Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes gözlügü ne zaman takilir

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, kis aylarinda da günes gözlügü takilmasi gerektigini belirtti.

Özel Dogus Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, halk arasinda günes gözlügünün sadece yaz aylarinda takilacagina dair yanlis bir inanis oldugunu belirterek, ultraviyole isinlarin göz için hala tehlikeli oldugunu bildirdi. Op. Dr. Caner halki uyararak, "Gözünüzü seviyorsaniz günes gözlügünü çikartmayin" dedi. Fatma Caner, ultraviyole isinlarinin yaz-kis etkili oldugu Mersin gibi illerde günes gözlüklerinin kis aylarinda da takilmasi gerektigine dikkat çekti. Bunun göz sagligi açisindan önemli oldugunu vurgulayan Fatma Caner, "Ultraviyole isinlari yaz aylarinda yogunlasir, fakat kis aylarinda da ultraviyole isinlarina dikkat edilmesi gerekir. Mersin'de kis aylarinda da ultraviyole isinlari göze zarar verebilecek boyutlardadir" dedi.

Mersin'de en çok karsilastiklari sorunlarin basinda katarakt, göz alerjisi ve göz eti rahatsizliklarinin geldigine isaret eden Caner, bu sorunlarin olusmasindaki en büyük etkenin zararli ultraviyole isinlari oldugunu bildirdi. "Bu isinlardan korunmanin tek yolu ise açik havada günes gözlügü takmaktir" diyen Op. Dr. Fatma Caner, kis aylari gelmesine ragmen günes gözlügü takma aliskanligindan vazgeçilmemesini istedi.

Halki katarakt konusunda da uyaran Göz Hastaliklari Uzmani Caner, ultraviyole isinlarinin katarakti tetikleyen etkenlerin ilk sirasinda yer aldigina dikkat çekti. Genellikle yaslilarda görülen bir hastalik olan kataraktin, gençlerde de yaniklar, çarpma ve darbelerle ortaya çiktigini ifade eden Fatma Caner, bu hastaligi anlamak için göz kontrolünün sart oldugunu kaydederek, "Zira hastalarimiz hafif bir puslu görmeyi, biraz az görmeyi çok algilamayabilirler. Düzenli kontrol sayesinde hastalarimizda erken kataraktlari tespit etmemiz daha da kolaylasir. Gözünde okurken veya etrafa bakarken görmesi kendine yetmeyen bir kisi katarakt açisindan muayene olmali" diye konustu. Katarakt olan bir hastanin ameliyat olmasi gerektigini de ifade eden Caner, gözün isiktan rahatsiz olmasi, tek gözde çift görme, gece görüsünün problemli olmasi, isiklardan rahatsizlik duyulmasi, renklerin solmasi, gözlük cami ya da lenslerde degisiklik olmasi, gözün önünde bir perde varmis hissi gibi birçok belirtinin katarakt hastaliginin habercisi olabilecegini belirtti.

Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Fatma Caner, çok nadir de olsa kataraktin dogustan da olabilecegini belirterek, problemi olmasa bile çocuklarin en geç 2 yasinda göz hekimine götürülmesi ve çocuk hekimlerinin de bu konuda hassas davranmasi gerektigini söyledi. Caner, ayrica gözlerinde herhangi bir problem olmayan kisilerin bile yilda en az bir kez göz kontrolünden geçmesi gerektigini vurgulayarak, "Böylece sonrasinda körlüge kadar uzanabilecek rahatsizliklari erken teshis sayesinde önleyebiliriz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası