Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin utandigi hastalik

35 yas üstü her 5 kadindan birinde görülen idrar kaçirmanin kadinlar tarafindan 'saklanilan( ve 'utanilacak' bir sorun olarak görülüyor.

Memorial Hastanesi Üroloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Kemal Sarica, 35 yas üstü her 5 kadindan 1'inde görülen idrar kaçirmanin kadinlar tarafindan saklanilan ve genelde utanilacak bir sorun olarak karsilarina çiktigini belirterek, bunun da doktora basvuruyu 9 yil geciktirdigini belirtti.

Genel inanisin aksine idrar kaçirma probleminin sadece yaslanma ile ortaya çikan bir durum olmadigina isaret eden Sarica, özellikle menopoz sonrasi dönemde ve zor dogum yapmis kadinlarda görülen bu durumun bazen daha erken yaslarda da ortaya çikabildigini söyledi.

Sarica, 35 yas üstü her 5 kadindan 1'inde az ya da çok, görülen idrar kaçirma probleminin kadin tarafindan saklanan ve genellikle utanilacak bir sorun olarak karsilarina çiktigini kaydetti.

Sarica, kisinin sosyal yasantisini etkileyen idrar kaçirmanin özellikle çalisan kadinlarda depresyona yol açtigini vurgulayarak, "Yapilan bir arastirmada, kadinlarin doktora basvurana kadar bu sikayetle ortalama 9 yil geçirdikleri tespit edilmistir. Insan ömrünün uzamasi ile bu sorun daha da büyümektedir" diye konustu.

Problemi olanlarin gece saatleri disinda bol bol sivi tüketmesi, lifli besinler yemesi, kola, kahve, çikolata ve alkol tüketimini azaltmasi gerektigini belirten Sarica, idrar kaçirmanin derecesi ve hastanin sosyal yasamina olan etkisi göz önüne alinarak, fizik ve ilaç tedavisi ile cerrahi yöntem uygulandigini dile getirdi.

Tedavide ilk basamagi mesane egitiminin olusturdugunu kaydeden Sarica, bunun özellikle sikisma tipi kaçirmalarda önemli oldugunu söyledi. Kemal Sarica, ileri düzeyde idrar kaçirmasi olan ve fizik egzersizlerin yararli olmadigi olgularda operasyona gerek duyuldugunu ifade etti.

Sarica, genellikle vajinal yoldan dogum yapmis kadinlarda görülen zorlanmayla idrar kaçirmanin tedavisinde, uygulanan yeni cerrahi teknikler sayesinde yüzde 90'a yakin basari saglandigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası