Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ömrünüzü 10 yil uzatabilirsiniz

Okinawa, Sardinya ve Loma Linda (Kaliforniya) sakinleri, Dünya üzerindeki hemen herkesten daha uzun ve daha saglikli bir ömür sürüyor.

National Geographic Türkiye “Uzun Yasamin Sirlari”ni bu ay kapagina tasidi. Dünyanin 3 farkli bölgesinde (Sardinya, Okinawa, Loma Linda) uzun ve saglikli bir yasam sürmeyi basarmis kisiler üzerinde yapilan arastirmalar gösteriyor ki, uzun soluklu ve kaliteli bir ömür sürmenin sirlarina ulasmak o kadar da zor degil. Üstelik bu kisiler -hiçbir hak talep etmeksizin- sirlarini sizlerle paylasiyorlar.

Ömrünüzü on yil uzatabileceginizi söylesem ne dersiniz? Uzun ve saglikli yasam bir rastlanti degildir. Iyi genlerle baslar, ama iyi aliskanliklara da baglidir. Uzmanlarin açiklamalarina göre, dogru bir yasam biçimi benimserseniz, on yil kadar daha uzun yasayabilirsiniz.

Ishigaki ailesinin üç kusagi yilda bir kez aile mezarliginda biraraya gelerek, atalarinin ruhlari anisina yemek yiyor, çalgi çaliyor ve dans ediyor. Siki aile baglari Okinawa'nin yani sira Sardinya ve Loma Linda'da da uzun yasama katkida bulunuyor olabilir.

Peki, uzun ve saglikli yasamin formülü nedir? Son yillarda arastirmacilar insanlarin dikkat çekici ölçüde uzun bir yasam sürdügü bazi bölgelere odaklandi. Bir ekip Sardinya’nin (Italya) dag köylerinde, insanlarin uzun bir yasam sürdügü ve 100 yasina ulasan erkeklerin oraninin hayret verici derecede yüksek oldugu bir yer buldu. Bir diger ekip Okinawa Adasi’nda (Japonya) dünyanin en uzun ömürlü insanlari arasinda yer alan bir grubu inceledi. Ve Loma Linda’da (ABD) arastirmacilar, Amerika’nin uzun yasam sampiyonlari arasinda sayilan Yedinci Gün Adventistleri adli tarikattan bir grup üzerinde çalismalar yapti.

Bu üç bölgede yasayanlarda yüz yasini asanlarin orani yüksek; bu insanlar dünyanin diger gelismis ülkelerinde ölümcül olan hastaliklardan sadece bir bölümüne yakalaniyor; daha uzun ve saglikli yasiyor. Sonuç olarak bu insanlar “en dogru aliskanliklari” edinmenizi öneriyor. Gerisi ise size kalmis.

BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ?

Primatlarinkine benzer sindirim yollarina sahip olan insanlarin meyve, sebze, kuru yemis ve tahil bakimindan zengin bir dogal beslenmeyi izlemesi gerektigini öne süren Dr. John Harvey Kellogg, kurdugu sanatoryumda bir vejetaryen diyetini benimsetmeye çalisti. Hastalar için degisik mönüler uygulamak üzere saglikli alternatif yiyecekler hazirladi. Bugdayi ögütmek yerine buharda pisirdikten sonra merdaneden geçirerek yufkalar elde edebilecegini saptadi. Bu yufkalari yenmesi kolay bir kahvalti gevregi olarak hastalarina sundu. Hastalarin çok tuttugu bir diger yiyecek, Kellogg’un yulaf ve misir ezmelerini birbirine karistirip pisirerek hazirladigi bisküvileri daha sonra ögütüp un ufak etmesiyle ortaya çikan bir üründü. Kellog buna “granola” adini vermisti.

Bu kahvaltilik yiyeceklerin gördügü ragbet çok geçmeden Battle Creek’i dönüstürdü. Taklitçi tahil gevregi imalatçilari pitrak gibi bitiverdi ve kasaba tahil gevregi endüstrisinin besigi haline geldi. Kellogg’un daha ticari zihniyetli kardesi W. K. Kellogg, agabeyine sanatoryumdaki bazi gündelik islerde yardim etmisti. Yufkadan hazirlanmis yiyecekleri seri üretimle pazarlamak istedi. Agabeyinin üretimi küçük bir ölçekte tutmayi tercih etmesi üzerine, kendi basina bu ise soyundu. Günümüzde misir gevregi ve degisik markali daha birçok tahilli yiyecegi pazarlayan Kellogg sirketinin dogumu böyle gerçeklesti.

Hastalar bile John Harvey Kellogg’un beslenmeyle ilgili ögütlerinden kazançli isler çikardi. C.W. Post mide bozuklugu teshisiyle bu hastaneye yatirilmis olan bir mucitti. Sanatoryumda sunulan tahil esasli kahve ikamesi çok hosuna gitti. Taburcu olduktan sonra, Kellogg’u kendisiyle bir ortaklik kurarak, bu içecegi halka satmaya ikna etmek için ugrasti. Kellogg teklifi geri çevirdi. Post, projesini uygulamaya geçirdi, kahve alternatifi içecegi satti ve dolar milyoneri oldu. Günümüzde bu tahil gevregi sirketi diger ürünlerinin yani sira üzümlü kuru yemis kekleriyle ve kizarmis ekmekleriyle de ünlü.

Yazi: Dan Buettner
Kaynak: www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası