Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlari 9 milyar maas kesmedi

Dogu ve Güneydogu'nun doktor problemi çözülecek gibi degil. Bu yörelerde çalisacak doktorlarin maasi 9 milyar liraya çikarilsa da hekim sikintisi had safhada.

Saglik Bakani Recep Akdag, az gelismis bölgelerde 200'e yakin sözlesmeli personel çalistirdiklarini ifade ederek, "Az gelismis bölgelerde hekimlerimiz, 7-9 milyar lira maas aliyor. Buna ragmen buralarda hekim güçlügü çekiyoruz" dedi.

Bakan Akdag, bakanliginin 2006 bütçesinin sunumunu yaparken, dönemlerinde, saglik sigortasi bulunmayan ve ödeme gücü olmayan vatandaslarin hastanelerde rehin kalma uygulamasina son verildigini söyledi.

Özel hastaneler de dahil olmak üzere tüm saglik kuruluslarindaki acil basvurularda muayene, müdahale ve tedavilerin öncelikle yapilmasi, sigorta ve ödeme ile ilgili islemlerin ise daha sonra tamamlanmasi esasini getirdiklerini belirten Akdag, yesil kartli vatandaslarin da devlet memurlari gibi ilaçlarini istedikleri eczaneden alabildiklerini kaydetti.

"DÜMEN TUTAN TESKILAT"

Saglikta dönüsüm programi çerçevesinde, reform niteliginde yapisal degisiklikleri gerçeklestirdiklerini dile getiren Akdag, "Saglik Bakanligi'ni kürek çeken degil, dümen tutan bir teskilat halinde yeniden yapilandiriyoruz" dedi.

Recep Akdag, hastanelerde kurduklari "on line" sistemi ile saglik kurumlarinin gelir-gider, borç-alacak durumlarini aninda takip edebildiklerini söyledi.

Saglik Bakanligi'ni çevik, dinamik, sektöre öncülük eden bir yapiya kavusturacak Teskilat Kanunu Tasarisi'ni TBMM'ye sunacaklarini belirten Akdag, Genel Saglik Sigortasi Kanunu Tasarisi'nin Plan ve Bütçe Komisyonu'na geldigini bildirdi.

"HEKIM SAYISI YETERSIZDIR"

Mahrumiyet nedeniyle yillardir saglik personeli gönderilemeyen, özellikle dogu ve güneydogu anadolu bölgelerindeki 26 ilde bulunan saglik tesislerine 16 bin saglik çalisani tayin ettiklerini belirten Akdag, söyle konustu:

"Birçok ülke ile mukayese edildiginde ülkemizde hekim sayisi yetersizdir. Türkiye, 100 bin nüfusa düsen hekim siralamasinda Dünya Saglik Örgütü Avrupa bölgesinde yer alan 52 ülke içerisinde (bu ülkeler arasinda Orta Asya ve Balkan ülkeleri de vardir) sonuncu siradadir. Yetersiz sayidaki hekimler, agirlikli olarak büyük sehirlerde çalisma istegi tasidigindan ülkenin daha az gelismis bölgelerinde hekim istihdami zorlasmaktadir.

Az gelismis bölgelerde 200'e yakin sözlesmeli personel çalistiriyoruz, ancak buna ragmen bu bölgelerdeki hekim açigini kapatamiyoruz.

Az gelismis bölgelerde hekimlerimiz, 7-9 milyar lira maas aliyor. Buna ragmen buralarda hekim güçlügü çekiyoruz. Bunun en büyük nedeni de genel olarak yasanan hekim azligidir. Hekim açigini gidermek için yüksek ögretim kurumunun daha fazla tip fakültesi açilmasina izin vermesi lazim." Saglik Bakani Akdag, aile hekimligi uygulamasini Düzce'de 15 Eylül'de baslattiklarini dile getirerek, 2006'da en az 10 ilde daha bu uygulamaya geçeceklerini söyledi.

YOKSULLARA PARA YARDIMI

2003'te 481 olan ambulans sayisini, 2005'te 971'e çikardiklarina isaret eden Akdag, Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Fonu'ndan sorumlu devlet bakanligi ile birlikte yürüttükleri "sartli nakit transferi" uygulamasi ile halkin yüzde 6'lik en yoksul kesimine para yardimi yaptiklarini kaydetti. Bakan Akdag, ülke çapinda yüzde 68 olan asili çocuk oranini, yüzde 90'a çikardiklarini belirtti.

Saglik Bakani Akdag, 2002 yilinda 10 milyon YTL olan asi harcamalarinin, 2004'te 42 milyon YTL, 2005'te de 50 milyon YTL'ye çikarildigini ifade ederek, 2006'da da 100 milyon YTL'yi asacagini ifade etti. Akdag, "Türkiye, OECD rakamlarina göre, ülkelerin cari saglik harcamalari içinde koruyucu ve halk sagligi hizmetlerine ayirdiklari pay bakimindan Avusturya, Italya, Norveç, Ispanya ve Isviçre gibi gelismis ülkelerin önündedir" dedi. 660 saglik tesisi ve 55 bini askin personelin devir islemini kisa sürede gerçeklestirdiklerine dikkati çeken Akdag, devralinan saglik kuruluslarinda, devirden önce günlük ortalama 125 bin kisi muayene edilirken, bu sayinin 160 bin kisiye çikarildigini söyledi.

"ISRAF, KAYIP VE KAÇAKLARI AZALTTIK"

Akdag, saglik çalisanlarinin performanslarini artirmak için "performansa dayali ek ödeme" uygulamasini baslattiklarini belirterek, "Bu uygulama ile sistemdeki israf, kayip ve kaçaklari azalttik. Malzemelerin ucuza temin edilmesini sagladik.

Hastanelerimizde düzenli kayit sistemi olustu. Kayit disi isler asgariye düstü. Bekleme süreleri önemli ölçüde azaldi" diye konustu.

Performansa dayali ek ödeme sistemi ile 2004'te 2 bin 332, 2005'te ise (15 Kasim itibariyle) 2 bin 719 uzman hekimin gönüllü olarak muayenehanelerini kapattigini bildiren Akdag, bugün itibariyle, part-time görev yapan uzman hekim sayisinin 11 bin 200, full-time görev yapanlarin ise 11 bin 800 oldugunu kaydetti. Akdag, "Bu da herkesi rahatsiz eden, hekimle hastasi arasindaki para alisverisinin sonlanmaya basladiginin bir göstergesidir" dedi.

"ILAÇLAR UCUZLADI"

Bakan Akdag, yayinladiklari ilaç fiyat kararnamesi ile ilaçlarda yüzde 1 ile yüzde 80 arasinda degisen oranlarda düsüsler sagladiklarini vurguladi.

Saglik Bakani Akdag, bakanliginin 2006 yili bütçe teklifinin 7 milyar 477 milyon 471 bin YTL olarak belirlendigini ifade ederek, bu miktarin, genel bütçe teklifi içerisindeki payinin yüzde 4.39 oldugunu söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası