Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iste deprem sonrasi altin kurallar

Türk Psikologlar Dernegi Izmir Subesi, Ege Bölgesi’nde yasanan depremler sonrasi depremi hisseden vatandaslara çesitli önerilerde bulundu. Iste altin kurallar.

Dernekten yapilan yazili açiklamada, deprem sonrasi insanlarin yogun gerginlik ve tedirginlik yasadigi, evlerine giremedigi ve islerine kendilerini vermekte zorluk çektigi belirtildi.

Bu süreçte, kisilerin kendilerini sürekli yorgun hissedebilecegi, istah ve uyku süresinde dengesizlikler görülebilecegi, bogazda yumruk hissi ve gögüs agrilari bulunabilecegi açiklanarak, bazi vatandaslarin umutsuzluga düserek alkol ya da uyusturucu madde kullanmayi düsünüyor olabilecegi belirtildi.

Bu belirtilerin günlük yasami etkileyecek derecede yogun olmasi halinde hemen bir uzmana basvurulmasi gerektiginin bildirildigi belirtilen açiklamada, sunlar kaydedildi:

"Bu olayi yasayan herkes benzeri seyleri hissediyor, onlarla dayanisma içinde olun. Alkol, uyusturucu benzeri zararli maddelerden uzak durun. Kendinizi güvende hissettiginiz yerlerde olmaya çalisin. Deprem aninda neler yapabileceginize iliskin tatbikat yapin, aile bireylerinin yapacaklari isleri belirleyin. Gevsemek için hareket edin, sevdiginiz seylerle ugrasin. Depremin kendisine degil daha öncekiler gibi kisa bir süre sonra geçecek olusuna odaklanin."

"ÇOCUKLARA RESIM YAPTIRIN"

Açiklamada deprem nedeniyle çocuklarin parmak emme, altini islatma gibi davranislara geri dönebilecegi, kabuslar görüp yalniz yatmaktan korkabilecegi belirtilerek, bu durumun okul basarilarini da etkileyebilecegine dikkat çekildi. Bu durumlarda çocuklarla daha fazla zaman geçirilmesi gerektigine dikkat çekilerek, su önerilerde bulunuldu:

"Sizden ayrilmak istemeyebilirler. Onlara dokunun, sarilin, fiziksel temas çocuklar için çok yararlidir. Gerginliklerini azaltmak için oyun imkani taniyin. Yasadiklarini resme dökmeleri için materyal saglayin. Sizinle ayrintili konusmasina, kendisini ifade etmesine izin verin, onlari destekleyin, yüreklendirin. Sik sik korkularini ve kaygilarini anladiginizi gösterin. Uyku, yemek, oyun gibi faaliyetlerini eskisi gibi zamaninda yaptirin, hayatin normale dönmekte oldugu duygusuna varabilsin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası