Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ömrünüzü 10 yil uzatabilirsiniz

Okinawa, Sardinya ve Loma Linda (Kaliforniya) sakinleri, Dünya üzerindeki hemen herkesten daha uzun ve daha saglikli bir ömür sürüyor.

National Geographic Türkiye “Uzun Yasamin Sirlari”ni bu ay kapagina tasidi. Dünyanin 3 farkli bölgesinde (Sardinya, Okinawa, Loma Linda) uzun ve saglikli bir yasam sürmeyi basarmis kisiler üzerinde yapilan arastirmalar gösteriyor ki, uzun soluklu ve kaliteli bir ömür sürmenin sirlarina ulasmak o kadar da zor degil. Üstelik bu kisiler -hiçbir hak talep etmeksizin- sirlarini sizlerle paylasiyorlar.

Ömrünüzü on yil uzatabileceginizi söylesem ne dersiniz? Uzun ve saglikli yasam bir rastlanti degildir. Iyi genlerle baslar, ama iyi aliskanliklara da baglidir. Uzmanlarin açiklamalarina göre, dogru bir yasam biçimi benimserseniz, on yil kadar daha uzun yasayabilirsiniz.

Ishigaki ailesinin üç kusagi yilda bir kez aile mezarliginda biraraya gelerek, atalarinin ruhlari anisina yemek yiyor, çalgi çaliyor ve dans ediyor. Siki aile baglari Okinawa'nin yani sira Sardinya ve Loma Linda'da da uzun yasama katkida bulunuyor olabilir.

Peki, uzun ve saglikli yasamin formülü nedir? Son yillarda arastirmacilar insanlarin dikkat çekici ölçüde uzun bir yasam sürdügü bazi bölgelere odaklandi. Bir ekip Sardinya’nin (Italya) dag köylerinde, insanlarin uzun bir yasam sürdügü ve 100 yasina ulasan erkeklerin oraninin hayret verici derecede yüksek oldugu bir yer buldu. Bir diger ekip Okinawa Adasi’nda (Japonya) dünyanin en uzun ömürlü insanlari arasinda yer alan bir grubu inceledi. Ve Loma Linda’da (ABD) arastirmacilar, Amerika’nin uzun yasam sampiyonlari arasinda sayilan Yedinci Gün Adventistleri adli tarikattan bir grup üzerinde çalismalar yapti.

Bu üç bölgede yasayanlarda yüz yasini asanlarin orani yüksek; bu insanlar dünyanin diger gelismis ülkelerinde ölümcül olan hastaliklardan sadece bir bölümüne yakalaniyor; daha uzun ve saglikli yasiyor. Sonuç olarak bu insanlar “en dogru aliskanliklari” edinmenizi öneriyor. Gerisi ise size kalmis.

BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ?

Primatlarinkine benzer sindirim yollarina sahip olan insanlarin meyve, sebze, kuru yemis ve tahil bakimindan zengin bir dogal beslenmeyi izlemesi gerektigini öne süren Dr. John Harvey Kellogg, kurdugu sanatoryumda bir vejetaryen diyetini benimsetmeye çalisti. Hastalar için degisik mönüler uygulamak üzere saglikli alternatif yiyecekler hazirladi. Bugdayi ögütmek yerine buharda pisirdikten sonra merdaneden geçirerek yufkalar elde edebilecegini saptadi. Bu yufkalari yenmesi kolay bir kahvalti gevregi olarak hastalarina sundu. Hastalarin çok tuttugu bir diger yiyecek, Kellogg’un yulaf ve misir ezmelerini birbirine karistirip pisirerek hazirladigi bisküvileri daha sonra ögütüp un ufak etmesiyle ortaya çikan bir üründü. Kellog buna “granola” adini vermisti.

Bu kahvaltilik yiyeceklerin gördügü ragbet çok geçmeden Battle Creek’i dönüstürdü. Taklitçi tahil gevregi imalatçilari pitrak gibi bitiverdi ve kasaba tahil gevregi endüstrisinin besigi haline geldi. Kellogg’un daha ticari zihniyetli kardesi W. K. Kellogg, agabeyine sanatoryumdaki bazi gündelik islerde yardim etmisti. Yufkadan hazirlanmis yiyecekleri seri üretimle pazarlamak istedi. Agabeyinin üretimi küçük bir ölçekte tutmayi tercih etmesi üzerine, kendi basina bu ise soyundu. Günümüzde misir gevregi ve degisik markali daha birçok tahilli yiyecegi pazarlayan Kellogg sirketinin dogumu böyle gerçeklesti.

Hastalar bile John Harvey Kellogg’un beslenmeyle ilgili ögütlerinden kazançli isler çikardi. C.W. Post mide bozuklugu teshisiyle bu hastaneye yatirilmis olan bir mucitti. Sanatoryumda sunulan tahil esasli kahve ikamesi çok hosuna gitti. Taburcu olduktan sonra, Kellogg’u kendisiyle bir ortaklik kurarak, bu içecegi halka satmaya ikna etmek için ugrasti. Kellogg teklifi geri çevirdi. Post, projesini uygulamaya geçirdi, kahve alternatifi içecegi satti ve dolar milyoneri oldu. Günümüzde bu tahil gevregi sirketi diger ürünlerinin yani sira üzümlü kuru yemis kekleriyle ve kizarmis ekmekleriyle de ünlü.

Yazi: Dan Buettner
Kaynak: www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası