Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Parkinson'da dört ana özellik

Ingiliz hekim James Parkinson tarafindan 1817 yilinda ilk kez tanimlanan hastalik, dört ana özellik gösteriyor. Iste Parkinson'un tanisi, tedavisi ve ayrintilari;

Hastalikta eller ve ayaklarda gevsemis durumundayken saniyede 4-8 Hz'lik bir salinim halinde kaba bir titreme izleniyor. Bu titremenin özelligi ellerde özellikle para sayma hareketine benzer olmasi.

Tüm vücut hareketlerinde bir agirlasma, yavaslama hali de görülüyor ve kaslarin katiliginin, sertliginin artmasi, gevsek durumda kol ve bacaklarin hareket ettirilmeye direnç göstermesi diger belirtileri olusturuyor.

Denge bozuklugu da Parkinson'un bir baska belirtisi. Bu ana belirtilere ek olarak hastalarda gövdenin öne dogru egilmesi, küçük adimlarla yavas yürüme, konusmanin monotonlasmasi, ses tonunun ahengini kaybetmesi, depresyon ve bunama bulgulari da görülebiliyor.

Hastalikta hastalarda bir eli kullanmada güçlük ve sakarlik da ortaya çikabiliyor. Erken dönemlerde dügme iliklemek, saçini taramak gibi hareketler bile zorlasabiliyor. Yürürken ilk etkilenen kolun sallanmadigi da fark edilebiliyor.

Nedenleri neler?

Anadolu Saglik Merkezi'nde görev yapan Nörolog Dr.Lütfü Hanoglu, hastaligin nedenlerini anlatti:

"Temel bozukluk, 'substantia nigra' ismi verilen, beynin 'dopamin' ismindeki temel kimyasal iletici maddelerinden birinin en önemli üretim yerindeki sinir hücrelerinin kaybi, dolayisiyla 'dopamin' azalmasidir.

Bu hücre kaybi yüzde 60-80 düzeyine ulastiktan sonra klinik olarak hastaligin ortaya çiktigi biliniyor. Söz konusu hücre ölümlerinin nedeni ise iyi bilinmiyor.

Bu hastalikta genetik bazi yatkinliklarin bulunduguna dair bir takim isaretler bulunuyor.

Parkinson'lu hastalarin yüzde 6 -41'inin hasta bir akrabasi oldugu çalismalarda ortaya konulmus. Bu oran normal bireylerin 2 - 10 kati olarak belirtiliyor."

Uzmanlara göre, özellikle genç yasta hastaliga yakalananlarda genetik determinasyon daha belirgin görünüyor.

Son yillarda bir eroin türevi olan MPTP ve eroin bagimlilarinda bu madeninde alinmasi ile ortaya çikan Parkinson tablolarinin saptanmasi ise hastaligin toksik ajanlar ile iliskisi ve ortaya çikisi hakkinda yeni bir ilgi alani olusturuyor.

Tani nasil konuyor?

Parkinson hastaliginda taninin klinik degerlendirme ile konuldugunu anlatan Dr.Lütfü Hanoglu, "tani, hastanin hikayesinin dinlenmesi, nörolojik muayene ve bir tip ilaç tedavisine alinan yanit kriterleri ile olusturuluyor" dedi.

Nasil tedavi ediliyor?

Parkinson hastaligi semptomlari ilaç tedavisi ile düzeltilebilen birkaç 'nörodejeneratif' hastaliktan biri olma özelligini tasiyor.

Hastalarin çogunun ilk dört, alti yil boyunca ilaçlardan gayet iyi yararlandigina da deginen Dr.Lütfü Hanoglu, "daha sonra ilaçla ilgili sorunlar ve 10 - 12'nci yillarda da hastalarda denge bozukluklari basliyor" dedi.

Parkinson hastaliginin çogunlukla yavas bir ilerleme gösterdigini de vurgulayan Dr.Lütfü Hanoglu, "bu ilerleme hizi her hastaya göre degiskenlik gösterebiliyor ve önceden pek kestirilemiyor" diye konustu.

Kimler risk altinda?

Genellikle 20 - 80 yaslari arasinda görülüyor

En sik 50 - 60 yas arasinda basliyor

Erkeklerde daha sik rastlaniyor

BBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası