Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karin agrilarini hafife almayin!

Hemen herkesin yasami boyunca en az bir kez karsilastigi 'karin agrisi' hiç de hafife alinacak bir durum degil. Uzmanlar karin agrisini birçok nedene bagliyorlar.

Agri toplumda en çok görülen sikayetlerden biri olup, karin agrilari da hemen herkesin yasami boyunca en az bir kez karsilastigi bir durumdur. Karin agrisinin birçok nedeni var.

Fazla gida alimi, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlarda karin agrisi sebeplerinin basinda geliyor.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Korhan Taviloglu, karin agrisinin önemli bir bulgu olabilecegini belirterek söyle diyor: "Aniden yani, 6 saat içinde baslayan karin agrisi ile karakterize karin hastaligi 'akut karin' olarak anilmaktadir. Agriyi takiben 6 ile 12 saat içinde bulanti ve kusma olmasi genellikle mide-barsak sisteminde bir tikanikligin göstergesidir. Barsakta olan bir iltihabi bir olay ise kendisini; istahsizlik, bulanti ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Ani baslayan karin agrisi olan her hasta detayli bir sekilde ele alinmalidir. Bir haftayi asan bir süredir karin agrisi olan hastada 'akut karin' tablosu düsünülmez, ancak bu durum bir hekim tarafindan arastirilmalidir."

Birçok hastalik, karin agrisina neden olabilir!

Karnin degisik bölgelerindeki agrilari, o bölgeye has organlarin hastaliklarinin belirtisi olabiliyor. Mide ve barsak bozukluklari, böbrek taslari, kadin ve erkek üreme organlarinin hastaliklari, seker hastaligi, böbrek üstü bezi hastaliklari, kadinlarda adet sancilari, bazi kan hastaliklari, kursun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastaliklar nedeni ile karin agrisi olusabiliyor. Sadece karin boslugundaki organlar degil;akciger iltihaplari, kalp krizleri ve kaburga kiriklari karin agrisi yaratabiliyor.

Prof. Dr. Taviloglu, karnin farkli bölümlerinde hissedilen agrilarin farkli sebeplerden kaynaklanabileceginin altini çizerek söyle diyor: "Karin sag üst bölümünde olan agrilardan: karaciger, safra kesesi ve yollarinin hastaliklari ve ülser sorunlari sorumlu olabilir. Karin sol üst bölümünde olan agrilarinin sebebi; dalak, pankreas, ve karin sah damarinin (aorta) hastaliklari olabilir. Göbegin üst bölümünde olan agrilarda; yemek borusu, mide ve on iki parmak barsaginin, gastrit, ülser ve reflü gibi hastaliklari akla gelmelidir. Karin sol alt bölümünde olan agrilarda: kalin barsak iltihaplari, yumurtalik sorunlari, karin sah damarinin hastaliklari, idrar sorunlari, dis gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir.

Karin sag alt bölümünde olan agrilarda: apandisit, idrar sorunlari, dis gebelik sorunu, yumurtalik sorunlari, fitik bogulmasi, safra kesesi ve yollari sorunlari düsünülmelidir.

Hekime Danismadan Agri Kesici Almayin

Karin agrisi sikayetinin altinda farkli sebepler olabilecegi için bilinçsiz bir sekilde ilaç almamak gerekiyor. Ancak yemek sonrasinda gelisen, hafif siddetteki karin agrilarinda hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi öneriliyor. Prof. Dr. Taviloglu, "Mide asidinin sorun yarattigi biliniyorsa, asit giderici ilaçlar alinabilir." diyerek söyle devam ediyor: "Karin agrisinin nedeni kesin olarak bilinmiyorsa ve daha önceden bir hekim tarafindan tanisi konulmamissa, agri kesici ilaç almamakta yarar vardir."

Ne zaman doktora basvurmak gerekir?

Karin agrisi sorunu olan kisilerin bazi hallerde kesinlikle doktora basvurmasi gerekiyor. Prof. Dr. Taviloglu, bu durumlari söyle siraliyor:

-Siddetli, tekrarlayici, artan ve devamli karakterde agrilar

-Agri ile nefesin kesilmesi, bayginlik hissi, kanama, kusma ve yüksek ates olmasi

-Karin agrisinin gögse, boyuna ve omuza yayilmasi

-Diskida kan görülmesi

-Karinda gerginlik ve sisme olmasi

Tani ve tedavi

Karin agrisi sorunuyla doktora gelen kisilerin detayli muayenesi yapildiktan sonra bazi hastaliklarin ayirimi için, kan testi, idrar testi, ultrasonografi, tomografi gibi görüntüleme testleri istenerek taniya gidiliyor. Prof. Dr. Taviloglu, "Bu arastirmalar sirasinda hekimin deneyimi, görgü ve bilgisi büyük önem tasimaktadir." diyerek tedavi konusunda sunlari söylüyor: "Tedavi tamamen saptanan soruna göre düzenlenir. Idrar yolunda tas belirlenmesi halinde ön planda ilaçlarla tedavi planlanirken, apandisit sorunu halinde acil ameliyat önerilmektedir."

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası