Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Unutmayin! Grip ve Soguk Alginligi Mevsimi Basladi.

Kus gribi derken, grip ve soguk alginligi mevsimini unutuyoruz. Oysa havalarin degisken sicakliklari ve mevsimsel virüsler, grip ve soguk alginligini artirirken; ciddi is kayiplari ve okul devamsizligi gibi sorunlara da sebep olmaya basliyor.

Sonbaharin artik iyiden iyiye kendini göstermis oldugu bu günlerde grip olma riskimiz de artiyor. Havanin ani degisimi, günesli günlerin artik yerini rüzgarli, yagmurlu günlere birakmasi sonucu grip ve soguk alginligi salginlari kendini göstermeye basladi.

Grip ve soguk alginligindan korunmak için öncelikle bu iki hastaligin arasindaki farklarin bilincinde olmak önem tasiyor. Gribin en belirgin özelligi ates ile seyrediyor olmasi. Bunun yaninda birden baslayan ve 2-3 hafta gibi devam eden yorgunluk, kas agrilari, bas agrisi, üsüme-terleme gibi herkesin yasadigi belirtilere sahip. Grip, genellikle kis aylarinda ve birkaç defa geçirilebilen bir hastaliktir. Ani baslangiçli olup siklikla ates 38-40 dereceyi bulmaktadir. Genellikle ates ve halsizlik nedeniyle yatarak geçirilir ve is kayiplarinin da en önemli nedenlerinden biridir.

Soguk alginliginda ise ates genelde normaldir,daha çok burun tikanikligi ,burun akintisi ve bogaz agrisi ön plandadir. Ayakta geçirilmesi daha sik görülen bir durumdur.

Grip ve soguk alginligindan korunmak için bagisiklik sistemini güçlendirmek önem tasir. Bunun için C vitamini ile çinko içeren gidalardan zengin bir beslenme tarzi tavsiye edilebilir. Ayrica düzenli uyku ve dengeli beslenme de bagisiklik sisteminin güçlü kalmasina yardimci olur.

Grip ve soguk alginligi(nezle) ile ilgili semptomlari azaltici tedaviler aslinda basit ve etkilidir. Bu yöntemler hekim veya eczaciya danisarak uygulandiginda ve önerilen ilaçlar aksatilmadan kullanildiginda çok iyi sonuçlar vermektedir.

Soguk alginligi ve gripte belirtiler giderilerek hastanin rahatlamasi saglanmaya çalisilir. Bazi ilaçlar birden fazla etken madde içermektedirler. Ates, agri, burun akintisi, hapsirik, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler için , bu belirtileri gidermede kullanilan etken maddeleri içeren kombine ilaçlari tercih etmek önem tasir.

Kus gribinin tartisildigi ve yogun olarak gündemi mesgul ettigi su günlerde, yogun olarak yasanan grip ve soguk alginligini unutmamak ve bulasici oldugunu hatirlayarak önlemler almak hem hayatimizi kolaylastiracak hem de ciddi is kayiplarinin önüne geçecektir.

Grip ve soguk alginligi ile ilgili ayrintili bilgiye www.Gribim.com sitesinden ulasabilir, “Grip Testi” ile rahatsizliginizin grip mi yoksa soguk alginligi mi oldugunu ögrenebilirsiniz. Ayrica “Kus Gribi” dosyasindan, bu konuda merak edilen sorularin yanitlarina da ulasabilirsiniz.

Ayrintili Bilgi Için:
Didem Öztürk
Horizon Iletisim
Tel. 212 246 23 47

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası