Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TV beslenme seklini etkiliyor

Istanbul Üniversitesi’nin (IÜ) ebeveynlerle yaptigi bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu.

TV, çocuklarin beslenme aliskanliklarini da etkiliyor. Istanbul’da ebeveynlerle yapilan bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu. Ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptigini, yüzde 39’u da çocuklarin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.

IÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo-TV Yayinciligi Radyo Programi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan ile okutman Bahar Söz, “Televizyonun çocuklarin beslenme aliskanliklarina etkisi” konulu bir arastirma yapti.

Çalisma, 2 ilçedeki 2 ilkögretim okulu ile 2 çocuk yuvasina giden 0-6 ile 7-12 yas grubu 520 çocugun ebeveynleriyle gerçeklestirildi. Buçocuklarin 374’ünün evinde en az 2 ve 2’den fazla televizyon bulunduguve yaridan fazlasinin 2 saatten fazla televizyon izledigi belirlendi.

Arastirma, çocuklarin yüzde 44’ünün reklamlardan etkilendigini ortaya koydu. Buna göre, katilimci ailelerin yüzde 39’u, çocuklarinin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.Yine ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklari üzerindeki etkisinin olumsuz oldugunu düsündügünü bildirdi.

7-12 yas çocuklarin ev disinda okul, arkadas ve televizyonun etkisiyle tercihlerini degistirmesinin söz konusu olabildigi belirtilen arastirmada, özellikle bu yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini, aileden çok televizyon izleme süresi ve reklamlardan etkilenme düzeyinin belirledigi vurgulandi.

OBEZITE RISKI ARTIYOR

Arastirmayi yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan, televizyonun bir etkisinin de beslenme aliskanliklarina yönelik oldugunu, fast-food tarzi beslenme ve hazir gidalarin giderek günlük beslenmenin bir bölümünü olusturdugunu söyledi.

Yapilan arastirmalarin, okul öncesi çagda çocugun beslenme aliskanliklarini aileler etkilerken, okul çaginda arkadas, televizyon ve özellikle reklamlarin etkilediginin ortaya koydugunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Dogan, söyle dedi:

“Bu etki, onlari reklami yapilan gida ürününe sahip olmaya yönlendirmekte. Saglikli beslenme aliskanliklari yerini, tek tip ve çesitli katki maddelerini içeren fast-food veya benzeri beslenme sekline birakmaktadir. Televizyon izleme süresinin artmasi, beraberinde fiziksel aktivitenin azalmasini ve ögün disi fazla hazir gida tüketilmesinin artmasini getirmektedir. Bu durum ise çocuklarda obezite riskini artirmaktadir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası