Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada kisirlik artiyor

Erkeklerin sperm sayisinda geçen yüzyila göre yüzde 50 azalma var. Hamam ve firin gibi sicak ortamlarda çalisan ya da sik saunaya giren erkekler kisirlik riskiyle karsi karsiya. Kadinlarda kilonun artmasi, asiri spor veya diyet yapilmasi kisirlik sebebi.

Türk Jinekoloji Dernegi Baskani ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, erkeklerin sperm sayisinda geçen yüzyila göre yüzde 50 azalma oldugunu belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de kisirlik artiyor” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de kisirligin arttigini ifade eden Türk Jinekoloji Dernegi Baskani ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde kisirlik sorunu bulundugunu, bunlarin da yaklasik yüzde 40’inin erkeklere bagli oldugunu belirtti.

Türkiye’de 10 milyon çift bulundugu varsayildiginda, 1.5 milyon çiftin çocuk sahibi olamama sorunuyla karsi karsiya bulunduguna dikkatçeken Tiras, “Geçmiste çocuk sahibi olamayan çiftlerde suçun hep kadinda oldugu düsünülür, erkekler karisini bosardi. Bu yavas yavas degisiyor. Kirsal kesimde çocuk sahibi olamayan çiftler bile artik birlikte basvuruyor. Bu önemli bir gelisme. Erkeklerin istemeden de olsa bunu kabul ettiklerini gösteriyor” diye konustu.

Kisirligin nedenleri konusunda da bilgiler veren Tiras, kadinlardakilonun artmasi, asiri spor ve diyet yapilmasinin kisirlik sebebi oldugunu söyledi. Tiras, “Çünkü bunlar yumurtlamayi bozuyor. Cinsel yolla bulasan bel soguklugu gibi enfeksiyonlar da rahim içinde ve tüplerde yapisikliklara neden oluyor” dedi.

MIDYEYE DIKKAT

Erkeklerde de sperm sayisinin azaldigina isaret eden Tiras, bunun da en büyük nedeninin çevre kirliligi ve erkeklerin maruz kaldigi durumlar oldugunu bildirdi. Midye gibi deniz ürünlerinin bu açidan riskli oldugu uyarisini dile getiren Tiras, “Midyenin deniz kirliligi bulunan yerlerde suyu süzen bir yapisi var. Bu tür midyelerin tüketilmesi halinde civa ve kursun gibi agir metaller vücuda girebilir” diye konustu.

Sigara, alkol ve uyusturucu gibi maddelerin kullanilmasinin son derece zararli oldugunu belirten Tiras, birtakim ilaçlarin doktor kontrolünde alinmasinin önemine dikkati çekti.

Asiri isiya maruz kalmanin da spermlerin azalmasina, hatta yok olmasina neden oldugunu kaydeden Tiras, çok sik sauna veya hamama girilmesi, buralarda uzun süre kalinmasinin testisler üzerinde olumsuzetkisi bulundugunu belirtti. Sicak ortamlarda çalisanlarin da risk altinda bulundugunu anlatan Tiras, yüksek isili çelik fabrikalarinda veya firinlarda çalisanlarda kisirlik sorunu ortaya çikabilecegini söyledi.

Uzun süre oturarak is yapanlarin da risk grubunda olduguna isaret eden Tiras, “Vücut isisi 37 derece ama testislerin saglikli sperm üretebilmesi için isinin birkaç derece daha asagi olmasi gerekiyor. Uzun süre oturulmasi isi artisina sebep oluyor. Uzun yol soförlerinde,uzun süre hareketsiz bilgisayar kullanan kisilerde spermler azaliyor, hatta kayboluyor” diye konustu.

Tiras, sagliksiz iç çamasiri kullanilmasinin da kisirliga neden olabilecegini belirtti.

ÇERNOBIL’IN ETKISI

Prof. Dr. Bülent Tiras, ellerinde bilimsel bir veri olmamakla birlikte, Karadeniz Bölgesi’nde Çernobil hadisesine bagli infertilite (erkek kisirligi) artisi gözlemlediklerini, bu durumun iç kesimlerde bile görüldügünü bildirdi. Tiras, “Evlendikten sonra bir yil içinde çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanlarin mutlaka hekime basvurmalari lazim” uyarisinda da bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası