisin hava sicakliginin azalmasiyla birlikte beslenme seklinin de degistigi hatirlatilan raporda, bu mevsimin özelligine uygun beslenmeye dikkat edilmesi istendi. Raporda, kis beslenmesi konusunda su uyarilarda bulunuldu:

''-Mevsim geçis dönemlerinde ve kis aylarinda siklikla görülen enfeksiyon hastaliklarindan korunmada, yeterli ve dengeli beslenme aliskanligi sürdürülmeli, özellikle vitamin ve minerallerden zengin olan sebze ve meyveler tüketilmelidir.

-Vücut direncinin artirilmasinda önem tasiyan C vitamini yönünden zengin limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller basta olmak üzere, mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Kis mevsiminde tüketimi artan yagli ve sekerli besinlerden kaçinilmalidir.

-Kis mevsiminde günesten fazla yararlanilamamasi nedeniyle kemik ve dis sagligi için gerekli olan D vitamini ihtiyacinin karsilanmasi için günesli günlerde yürüyüslere çikilmali ve bol bol balik tüketilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası