Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes gözlügü ne zaman takilir

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, kis aylarinda da günes gözlügü takilmasi gerektigini belirtti.

Özel Dogus Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, halk arasinda günes gözlügünün sadece yaz aylarinda takilacagina dair yanlis bir inanis oldugunu belirterek, ultraviyole isinlarin göz için hala tehlikeli oldugunu bildirdi. Op. Dr. Caner halki uyararak, "Gözünüzü seviyorsaniz günes gözlügünü çikartmayin" dedi. Fatma Caner, ultraviyole isinlarinin yaz-kis etkili oldugu Mersin gibi illerde günes gözlüklerinin kis aylarinda da takilmasi gerektigine dikkat çekti. Bunun göz sagligi açisindan önemli oldugunu vurgulayan Fatma Caner, "Ultraviyole isinlari yaz aylarinda yogunlasir, fakat kis aylarinda da ultraviyole isinlarina dikkat edilmesi gerekir. Mersin'de kis aylarinda da ultraviyole isinlari göze zarar verebilecek boyutlardadir" dedi.

Mersin'de en çok karsilastiklari sorunlarin basinda katarakt, göz alerjisi ve göz eti rahatsizliklarinin geldigine isaret eden Caner, bu sorunlarin olusmasindaki en büyük etkenin zararli ultraviyole isinlari oldugunu bildirdi. "Bu isinlardan korunmanin tek yolu ise açik havada günes gözlügü takmaktir" diyen Op. Dr. Fatma Caner, kis aylari gelmesine ragmen günes gözlügü takma aliskanligindan vazgeçilmemesini istedi.

Halki katarakt konusunda da uyaran Göz Hastaliklari Uzmani Caner, ultraviyole isinlarinin katarakti tetikleyen etkenlerin ilk sirasinda yer aldigina dikkat çekti. Genellikle yaslilarda görülen bir hastalik olan kataraktin, gençlerde de yaniklar, çarpma ve darbelerle ortaya çiktigini ifade eden Fatma Caner, bu hastaligi anlamak için göz kontrolünün sart oldugunu kaydederek, "Zira hastalarimiz hafif bir puslu görmeyi, biraz az görmeyi çok algilamayabilirler. Düzenli kontrol sayesinde hastalarimizda erken kataraktlari tespit etmemiz daha da kolaylasir. Gözünde okurken veya etrafa bakarken görmesi kendine yetmeyen bir kisi katarakt açisindan muayene olmali" diye konustu. Katarakt olan bir hastanin ameliyat olmasi gerektigini de ifade eden Caner, gözün isiktan rahatsiz olmasi, tek gözde çift görme, gece görüsünün problemli olmasi, isiklardan rahatsizlik duyulmasi, renklerin solmasi, gözlük cami ya da lenslerde degisiklik olmasi, gözün önünde bir perde varmis hissi gibi birçok belirtinin katarakt hastaliginin habercisi olabilecegini belirtti.

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, çok nadir de olsa kataraktin dogustan da olabilecegini belirterek, problemi olmasa bile çocuklarin en geç 2 yasinda göz hekimine götürülmesi ve çocuk hekimlerinin de bu konuda hassas davranmasi gerektigini söyledi. Caner, ayrica gözlerinde herhangi bir problem olmayan kisilerin bile yilda en az bir kez göz kontrolünden geçmesi gerektigini vurgulayarak, "Böylece sonrasinda körlüge kadar uzanabilecek rahatsizliklari erken teshis sayesinde önleyebiliriz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası