Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Tansiyonunuz Kontrol Altinda Mi?” Kampanyasi Basladi

Türkiye’de en yaygin görülen saglik sorunlarindan biri olan hipertansiyon, “Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” Kampanyasi ile toplum gündemine tasiniyor. Türk Kardiyoloji Dernegi’nin düzenledigi ve Novartis’in destekledigi kampanya, hipertansiyon ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirme amacini tasiyor. Kampanya, Kasim-Aralik aylari boyunca Türkiye’nin tamaminda yürütülecek.

“Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” kampanyasinin tanitimi amaciyla 8 Kasim Sali günü saat 10:30’da Türk Kardiyoloji Dernegi (TKD) binasinda basin toplantisi düzenlendi. TKD Baskani Prof. Dr. Ali Oto’nun baskanlik ettigi basin toplantisina TKD üyeleri ve Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Prof. Dr. Sabahattin Aydin da katildi.

Toplantida konusan Prof. Dr. Oto, hipertansiyon hastaligina karsi verilecek mücadelenin hastaligin yayginligi nedeniyle toplumsal olmasi gerektigini vurgulayarak, kampanyanin hedefini söyle açikladi: “Yüksek ölüm orani ve ciddi komplikasyonlariyla ülkemizde önemli bir saglik problemi olan hipertansiyon konusunda farkindalik yaratmak ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirmek.”

Semptom vermeden ortaya çikan, yasamsal organlarda geri dönülmez hasarlara ve ani ölümlere yol açan bu hastaligin erken teshisi ve kontrolünün son derece kolay ve ekonomik olduguna dikkat çeken Oto, “Sorunu bireylerin ötesinde görüp toplumsal bir yaklasimla hipertansiyon ile mücadele edilmelidir. Bu girisimler sonucu saglanacak bir kaç mm Hg’lik düsüs bile birçok insanin hipertansiyonla ve hipertansiyona iliskin sorunlarla tanismamasina olanak saglayacaktir” dedi.

Kasim ve Aralik aylarinda yürütülecek kampanya boyunca, halka brosür ve bilgilendirici posterler dagitilacak, saglik ocaklari ve hasta bekleme odalarinda filmler gösterilecek. 0800’lü hipertansiyon danisma hattinin yani sira televizyon, radyo programlari, billboard ve gazete ilanlariyla halkin bilinçlendirilmesi için çalismalar yapilacak.

Damarlardaki kan basincinin normalin üzerinde olmasi hali olarak tanimlanan yüksek tansiyon, beyin kanamasi ve felç, kalp yetersizligi ve kalp krizi, böbrek yetersizligi, görme kaybi gibi hastaliklara neden olabiliyor. Hipertansiyon hastalarinda kan basinci normal sinirlarda tutularak bu hastaliklarin olusmasi önlenebiliyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nce 2003’te yapilan arastirmaya göre; Türkiye’de hipertansiyon görülme sikligi yüzde 31,8. Ülkemizde yetiskin her üç kisiden biri, yani yaklasik 15 milyon kisi hipertansiyon hastasi. Hipertansiyon saptananlarin yüzde 62’si hipertansiyon hastasi oldugunu ilk kez bu çalisma sirasinda ögrendi. Buna göre ülke genelinde hipertansiyonu olan her 3 kisiden 2’si hipertansiyon hastasi oldugunun farkinda degil.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası