Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iste deprem sonrasi altin kurallar

Türk Psikologlar Dernegi Izmir Subesi, Ege Bölgesi’nde yasanan depremler sonrasi depremi hisseden vatandaslara çesitli önerilerde bulundu. Iste altin kurallar.

Dernekten yapilan yazili açiklamada, deprem sonrasi insanlarin yogun gerginlik ve tedirginlik yasadigi, evlerine giremedigi ve islerine kendilerini vermekte zorluk çektigi belirtildi.

Bu süreçte, kisilerin kendilerini sürekli yorgun hissedebilecegi, istah ve uyku süresinde dengesizlikler görülebilecegi, bogazda yumruk hissi ve gögüs agrilari bulunabilecegi açiklanarak, bazi vatandaslarin umutsuzluga düserek alkol ya da uyusturucu madde kullanmayi düsünüyor olabilecegi belirtildi.

Bu belirtilerin günlük yasami etkileyecek derecede yogun olmasi halinde hemen bir uzmana basvurulmasi gerektiginin bildirildigi belirtilen açiklamada, sunlar kaydedildi:

"Bu olayi yasayan herkes benzeri seyleri hissediyor, onlarla dayanisma içinde olun. Alkol, uyusturucu benzeri zararli maddelerden uzak durun. Kendinizi güvende hissettiginiz yerlerde olmaya çalisin. Deprem aninda neler yapabileceginize iliskin tatbikat yapin, aile bireylerinin yapacaklari isleri belirleyin. Gevsemek için hareket edin, sevdiginiz seylerle ugrasin. Depremin kendisine degil daha öncekiler gibi kisa bir süre sonra geçecek olusuna odaklanin."

"ÇOCUKLARA RESIM YAPTIRIN"

Açiklamada deprem nedeniyle çocuklarin parmak emme, altini islatma gibi davranislara geri dönebilecegi, kabuslar görüp yalniz yatmaktan korkabilecegi belirtilerek, bu durumun okul basarilarini da etkileyebilecegine dikkat çekildi. Bu durumlarda çocuklarla daha fazla zaman geçirilmesi gerektigine dikkat çekilerek, su önerilerde bulunuldu:

"Sizden ayrilmak istemeyebilirler. Onlara dokunun, sarilin, fiziksel temas çocuklar için çok yararlidir. Gerginliklerini azaltmak için oyun imkani taniyin. Yasadiklarini resme dökmeleri için materyal saglayin. Sizinle ayrintili konusmasina, kendisini ifade etmesine izin verin, onlari destekleyin, yüreklendirin. Sik sik korkularini ve kaygilarini anladiginizi gösterin. Uyku, yemek, oyun gibi faaliyetlerini eskisi gibi zamaninda yaptirin, hayatin normale dönmekte oldugu duygusuna varabilsin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası