Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes gözlügü ne zaman takilir

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, kis aylarinda da günes gözlügü takilmasi gerektigini belirtti.

Özel Dogus Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, halk arasinda günes gözlügünün sadece yaz aylarinda takilacagina dair yanlis bir inanis oldugunu belirterek, ultraviyole isinlarin göz için hala tehlikeli oldugunu bildirdi. Op. Dr. Caner halki uyararak, "Gözünüzü seviyorsaniz günes gözlügünü çikartmayin" dedi. Fatma Caner, ultraviyole isinlarinin yaz-kis etkili oldugu Mersin gibi illerde günes gözlüklerinin kis aylarinda da takilmasi gerektigine dikkat çekti. Bunun göz sagligi açisindan önemli oldugunu vurgulayan Fatma Caner, "Ultraviyole isinlari yaz aylarinda yogunlasir, fakat kis aylarinda da ultraviyole isinlarina dikkat edilmesi gerekir. Mersin'de kis aylarinda da ultraviyole isinlari göze zarar verebilecek boyutlardadir" dedi.

Mersin'de en çok karsilastiklari sorunlarin basinda katarakt, göz alerjisi ve göz eti rahatsizliklarinin geldigine isaret eden Caner, bu sorunlarin olusmasindaki en büyük etkenin zararli ultraviyole isinlari oldugunu bildirdi. "Bu isinlardan korunmanin tek yolu ise açik havada günes gözlügü takmaktir" diyen Op. Dr. Fatma Caner, kis aylari gelmesine ragmen günes gözlügü takma aliskanligindan vazgeçilmemesini istedi.

Halki katarakt konusunda da uyaran Göz Hastaliklari Uzmani Caner, ultraviyole isinlarinin katarakti tetikleyen etkenlerin ilk sirasinda yer aldigina dikkat çekti. Genellikle yaslilarda görülen bir hastalik olan kataraktin, gençlerde de yaniklar, çarpma ve darbelerle ortaya çiktigini ifade eden Fatma Caner, bu hastaligi anlamak için göz kontrolünün sart oldugunu kaydederek, "Zira hastalarimiz hafif bir puslu görmeyi, biraz az görmeyi çok algilamayabilirler. Düzenli kontrol sayesinde hastalarimizda erken kataraktlari tespit etmemiz daha da kolaylasir. Gözünde okurken veya etrafa bakarken görmesi kendine yetmeyen bir kisi katarakt açisindan muayene olmali" diye konustu. Katarakt olan bir hastanin ameliyat olmasi gerektigini de ifade eden Caner, gözün isiktan rahatsiz olmasi, tek gözde çift görme, gece görüsünün problemli olmasi, isiklardan rahatsizlik duyulmasi, renklerin solmasi, gözlük cami ya da lenslerde degisiklik olmasi, gözün önünde bir perde varmis hissi gibi birçok belirtinin katarakt hastaliginin habercisi olabilecegini belirtti.

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, çok nadir de olsa kataraktin dogustan da olabilecegini belirterek, problemi olmasa bile çocuklarin en geç 2 yasinda göz hekimine götürülmesi ve çocuk hekimlerinin de bu konuda hassas davranmasi gerektigini söyledi. Caner, ayrica gözlerinde herhangi bir problem olmayan kisilerin bile yilda en az bir kez göz kontrolünden geçmesi gerektigini vurgulayarak, "Böylece sonrasinda körlüge kadar uzanabilecek rahatsizliklari erken teshis sayesinde önleyebiliriz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası