Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek tansiyon ölüm saçiyor

Türkiye’de yaklasik 15 milyon kisinin yüksek tansiyon hastasi oldugu belirtilerek, yüksek tansiyon hastaliginin 18 yas üzeri görülme orani hizla artiyor

Türkiye’de yaklasik 15 milyon kisinin yüksek tansiyon hastasi oldugu belirtilerek, yüksek tansiyon hastaliginin 18 yas üzeri görülme oraninin yüzde 31.4’e ulastigi bildirildi. Saglik Bakanligi, vatandaslari beyin kanamalari ve ölümlere yol açan “yüksek tansiyon” konusunda uyardi. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, yüksek tansiyonun, “Kan basincinin 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi hali” olarak tanimlandigi belirtildi.

Normal deger 12

Kalp kasildigi sirada olusan kuvvetli basinca büyük tansiyon, kalp gevsedigi sirada olusan basinca ise küçük tansiyon adi verildigi ifade edilen açiklamada, “Normal kabul edilen kan basinci degeri; istirahat halindeki bir yetiskinde 120/80 mmHg’dir (milimetre civa). Bir diger deyisle, büyük tansiyon için normal deger 12, küçük tansiyon için ise 8’dir. Aslinda, kan basinci sürekli sabit kalan bir deger degil. Hareket ederken ya da heyecanlaninca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düsük olabilir. Bu degisimler normal. Ancak, kan basincinin sürekli olarak 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir” denildi.

Bacaklarda sislik olur

Açiklamada, yüksek tansiyonun, genellikle ensede olan bas agrisi, çarpinti, çabuk yorulma, bas dönmesi, burun kanamasi, yol yürüme ve merdiven çikmada zorlanma, bazen çok sik idrara çikma, gece uyurken uykudan kalkip idrar yapma ve bacaklarda sislik gibi sikayetlere yol açtigi, bazi kisilerde ise belirti vermedigi vurgulandi. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun, kalp krizi veya felç geçirme riskini artirdigi, kalp ve böbrek yetersizligiyle ölümlere yol açtigi kaydedildi. Kan basincinin çok yükseldigi durumlarda, çift görme, dilde pelteklesme, yüzde veya vücutta karincalanma olabildigi belirtilen açiklamada, “Ancak, hastalarin önemli bir kisminda hiçbir belirti yoktur. Bu hastalarda yüksek tansiyon teshisi, sadece kan basinci ölçümüyle mümkün olabilir. Bu sebeple, yüksek tansiyon belirtileri olmasa bile herkes yilda en az birkaç defa kan basincini ölçtürmeli” ifadelerine yer verildi.

Sigaradan uzak durun

Açiklamada, Türkiye’de bütün ölümler arasinda ilk iki sirada yer alan kalp ve damar hastaliklari ile kanserin ana risk faktörü sigaranin, yüksek tansiyon için de risk faktörü oldugunun alti çizildi. Açiklamada, yüksek tansiyondan korunma konusunda; sigaradan tümüyle uzak durma, fazla kilolardan kurtulma, az yagli ve az tuzlu beslenme, düzenli egzersiz yapma ve stresle basa çikmayi ögrenmenin önemli bir yer tuttugu vurgulandi.

Lezzetine bakmadan yemege tuz eklemeyin

Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada vatandaslara yönelik su uyarilarda bulunuldu: “Tuz tüketimine dikkat edin. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasinda yakin bir iliski vardir. Ayrica fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atilmasini artirarak kemiklerden kalsiyum kaybina sebep olur. Tuz tüketimini azaltmak için; lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklemeyin. Tuz içerigi düsük besinler tüketin. Sebze ve meyve tüketimini artirin. Vücut agirliginizi dengede tutun, fiziksel aktivitenizi artirin. Vücut agirliginin normalden az ya da çok olmasi çesitli saglik problemlerine zemin hazirlar. Bu sebeple kilonuzu normal sinirlar içinde tutmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.” Bu arada Prof. Dr. Çetin Turgan, tuz tüketiminin azaltilmasiyla ilgili olarak su tavsiyelerde bulundu: “Bir kisi günde ortalama 8-9 gram tuz tüketebilir. Hipertansif kisiler ise günde en fazla 6 gram tuz tüketmelidir. Yaptigimiz çalisma bazi yiyeceklerin gizli tuz içerdigini ortaya çikardi. Sanayide islenmis gidalar, sucuk, pastirma, sosis, tursu, ev makarnasi ve salçanin yani sira fast-food diye tabir edilen yiyeceklerdeki tuz orani çok yüksek. Bu nedenle herkesin dogal beslenmeye dikkat etmesi, az tuzlu, bol lifli, kuru baklagil meyve ve sebze agirlikli yiyecekler tüketmesi gerekir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası