Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Tansiyonunuz Kontrol Altinda Mi?” Kampanyasi Basladi

Türkiye’de en yaygin görülen saglik sorunlarindan biri olan hipertansiyon, “Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” Kampanyasi ile toplum gündemine tasiniyor. Türk Kardiyoloji Dernegi’nin düzenledigi ve Novartis’in destekledigi kampanya, hipertansiyon ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirme amacini tasiyor. Kampanya, Kasim-Aralik aylari boyunca Türkiye’nin tamaminda yürütülecek.

“Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” kampanyasinin tanitimi amaciyla 8 Kasim Sali günü saat 10:30’da Türk Kardiyoloji Dernegi (TKD) binasinda basin toplantisi düzenlendi. TKD Baskani Prof. Dr. Ali Oto’nun baskanlik ettigi basin toplantisina TKD üyeleri ve Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Prof. Dr. Sabahattin Aydin da katildi.

Toplantida konusan Prof. Dr. Oto, hipertansiyon hastaligina karsi verilecek mücadelenin hastaligin yayginligi nedeniyle toplumsal olmasi gerektigini vurgulayarak, kampanyanin hedefini söyle açikladi: “Yüksek ölüm orani ve ciddi komplikasyonlariyla ülkemizde önemli bir saglik problemi olan hipertansiyon konusunda farkindalik yaratmak ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirmek.”

Semptom vermeden ortaya çikan, yasamsal organlarda geri dönülmez hasarlara ve ani ölümlere yol açan bu hastaligin erken teshisi ve kontrolünün son derece kolay ve ekonomik olduguna dikkat çeken Oto, “Sorunu bireylerin ötesinde görüp toplumsal bir yaklasimla hipertansiyon ile mücadele edilmelidir. Bu girisimler sonucu saglanacak bir kaç mm Hg’lik düsüs bile birçok insanin hipertansiyonla ve hipertansiyona iliskin sorunlarla tanismamasina olanak saglayacaktir” dedi.

Kasim ve Aralik aylarinda yürütülecek kampanya boyunca, halka brosür ve bilgilendirici posterler dagitilacak, saglik ocaklari ve hasta bekleme odalarinda filmler gösterilecek. 0800’lü hipertansiyon danisma hattinin yani sira televizyon, radyo programlari, billboard ve gazete ilanlariyla halkin bilinçlendirilmesi için çalismalar yapilacak.

Damarlardaki kan basincinin normalin üzerinde olmasi hali olarak tanimlanan yüksek tansiyon, beyin kanamasi ve felç, kalp yetersizligi ve kalp krizi, böbrek yetersizligi, görme kaybi gibi hastaliklara neden olabiliyor. Hipertansiyon hastalarinda kan basinci normal sinirlarda tutularak bu hastaliklarin olusmasi önlenebiliyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nce 2003’te yapilan arastirmaya göre; Türkiye’de hipertansiyon görülme sikligi yüzde 31,8. Ülkemizde yetiskin her üç kisiden biri, yani yaklasik 15 milyon kisi hipertansiyon hastasi. Hipertansiyon saptananlarin yüzde 62’si hipertansiyon hastasi oldugunu ilk kez bu çalisma sirasinda ögrendi. Buna göre ülke genelinde hipertansiyonu olan her 3 kisiden 2’si hipertansiyon hastasi oldugunun farkinda degil.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası