Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ana sütünün alternatifi yok

Annenin bebegini ne kadar çok emzirirse o kadar saglikli olacagina isaret eden uzmanlar, ana sütünün annenin sagligina da yararli oldugunu kaydetti.

Anne sütü ile beslenen bebek ve bebegini emziren annelerin daha saglikli oldugu belirtildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi Yeni Dogan Bölümü Basmani Prof. Dr. Rahmi Örs, AA muhabirine, çocugun anne sütü ile beslenmesinin ve annenin bebegini emzirmesinin saglik açisindan yararlarini anlatti.

Bir annenin, dogumdan sonra bebegini ne kadar çok emzirirse o kadar saglikli olacagina isaret eden Örs, bu sekilde, uzun dönemde annenin bazi hastaliklardan da korunmus olacagina dikkat çekti.

"KILOLARI DAHA HIZLI VERIYORLAR"

Dogum yapan annelerin en büyük sorunlarindan birinin kilo almak oldugunu belirten Örs, annelerin aldiklari dogum kilolarini verebilmek için yogun çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Bebegini emziren annelerin dogum sonrasi aldigi kilolari daha hizli bir sekilde verdigini anlatan Örs, bu yöntemin, kilo vermenin en hizli ve saglikli yollarindan biri oldugunu dile getirdi.

Örs ayrica, yine bebegini daha fazla emziren annelerin, dogum sonrasi kanamalarinin daha erken sona erdigini ve daha kisa sürede iyilestiklerini vurguladi.

"KANSER RISKI DE AZALIYOR"

Örs, bebeklerini emzirerek besleyen annelerin, yeterince emzirmeyen annelere oranla rahim ve yumurtalik kanserleri gibi hastaliklara yakalanma risklerinin daha az oldugunu anlatti.

Bunun yaninda kadinlarda belirli bir yastan sonra sikça görülmeye baslayan kemik erimesine deginen Örs, bebeklerini yeterince emziren annelerde bu hastaligin da daha az görüldügünü söyledi.

Annenin bebegini emzirmesinin yararlarindan bir digerinin de, dogum kontrolü desteklemesi oldugunu ifade eden Örs, bebegini saglikli bir sekilde emziren annelerin, bu süre içinde yeniden gebe kalma olasiliginin düstügünü kaydetti.

Annenin bebegini emzirerek beslemesinin ülke ekonomisine de önemli katkisi bulunduguna isaret eden Örs, bu sekilde mamaya para verilmedigini ve paranin ülke disina çikmadigini söyledi.

"ESLER DESTEK OLMALI"

Dogumdan sonra, annenin bebegini emzirmesi için eslerin anneye destek olmasi gerektigini vurgulayan Örs, sunlari söyledi:

"Bir annenin, dogumun ardindan bebegini emzirmesi için kendini hazir hissetmesi gerekiyor. Yani beynini, bebegini emzirmeye hazirlamali. Aksi taktirde bir süre sonra emzirme isi aksar. Bazi anneler, bebeginin yeterince doymadigini ya da kendisinin bu isi beceremeyecegini düsünüp, bebege mama yedirmeye basliyor. Bunun yaninda anne dogumun ardindan kendini daha bitkin hisseder. Bu nedenle eslere önemli görevler düsüyor. Anneyi psikolojik olarak rahatlatmali ve kendine güvenmesini saglamalilar"

"DAHA ZEKI VE UYUMLU OLUYORLAR"

Örs, anne sütü ile beslenen bebekler ile bu gidadan mahrum birakilan bebekler arasinda, saglik açisindan önemli farkliliklar gözlendigini bildirdi.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, annelerinin uzun yillar boyunca verdikleri mücadele sonucunda kazandiklari bagisikligi aldigini belirten Örs, bu nedenle hastaliklara karsi daha dirençli sekilde dünyaya geldigini ifade etti.

Bu çocuklarin özellikle enfeksiyon hastaliklarina karsi direnç kazandiklarini vurgulayan Örs, ayrica bazi kanser türü hastaliklara yakalanma risklerinin de daha düsük oldugunu belirtti. Örs, "Bu çocuklar, ileride daha zeki, kendine güvenen ve uysal olduklari gözlemleniyor" dedi.

Örs, anne ve bebegin sagligi açisindan son derece önemli olan anne sütü ile ilgili, anne adaylarinin daha fazla bilinçlendirilmesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası