Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kus gribinde bilinmesi gerekenler

Kus gribi adeta sehir efsanesine dönüstürüldü. Neredeyse kus gribi fikralari çikacak yakinda. Saglik Bakanligi'nin bastiracagi brosür yasanan karmasayi dagitacak.

Saglik Bakanligi, tavuk vebasi olarak da bilinen kus gribi hakkinda vatandaslari bilgilendirmek üzere brosür bastiracak. AA muhabirinin aldigi bilgiye göre, Bakanlik, kus gribi vakasinin ortaya çiktigi Manyas'ta dagitilan brosürün aynisini yeni bir vakanin ortaya çikmasi halinde burada yasayanlara da dagitacak. Ilk asamada, brosürün bir örnegi genelgeyle Il Saglik Müdürlüklerine gönderilecek.

Hastalik hakkinda gerekli bilgiler, bulasma yollari, belirtileri, tedavisi ve korunma yollarina yer verilen brosürde, kus gribinin, virüslerin sebep oldugu, kanatli hayvanlarin çok bulasici ve öldürücü seyreden bir hastaligi olduguna isaret edildi.

Hastaligin daha çok evcil kanatlilari etkiledigi, ancak domuzlarda da görülebilecegi belirtilerek, insanlara, atlara, balina ve fok baligi gibi deniz memelilerine de bulasabilecegi ifadesine yer verildi.

Hastalik etkenini tasiyan su kuslarinin, salya, burun akintisi ve diskilariyla dogrudan veya bu salgilarla kirletilen yüzeylere temas eden evcil kanatli hayvanlarin hastaliga yakalanabilecegi belirtilen brosürde, kuluçka süresinin ortalama 3-5 gün oldugu ifade edildi.

Etkenin normalde insanlar için hastalik yapici özelligi bulunmadigi, ancak, hayvanlarla yogun temas durumunda insana bulasma olabilecegi kaydedilerek, hastaligin, insandan insana bulasmasinin söz konusu olmadigi bildirildi.

Hastaligin, hasta veya hastaliktan ölmüs hayvanlara dokunulmasi, bu hayvanlarin gözyasi, burun akintisi, bogaz akintisi veya diskilariyla ya da bu hayvanlara ait çikartilarla kirlenmis yüzeylere temas edilmesiyle insana bulasabilecegine dikkat çekilen brosürde, ayrica, hastalik etkeninin karistigi havanin solunmasiyla da bulasmanin oldugu belirtildi.

-INSANLARDA BELIRTILERI-

Brosürde, hastaligin insanlarda, ates, bogaz, kas ve eklem agrilari, kuru öksürük, solunum güçlügü gibi klasik grip belirtileriyle ortaya çiktigi, bunun yani sira normal gripten farkli olarak karin agrisi ve ishalin de görülebildigi bildirildi. Hastaligin insanlardaki kuluçka süresinin ise 2-4 gün oldugunun alti çizildi.

Kanatli hayvanlar arasinda salginlara sebep olan mevcut kus gribi tipinin, sadece kanatli hayvan yetistiren ve bu hayvanlarla siki temasi olan insanlara bulasmasinin söz konusu oldugu, bu alanlarla ilgisi olmayan diger insanlar için bir riskin bulunmadigi vurgulandi.

Kanatli hayvan etlerinin, iç isilarinin 70 ?C olacak veya ette pembe/kirmizi görüntü kalmayacak sekilde pisirilerek tüketilmesi halinde, hastaligin insanlarda olusmasinin mümkün olmadigi kaydedildi.

Yumurtalarin ise sabunlu suyla yikanmasi ve 70 ?C'de en az 5 dakika pisirildikten sonra yenmesi önerildi. Veteriner hekim kontrolünden geçmis piyasadaki ürünler için herhangi bir riskin bulunmadigi kaydedildi.

H5N1 isimli kus gribi virüsüne karsi su an için etkin bir asi bulunmadigi, hastaliktan korunma ve/veya tedavi amaciyla antiviral ilaçlarin kullanildigi belirtildi.

Antiviral ilacin kus gribi hastaligina yakalanmis veya bu hastaliktan ölen hayvanlara temasi olan kisiler tarafindan kullanilmasi gerektigi vurgulanarak, hastaliktan korunmak için kanatli hayvan yetistirilen kümeslerde çalisanlar için önerilerde de bulunuldu.

Hastaliktan korunmak için ferdi hijyen kurallarina uymanin önemine isaret edilerek, ellerin sik sik bol su ve sabunla iyice yikanmasi, kus gribine yakalanmis veya kus gribinden ölmüs hayvanlarla temastan kaçinilmasi istendi.

Hastaligin görüldügü yerlere seyahat edilmesi halinde, kanatli hayvan çiftliklerinden ve pazarlarindan uzak durulmasi da önerildi.

-OLASI VAKADA ALINACAK ÖNLEMLER -

Öte yandan, Saglik Bakanligi'nin internet sitesinde kus gribi hakkinda bilgilere yer verildi. Kus gribinde saglik kuruluslarinca uygulanacak usul ve esaslarin yer aldigi açiklamada, Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan bölgede kus gribinin varligina iliskin bir açiklama yapilmadan ve hayvan sagligi karantinasi uygulamasina geçilmeden hiçbir vakanin ''insanda kus gribi olasi vakasi'' olarak degerlendirilmeyecegi bildirildi.

Karantina bölgesinde hasta veya ölmüs hayvanlarla temas edenlerden, bu hayvanlari yemleyen, sulayan, atiklarini ve barinaklarini temizleyenlerle gerekli korunma tedbirlerini almadan hayvanlarin itlafinda veya ölü hayvanlarin bertarafinda görev alanlarda ve bu hayvanlarla yakin temasta bulunanlarda, baska hiçbir sebeple açiklanamayan 38.5 derecenin üzerinde ates, bogaz agrisi, kuru öksürük, yaygin myalji veya akut solunum sikintisi olmasi durumunda, kisi olasi kus gribi vakasi olarak degerlendirilecek.

Olasi vakalardan alinan örnekler kontrol için Refik Saydam Hifzissihha Merkezi Baskanligi'na gönderilecek.

Entegre kanatli hayvan tesislerinde, kümeslerde çalisanlarin mevsime bagli gripten korunmasi ve bu sayede ayirici taninin kolaylasmasiyla antijenik sift gelisiminin engellenmesi amaciyla isletme sahibi tarafindan temin edilecek grip asisiyla asilanmalari saglanacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası