Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek tansiyon ölüm saçiyor

Türkiye’de yaklasik 15 milyon kisinin yüksek tansiyon hastasi oldugu belirtilerek, yüksek tansiyon hastaliginin 18 yas üzeri görülme orani hizla artiyor

Türkiye’de yaklasik 15 milyon kisinin yüksek tansiyon hastasi oldugu belirtilerek, yüksek tansiyon hastaliginin 18 yas üzeri görülme oraninin yüzde 31.4’e ulastigi bildirildi. Saglik Bakanligi, vatandaslari beyin kanamalari ve ölümlere yol açan “yüksek tansiyon” konusunda uyardi. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, yüksek tansiyonun, “Kan basincinin 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi hali” olarak tanimlandigi belirtildi.

Normal deger 12

Kalp kasildigi sirada olusan kuvvetli basinca büyük tansiyon, kalp gevsedigi sirada olusan basinca ise küçük tansiyon adi verildigi ifade edilen açiklamada, “Normal kabul edilen kan basinci degeri; istirahat halindeki bir yetiskinde 120/80 mmHg’dir (milimetre civa). Bir diger deyisle, büyük tansiyon için normal deger 12, küçük tansiyon için ise 8’dir. Aslinda, kan basinci sürekli sabit kalan bir deger degil. Hareket ederken ya da heyecanlaninca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düsük olabilir. Bu degisimler normal. Ancak, kan basincinin sürekli olarak 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir” denildi.

Bacaklarda sislik olur

Açiklamada, yüksek tansiyonun, genellikle ensede olan bas agrisi, çarpinti, çabuk yorulma, bas dönmesi, burun kanamasi, yol yürüme ve merdiven çikmada zorlanma, bazen çok sik idrara çikma, gece uyurken uykudan kalkip idrar yapma ve bacaklarda sislik gibi sikayetlere yol açtigi, bazi kisilerde ise belirti vermedigi vurgulandi. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun, kalp krizi veya felç geçirme riskini artirdigi, kalp ve böbrek yetersizligiyle ölümlere yol açtigi kaydedildi. Kan basincinin çok yükseldigi durumlarda, çift görme, dilde pelteklesme, yüzde veya vücutta karincalanma olabildigi belirtilen açiklamada, “Ancak, hastalarin önemli bir kisminda hiçbir belirti yoktur. Bu hastalarda yüksek tansiyon teshisi, sadece kan basinci ölçümüyle mümkün olabilir. Bu sebeple, yüksek tansiyon belirtileri olmasa bile herkes yilda en az birkaç defa kan basincini ölçtürmeli” ifadelerine yer verildi.

Sigaradan uzak durun

Açiklamada, Türkiye’de bütün ölümler arasinda ilk iki sirada yer alan kalp ve damar hastaliklari ile kanserin ana risk faktörü sigaranin, yüksek tansiyon için de risk faktörü oldugunun alti çizildi. Açiklamada, yüksek tansiyondan korunma konusunda; sigaradan tümüyle uzak durma, fazla kilolardan kurtulma, az yagli ve az tuzlu beslenme, düzenli egzersiz yapma ve stresle basa çikmayi ögrenmenin önemli bir yer tuttugu vurgulandi.

Lezzetine bakmadan yemege tuz eklemeyin

Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada vatandaslara yönelik su uyarilarda bulunuldu: “Tuz tüketimine dikkat edin. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasinda yakin bir iliski vardir. Ayrica fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atilmasini artirarak kemiklerden kalsiyum kaybina sebep olur. Tuz tüketimini azaltmak için; lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklemeyin. Tuz içerigi düsük besinler tüketin. Sebze ve meyve tüketimini artirin. Vücut agirliginizi dengede tutun, fiziksel aktivitenizi artirin. Vücut agirliginin normalden az ya da çok olmasi çesitli saglik problemlerine zemin hazirlar. Bu sebeple kilonuzu normal sinirlar içinde tutmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.” Bu arada Prof. Dr. Çetin Turgan, tuz tüketiminin azaltilmasiyla ilgili olarak su tavsiyelerde bulundu: “Bir kisi günde ortalama 8-9 gram tuz tüketebilir. Hipertansif kisiler ise günde en fazla 6 gram tuz tüketmelidir. Yaptigimiz çalisma bazi yiyeceklerin gizli tuz içerdigini ortaya çikardi. Sanayide islenmis gidalar, sucuk, pastirma, sosis, tursu, ev makarnasi ve salçanin yani sira fast-food diye tabir edilen yiyeceklerdeki tuz orani çok yüksek. Bu nedenle herkesin dogal beslenmeye dikkat etmesi, az tuzlu, bol lifli, kuru baklagil meyve ve sebze agirlikli yiyecekler tüketmesi gerekir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası