Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Parkinson'da dört ana özellik

Ingiliz hekim James Parkinson tarafindan 1817 yilinda ilk kez tanimlanan hastalik, dört ana özellik gösteriyor. Iste Parkinson'un tanisi, tedavisi ve ayrintilari;

Hastalikta eller ve ayaklarda gevsemis durumundayken saniyede 4-8 Hz'lik bir salinim halinde kaba bir titreme izleniyor. Bu titremenin özelligi ellerde özellikle para sayma hareketine benzer olmasi.

Tüm vücut hareketlerinde bir agirlasma, yavaslama hali de görülüyor ve kaslarin katiliginin, sertliginin artmasi, gevsek durumda kol ve bacaklarin hareket ettirilmeye direnç göstermesi diger belirtileri olusturuyor.

Denge bozuklugu da Parkinson'un bir baska belirtisi. Bu ana belirtilere ek olarak hastalarda gövdenin öne dogru egilmesi, küçük adimlarla yavas yürüme, konusmanin monotonlasmasi, ses tonunun ahengini kaybetmesi, depresyon ve bunama bulgulari da görülebiliyor.

Hastalikta hastalarda bir eli kullanmada güçlük ve sakarlik da ortaya çikabiliyor. Erken dönemlerde dügme iliklemek, saçini taramak gibi hareketler bile zorlasabiliyor. Yürürken ilk etkilenen kolun sallanmadigi da fark edilebiliyor.

Nedenleri neler?

Anadolu Saglik Merkezi'nde görev yapan Nörolog Dr.Lütfü Hanoglu, hastaligin nedenlerini anlatti:

"Temel bozukluk, 'substantia nigra' ismi verilen, beynin 'dopamin' ismindeki temel kimyasal iletici maddelerinden birinin en önemli üretim yerindeki sinir hücrelerinin kaybi, dolayisiyla 'dopamin' azalmasidir.

Bu hücre kaybi yüzde 60-80 düzeyine ulastiktan sonra klinik olarak hastaligin ortaya çiktigi biliniyor. Söz konusu hücre ölümlerinin nedeni ise iyi bilinmiyor.

Bu hastalikta genetik bazi yatkinliklarin bulunduguna dair bir takim isaretler bulunuyor.

Parkinson'lu hastalarin yüzde 6 -41'inin hasta bir akrabasi oldugu çalismalarda ortaya konulmus. Bu oran normal bireylerin 2 - 10 kati olarak belirtiliyor."

Uzmanlara göre, özellikle genç yasta hastaliga yakalananlarda genetik determinasyon daha belirgin görünüyor.

Son yillarda bir eroin türevi olan MPTP ve eroin bagimlilarinda bu madeninde alinmasi ile ortaya çikan Parkinson tablolarinin saptanmasi ise hastaligin toksik ajanlar ile iliskisi ve ortaya çikisi hakkinda yeni bir ilgi alani olusturuyor.

Tani nasil konuyor?

Parkinson hastaliginda taninin klinik degerlendirme ile konuldugunu anlatan Dr.Lütfü Hanoglu, "tani, hastanin hikayesinin dinlenmesi, nörolojik muayene ve bir tip ilaç tedavisine alinan yanit kriterleri ile olusturuluyor" dedi.

Nasil tedavi ediliyor?

Parkinson hastaligi semptomlari ilaç tedavisi ile düzeltilebilen birkaç 'nörodejeneratif' hastaliktan biri olma özelligini tasiyor.

Hastalarin çogunun ilk dört, alti yil boyunca ilaçlardan gayet iyi yararlandigina da deginen Dr.Lütfü Hanoglu, "daha sonra ilaçla ilgili sorunlar ve 10 - 12'nci yillarda da hastalarda denge bozukluklari basliyor" dedi.

Parkinson hastaliginin çogunlukla yavas bir ilerleme gösterdigini de vurgulayan Dr.Lütfü Hanoglu, "bu ilerleme hizi her hastaya göre degiskenlik gösterebiliyor ve önceden pek kestirilemiyor" diye konustu.

Kimler risk altinda?

Genellikle 20 - 80 yaslari arasinda görülüyor

En sik 50 - 60 yas arasinda basliyor

Erkeklerde daha sik rastlaniyor

BBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası