Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda çok yemek kalbe zararli

Iftarda çok yemek kalp krizi nedeni. Ramazan ayini oruç tutarak geçirmek isteyen ayni zamanda kalp hastaligi riski tasiyan kisilerin çok dikkatli olmasi gerekiyor.

Iftarda fazla yemek tüketmek kalp krizine davetiye çikariyor.

Özellikle, ailesinde kalp hastaligi, hipertansiyon, seker hastaligi, yüksek kolesterol problemleri olanlarin oruç tutmaya basladiktan sonra kendilerine dikkat etmeleri, rahatsizlik yasamaya basladiklarinda ise vakit kaybetmeden önlemlerini almalari gerekiyor.

Ramazan’da oruç tutmanin kalp sagligini nasil etkiledigini Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Servet Öztürk anlatti. Açligin kalp krizi riskini artirmadigi belirten Prof. Dr. Servet Öztürk, sikayetlerin ve krizlerin iftardan sonra artigina dikkat çekti:

“Gün boyu aç, susuz kalmak kalp krizi riskini tetiklemiyor. Susuz kalmak kanin biraz koyulasmasina sebep olsa da kalp hastalarinin kullandigi ilaçlar kanin pihtilasmasini azaltiyor. Ramazan ayinda gündüzleri hiç kalp krizi vakasi meydana gelmiyor. Enfarktüs geçirenlerin çogu aksam yemeklerinden sonra hastaneye geliyor. Çünkü, kisiler bütün gün süren açligin ardindan çok yagli ve agir yemekler yiyerek kalp krizine davetiye çikariyorlar. Ayrica Ramazan ayinda oruç tutmak damar sertligi yani kronerlerinde darlik olan kisilerde de hastaliklarin ortaya çikmasina neden oluyor. Bu yüzden kisinin ailesinde kalp hastaligi, seker, yüksek kolesterol varsa, sigara kullaniyorsa riskli gruptadir. Oruç tutarken sikinti yasarsa mutlaka bir uzmana basvurmalidir.”

Kalp hastaligi olanlar iftarda ve sahurda hafif besinler tüketmeli

Kalp hastalarinin beslenirken nelere dikkat etmeleri gerektigini Prof. Dr. Öztürk anlatti:

“Kalp diyeti çok zorlayici, hayattan biktirici bir diyet degildir. Kalbini seven kisilerin her zaman kilolarina dikkat etmeleri gerekiyor. Fazla kilo, kalp hastaliginin yani sira seker hastaligi gibi birçok rahatsizligi da beraberinde getiriyor. Kalp hastaliklarindan korunmak için koyun eti, sakatat, kati yag gibi agir besinlerden uzak durulmali. Sebze, meyve, balik, tavuk ve siki yag tüketmeye özen gösterilmeli. Sahurda ise ‘çok yemek tok tutar’ inancindan vazgeçilmeli. Çünkü sahurda ne kadar az ve hafif yenirse o kadar az acikilir. Sahurda yemek fazla yendiginde insülin salgisi baslar, kan sekeri düser ve açlik hissi artar. Ancak az yemek tüketildiginde kan sekeri geç düser. Bu yüzden sahur sofralari kahvalti sofralari gibi hazirlanmali. Zeytin, yagsiz peynir, domates ve kepek ekmegi tercih edilmelidir.”

Damar sertligi ya da kalp hastaligi olanlarda iftar sonrasi birtakim belirtiler oluyor mu?

Kalp agrilarinin çogunlukla tok karnina çiktigini belirten Prof.Dr. Öztürk kalp krizinin belirtilerini söyle siraladi:

“Kalp agrilarinin çogu tok karnina ortaya çikar. Hastalarin bazilari ‘Ben merdivenleri aç karnina çikiyorum ama tok karnina çikamiyorum’ der. Kandaki koyulasma arttigi için bütün enfarktüsler iftardan sonra meydana gelir. Gögüs agrisiyla birlikte terleme mutlaka görülür. Hasta sikinti hisseder. Kabina sigmiyor gibidir. Çünkü adrenalin salgisi artmistir. Damarin tipine göre bazilarinda nabiz yavaslar, yüz solar. Bazilarinda nabiz hizlanir ama tansiyon düser, yüz kizarir. Toplum arasinda ‘Yüzünden kan çekildi’ diye tabir edilen bir donukluk olusur. Bu durumda kisinin vakit kaybetmeden en yakin hastaneye ulastirilmasi gerekir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası