Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik yasasi meclisten geçti

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer'in yeniden görüsülmek üzeret TBMM'ye iade ettigi, Sözlesmeli saglik personeli yasasi aynen kabul edildi..

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer'in yeniden görüsülmek üzere iade ettigi, "Saglik Bakanligi egitim ve arastirma hastanelerinde klinik sefi ve sef yardimciligi kadrolarina profesör ve doçent atamayi öngören" kanun TBMM'de aynen kabul edildi.

Genel Kurul'da, yasanin tümü üzerinde degil, Cumhurbaskani Sezer'in yeniden görüsülmek üzere iade ettigi madde üzerinde görüsme yapilmasina karar verildi.

Görüsmelerde söz alan CHP Mugla Milletvekili Ali Arslan, "Bu yasa en az 1 Mart tezkeresi kadar önemli. Gelin Saglik Bakani'na, padisahlarda bile olmayan bir yetkiyi vermeyelim" dedi.

ANAVATAN Mersin Milletvekili Hüseyin Güler de düzenlemenin partizanlik düzeyinde atamalara zemin yaratacagini savunarak, hükümetin saglik politikalarini elestirdi.

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandogan, yasada klinik sefi ve sef yardimciligi kadrolarina hangi kriterlere göre atama yapilacaginin bilinmedigini ifade etti.

CHP Grup Baskanvekili Haluk Koç, yasada öngörülen kadrolara, merkezi sinavla atama yapilmasi gerektigini savunarak, AKP'nin saglik hizmetlerini, parasi olanin alacagi bir meta haline getirdigini ileri sürdü.

DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan'in, kanundaki "bakanlik tarafindan atama yapilir" ifadesinin, "hizmet ve kidem durumlari dikkate alinarak atama yapilir" seklinde degistirilmesi için verdigi önerge reddedildi.

AKP Grup Baskanvekili Salih Kapusuz, güvenoyu almis hükümetin bir bakaninin, yasanin kendisine verdigi yetkiyi kullanmasini "kadrolasma iddiasiyla örtüstürmeyi dogru bulmadiklarini" söyledi.

Daha sonra oylanan kanun, aynen kabul edildi.

Kanun, Saglik Bakanligi egitim ve arastirma hastanelerinde klinik sefi ve sef yardimciligi kadrolarina, ilgili dalda uzman olan profesör ya da doçentler arasindan dogrudan, ilgili dal doktorlari arasindan ise yapilacak sinav sonucuna göre, bakanlik tarafindan atama yapilmasini öngörüyor.

Sinavlarin usul ve esaslari ise kanunun yayimi tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bakanlik tarafindan hazirlanan yönetmelikle belirlenecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası