Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TV beslenme seklini etkiliyor

Istanbul Üniversitesi’nin (IÜ) ebeveynlerle yaptigi bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu.

TV, çocuklarin beslenme aliskanliklarini da etkiliyor. Istanbul’da ebeveynlerle yapilan bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu. Ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptigini, yüzde 39’u da çocuklarin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.

IÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo-TV Yayinciligi Radyo Programi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan ile okutman Bahar Söz, “Televizyonun çocuklarin beslenme aliskanliklarina etkisi” konulu bir arastirma yapti.

Çalisma, 2 ilçedeki 2 ilkögretim okulu ile 2 çocuk yuvasina giden 0-6 ile 7-12 yas grubu 520 çocugun ebeveynleriyle gerçeklestirildi. Buçocuklarin 374’ünün evinde en az 2 ve 2’den fazla televizyon bulunduguve yaridan fazlasinin 2 saatten fazla televizyon izledigi belirlendi.

Arastirma, çocuklarin yüzde 44’ünün reklamlardan etkilendigini ortaya koydu. Buna göre, katilimci ailelerin yüzde 39’u, çocuklarinin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.Yine ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklari üzerindeki etkisinin olumsuz oldugunu düsündügünü bildirdi.

7-12 yas çocuklarin ev disinda okul, arkadas ve televizyonun etkisiyle tercihlerini degistirmesinin söz konusu olabildigi belirtilen arastirmada, özellikle bu yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini, aileden çok televizyon izleme süresi ve reklamlardan etkilenme düzeyinin belirledigi vurgulandi.

OBEZITE RISKI ARTIYOR

Arastirmayi yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan, televizyonun bir etkisinin de beslenme aliskanliklarina yönelik oldugunu, fast-food tarzi beslenme ve hazir gidalarin giderek günlük beslenmenin bir bölümünü olusturdugunu söyledi.

Yapilan arastirmalarin, okul öncesi çagda çocugun beslenme aliskanliklarini aileler etkilerken, okul çaginda arkadas, televizyon ve özellikle reklamlarin etkilediginin ortaya koydugunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Dogan, söyle dedi:

“Bu etki, onlari reklami yapilan gida ürününe sahip olmaya yönlendirmekte. Saglikli beslenme aliskanliklari yerini, tek tip ve çesitli katki maddelerini içeren fast-food veya benzeri beslenme sekline birakmaktadir. Televizyon izleme süresinin artmasi, beraberinde fiziksel aktivitenin azalmasini ve ögün disi fazla hazir gida tüketilmesinin artmasini getirmektedir. Bu durum ise çocuklarda obezite riskini artirmaktadir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası