Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TV beslenme seklini etkiliyor

Istanbul Üniversitesi’nin (IÜ) ebeveynlerle yaptigi bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu.

TV, çocuklarin beslenme aliskanliklarini da etkiliyor. Istanbul’da ebeveynlerle yapilan bir arastirma, televizyon ve reklamlarin özellikle 7-12 yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini belirledigini ortaya koydu. Ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptigini, yüzde 39’u da çocuklarin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.

IÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo-TV Yayinciligi Radyo Programi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan ile okutman Bahar Söz, “Televizyonun çocuklarin beslenme aliskanliklarina etkisi” konulu bir arastirma yapti.

Çalisma, 2 ilçedeki 2 ilkögretim okulu ile 2 çocuk yuvasina giden 0-6 ile 7-12 yas grubu 520 çocugun ebeveynleriyle gerçeklestirildi. Buçocuklarin 374’ünün evinde en az 2 ve 2’den fazla televizyon bulunduguve yaridan fazlasinin 2 saatten fazla televizyon izledigi belirlendi.

Arastirma, çocuklarin yüzde 44’ünün reklamlardan etkilendigini ortaya koydu. Buna göre, katilimci ailelerin yüzde 39’u, çocuklarinin reklami yapilan ürünlerden etkilenerek siklikla istedigini ifade etti.Yine ailelerin yüzde 90.4’ü, fast-food tarzi hazir gida reklamlarinin çocuklari üzerindeki etkisinin olumsuz oldugunu düsündügünü bildirdi.

7-12 yas çocuklarin ev disinda okul, arkadas ve televizyonun etkisiyle tercihlerini degistirmesinin söz konusu olabildigi belirtilen arastirmada, özellikle bu yas grubu çocuklarin beslenme kalitesi ve seklini, aileden çok televizyon izleme süresi ve reklamlardan etkilenme düzeyinin belirledigi vurgulandi.

OBEZITE RISKI ARTIYOR

Arastirmayi yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Nalan Kösebalaban Dogan, televizyonun bir etkisinin de beslenme aliskanliklarina yönelik oldugunu, fast-food tarzi beslenme ve hazir gidalarin giderek günlük beslenmenin bir bölümünü olusturdugunu söyledi.

Yapilan arastirmalarin, okul öncesi çagda çocugun beslenme aliskanliklarini aileler etkilerken, okul çaginda arkadas, televizyon ve özellikle reklamlarin etkilediginin ortaya koydugunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Dogan, söyle dedi:

“Bu etki, onlari reklami yapilan gida ürününe sahip olmaya yönlendirmekte. Saglikli beslenme aliskanliklari yerini, tek tip ve çesitli katki maddelerini içeren fast-food veya benzeri beslenme sekline birakmaktadir. Televizyon izleme süresinin artmasi, beraberinde fiziksel aktivitenin azalmasini ve ögün disi fazla hazir gida tüketilmesinin artmasini getirmektedir. Bu durum ise çocuklarda obezite riskini artirmaktadir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası