Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adaylarina ücretsiz ilaç

Saglik Bakanligi, anne ve bebek sagligi açisindan tehdit olusabilecek komplikasyonlari önleyebilmek amaciyla Gebelerde Demir Destek Programi baslatti.

Program kapsaminda tespit edilen gebelere ücretsiz demir destegi saglayacak. Saglik Bakanligi 1 Kasim 2005 tarihinde tüm illerde baslatacagi Gebelerde Demir Destek Programi çerçevesinde, demirin uygulanmayacagi durumlar hariç ayrim yapilmaksizin tespit edilen her gebeye demir destegi verecek. 1 Kasim 2005 tarihinden itibaren Saglik Bakanligi tarafindan demir preparati temin edilene kadar geçen süre içerisinde, demir destegi saglanacak gebelerden, sosyal güvencesi olanlara demir preparati reçete edilecek, sosyal güvencesi olmayan gebelere ise döner sermaye gibi yerel kaynaklardan alim yapilarak demir preparati temin edilecek. Saglik Bakanligi Müstesari Necdet Ünüvar, 81 ile gönderdigi genelgede, Gebelerde Demir Destek Programi'na iliskin bilgi ive talimat verdi. Ünüvar, illerde yeni tespit edilmesi beklenen gebe sayisi için, bir önceki yil asisi yapilan bebek sayisinin toplaminin referans olarak alinacagini kaydetti. Ünüvar, söz konusu genelgede su ifadelere yer verdi:

"Ilinizde demir preparatinin yerel kaynaklardan tedarikine esas teskil edecek sekilde kapsamli çalisma yapilarak ihtiyaçlar belirlenecek ve bu ihtiyaçlari giderecek miktarda demir preparati alimi ve kuruluslara dagitimi gerçeklestirilecektir. Reçete edilen veya satin alinan demir preparatindaki elementer demir, 50-60 mg olacaktir. Demir destegi uygulamasi; Ek-3'de yer alan rehber içerigi esas alinarak ikinci trimestirdan itibaren gebelik süresince alti ay, ve dogum sonrasi üç ay olmak üzere toplam dokuz ay süreyle, elementer demir ihtiva eden uygun demir preparati kullanilarak yapilacaktir. Klinik ve/veya laboratuvar olarak anemi (palmar ve konjonktival solukluk, Hb 11gr/dl'den az) tespit edilen gebeler: anemi tedavi protokolü uygulanarak izlenecektir. Ek-3'te yer alan rehber çerçevesinde antenatal bakim yapan personelin tani, tedavi, izleme ve gebelerin demir destek uygulamasini sürdürmesini tesvik etmek için egitimi ve denetiminin yapilmasi saglanacaktir. Gebelere uygulanacak demir destek programi kapsaminda düzenlenecek çizelgeler Ek'te yer almaktadir. Buna göre Çizelge A her ayin ilk haftasi aylik çalismalarla birlikte saglik kuruluslarinda doldurularak Il Saglik Müdürlüklerine gönderilecektir. Saglik Müdürlügünde toplanan veriler ise (Çizelge B), her ayin 15'ine kadar Genel Müdürlügümüze gönderilecektir. Gebelere demir destek programi en geç 01 Kasim 2005 tarihi itibariyle baslayacagindan konuyla ilgili ilk veri bildirimi 15 Aralik 2005'e kadar Genel Müdürlügümüze gönderilecektir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası