Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kaçak tüp bebek merkezlerine dikkat

GÜ Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye'de 35 civarinda kaçak tüp bebek merkezi bulundugunu belirtti.

Türk Jinekoloji Dernegi Baskani ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye'de 35 civarinda kaçak tüp bebek merkezi bulundugunu belirterek, bu merkezlerin büyük bölümünün sperm ve yumurta bagisina kaydiklari ve hastalari cinsiyet tayiniyle bebek sahibi yaptiklari konusunda duyumlar aldiklarini söyledi.

Tiras, tüp bebek sahibi olmak isteyenlerin basvurduklari merkezin Saglik Bakanligi'ndan ruhsatli olup olmadigini, hekimlerin ve embriyologlarin üremeye yardimci tekniklerin egitimini alip almadigini ve merkezin basari oranini sorgulamalarini istedi.

Tiras, kaçak tüp bebek merkezlerinin özellikle Istanbul'da yogunlastigini belirtti. Tiras, Türkiye'de yumurta ve sperm bagisinin yasal olmadigina dikkati çekerek, kaçak merkezlerin büyük bölümünün buna yönelik çalistiklari duyumlari aldiklarini kaydetti.

Saglik Bakanligi'nin ciddi bir ruhsatlandirma politikasi oldugunu ifade eden Tiras, iyi yetismis bir ekipte, hem hekim hem de embriyologlarin iyi yetismis olmasinin önemine isaret etti.

Iyi bir tüp bebek merkezinde bulunmasi gerekenlerle ilgili bir soru üzerine Tiras, fiziki ve teknik yapinin önemine isaret etti.

Nitelikli bir merkezin ayda en az 50 uygulama yapmasi gerektigini kaydeden Tiras, "Basari, yani eve bebek götürme orani yüzde 35'in altinda olmamalidir" dedi.

Türkiye'de halen ruhsatli 20'si kamu, 46'si özel olmak üzere 66 tüp bebek merkezi bulunuyor.

Bu merkezlerin 28'i Istanbul'da (4'ü kamu 24'ü özel), 14'ü Ankara'da (6'si kamu 8'i özel), 6'si Izmir'de (2'si özel 4'ü kamu), 4'ü Adana'da, 3'ü Antalya'da, biri Kocaeli'de, 2'si Bursa'da, biri Denizli'de, biri Eskisehir'de, 2'si Kayseri'de, 2'si Konya'da, biri Sakarya'da, biri de Samsun'da faaliyet gösteriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası