Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ölümlerin yarisinin sebebi kalp

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim üyesi ve Türk Kardiyoloji Dernegi Baskan Yardimcisi Prof. Dr. Lale Tokgözoglu, DIE çalismalarina göre, Türkiye'deki ölümlerin yaklasik yarisinin kalp ve damar hastaliklarindan kaynaklandigini söyledi.

Ülkemizde ölümlerin yarisina yakini kalp damar hastaliklarindan...

Prof. Dr. Tokgözoglu'na göre, çagin salgin hastaligi olarak nitelendirilen kalp ve damar hastaliklari, dünyada oldugu gibi Türkiye'de de önemli bir saglik sorunu.

Eriskinlerde en sik ölüm nedeni kalp-damar hastaliklari. Türkiye'de kanserden yasamini yitiren her kisiye karsilik, dört kisi kalp damar hastaliklarindan ölüyor. Trafik kazalarindan ölen her kisiye karsilik ise 30 kisi kalp damar hastaliklarindan ölüyor. Diger Avrupa ülkeleri ile kiyaslandiginda, koroner kalp hastaligina bagli ölümlerde kadinlarda ilk siralarda erkeklerde ise ilk beste yer aliyoruz.

Risk Zamanla Artacak

Türkiye 10 yil sonra daha yasli bir nüfusa sahip oldugunda, kalp damar hastaliklarina bagli ölümlerin de katlanarak artma olasiligi yüksek.

Gelismis ülkelerde kalp damar hastaliklarina karsi yürütülen basarili kampanyalar sonucunda son 20 yilda kalp damar hastaliklarinda bir miktar azalma görülmüs. Ancak sismanlik ve seker hastaliginin tirmanisa geçmesiyle bu basarinin önümüzdeki yillarda gölgelenme olasiligi büyük.

Kalp damar hastaliklarinin en sik görülen türü aterosklerotik koroner kalp hastaligi, ateroskleroza (damar sertligine) bagli olarak kalbi besleyen damarlarin daralmasi sonucu olusuyor.

Risk Faktörleri

Aterosklerotik kalp damar hastaliklarinin, yaslanmanin sonucu olmadigi ve hastaliga yol açan risk faktörlerinin belirlendigi bildiriliyor. Bu risk faktörlerinin birçogu yasam tarzi ile ilgili olup önlenebilir nitelikte.

Genetik egilim ise henüz degistirilemiyor. Ailede birinci derece erkek akrabalarda 55, kadin akrabalarda 65 yasindan önce koroner kalp hastaliginin bulunmasi kiside koroner kalp hastaliginin gelismesi için önemli bir risk faktörü. Ancak en az genetik nedenler kadar çevre kosullari da etkili.

En önemli çevresel risk faktörleri sigara, tansiyon yüksekligi, seker hastaligi ve kolesterolün yüksek veya iyi kolesterol olarak adlandirilan HDL'nin düsük olmasi.

Bunlarin yani sira özellikle bel çevresinde yogunlasan sismanlik kalp damar hastaligi riskini artiriyor. Psikososyal stresin de kalp damar hastaliklari için bir risk olusturabilecegi düsünülüyor.

Risk faktörleri, çocukluk yaslarindan itibaren yavas yavas damar cidarinda kalinlasma ve yag depolanmasina yol açiyor. Damarlar daralirken basta kisinin hiçbir sikayeti olmuyor, hastalik sinsice ilerleyip genelde erkeklerde 40 kadinlarda 50 yas civarinda sikayet olusturmaya basliyor.

Kisideki kalp hastaligi riskini belirlemek amaciyla gelistirilmis tablo veya bilgisayar programlari ile risk faktörlerini girerek kisinin riskini belirlemek mümkün.

Korunma Yöntemleri

Kalp ve damar sagliginin korunmasi için sigara kullaniminin yogun halk egitimi ve caydirici politikalarla azaltilmasi, çocukluk yaslarindan itibaren saglikli diyet uygulanmasi, daha az hayvansal yag, et ve tuz, daha fazla sebze-meyve içeren beslenme aliskanligi kazanilmasi öneriliyor. Margarinlerde bulunan doymamis yag asitlerinin zararina dikkat çekilerek, sivi yag ve özellikle zeytinyagi tüketilmesi, haftada iki kez balik yenmesi gerekiyor.

Kalp ve damar hastaliklarindan korunmak için ayrica su önerilerde bulunuluyor:

-Sekerden kaçinarak daha kompleks karbonhidratlar tüketilmeli. Trigliserid düzeyleri yüksek kisiler hiç alkol kullanmamali, yüksek olmayanlarin da alkol tüketimi kisitlanmali.

-'Fast food' ve islenmis gidalar mümkün oldugu kadar az tüketilmeli.

-Halkin egitimi ile kisilerin kendi kan yaglari ve kan basinci (tansiyon) degerlerini bilmeleri ve belirli araliklarla kontrol ettirmeleri saglanmali.

Fiziksel olarak aktif kisilerde kalp hastaligi riski % 50, inme riski % 25 azalir. Bu nedenle saglikli kisiler haftanin en az 3-4 günü tempolu egzersiz yapmali. Yürüyüs, kosma, bisiklet, yüzme, dans etme gibi tempolu hareketler ara vermeden yapilmali.

Egzersiz açken veya yemekten 2 saat sonra, yavas baslayip yavas sonlandirilarak yapilmali, asiri sicak ve nemli havalarla asiri sogukta yapilmamali.

Orta yas üzerinde tempolu egzersiz programina baslamadan hekim kontrolünden geçilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası