Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes gözlügü ne zaman takilir

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, kis aylarinda da günes gözlügü takilmasi gerektigini belirtti.

Özel Dogus Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, halk arasinda günes gözlügünün sadece yaz aylarinda takilacagina dair yanlis bir inanis oldugunu belirterek, ultraviyole isinlarin göz için hala tehlikeli oldugunu bildirdi. Op. Dr. Caner halki uyararak, "Gözünüzü seviyorsaniz günes gözlügünü çikartmayin" dedi. Fatma Caner, ultraviyole isinlarinin yaz-kis etkili oldugu Mersin gibi illerde günes gözlüklerinin kis aylarinda da takilmasi gerektigine dikkat çekti. Bunun göz sagligi açisindan önemli oldugunu vurgulayan Fatma Caner, "Ultraviyole isinlari yaz aylarinda yogunlasir, fakat kis aylarinda da ultraviyole isinlarina dikkat edilmesi gerekir. Mersin'de kis aylarinda da ultraviyole isinlari göze zarar verebilecek boyutlardadir" dedi.

Mersin'de en çok karsilastiklari sorunlarin basinda katarakt, göz alerjisi ve göz eti rahatsizliklarinin geldigine isaret eden Caner, bu sorunlarin olusmasindaki en büyük etkenin zararli ultraviyole isinlari oldugunu bildirdi. "Bu isinlardan korunmanin tek yolu ise açik havada günes gözlügü takmaktir" diyen Op. Dr. Fatma Caner, kis aylari gelmesine ragmen günes gözlügü takma aliskanligindan vazgeçilmemesini istedi.

Halki katarakt konusunda da uyaran Göz Hastaliklari Uzmani Caner, ultraviyole isinlarinin katarakti tetikleyen etkenlerin ilk sirasinda yer aldigina dikkat çekti. Genellikle yaslilarda görülen bir hastalik olan kataraktin, gençlerde de yaniklar, çarpma ve darbelerle ortaya çiktigini ifade eden Fatma Caner, bu hastaligi anlamak için göz kontrolünün sart oldugunu kaydederek, "Zira hastalarimiz hafif bir puslu görmeyi, biraz az görmeyi çok algilamayabilirler. Düzenli kontrol sayesinde hastalarimizda erken kataraktlari tespit etmemiz daha da kolaylasir. Gözünde okurken veya etrafa bakarken görmesi kendine yetmeyen bir kisi katarakt açisindan muayene olmali" diye konustu. Katarakt olan bir hastanin ameliyat olmasi gerektigini de ifade eden Caner, gözün isiktan rahatsiz olmasi, tek gözde çift görme, gece görüsünün problemli olmasi, isiklardan rahatsizlik duyulmasi, renklerin solmasi, gözlük cami ya da lenslerde degisiklik olmasi, gözün önünde bir perde varmis hissi gibi birçok belirtinin katarakt hastaliginin habercisi olabilecegini belirtti.

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, çok nadir de olsa kataraktin dogustan da olabilecegini belirterek, problemi olmasa bile çocuklarin en geç 2 yasinda göz hekimine götürülmesi ve çocuk hekimlerinin de bu konuda hassas davranmasi gerektigini söyledi. Caner, ayrica gözlerinde herhangi bir problem olmayan kisilerin bile yilda en az bir kez göz kontrolünden geçmesi gerektigini vurgulayarak, "Böylece sonrasinda körlüge kadar uzanabilecek rahatsizliklari erken teshis sayesinde önleyebiliriz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası