Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Estetikçiler ile Bakanlik karsi karsiya

Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi, bakanligin hazirladigi yönergeye karsi açtigi davayi kazanarak, pratisyen hekimlerin saç ekmesini ve ciltte islem yapmasini simdilik engelledi.

Saç ekimi, cilteki, sivilce ve yara izlerinin, çatlaklarin lazerle tedavisi... Bu ve bunun gibi birçok estetik tip uygulamasi artik sertifikali pratisyen hekimler tarafindan yapilamayacak.

Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi, Saglik Bakanligi’na karsi dava açti. Danistay 10.’uncu Dairesi de Saglik Bakanligi’nin bu konudaki yönetmelik ve yönergesini hukuka aykiri buldu. Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi 2. Baskani Prof Dr. Gürhan Özcan, Saglik Bakanligi’nin çikardigi yönergenin çikis nedeniyle ilgili olarak “Ticari amaçlara dönük olarak estetikle ilgili birçok kullanabilecek malzeme araç ve gerecin pazarlamasini saglayabilmek, buradaki pazari legal hale getirmek için Saglik Bakanligi’nda yapilan kulislerle bu yönerge çikarildi. Biz de yönergenin yasalara uygun olmadigini belirterek dava açtik” diye konusuyor.

VAROLMAYAN UZMANLIKLAR YARATILDI

Saglik Bakanligi’nin çikardigi yönetmelikle varolmayan iki uzmanligin yaratildigina dikkat çeken Prof. Dr. Gürhan Özcan, sözlerini söyle sürdürüyor:

“Bu yönergede plastik cerrahlarin itiraz ettigi konu; iki tane var olmayan uzmanligin yaratilmis olmasindan kaynaklaniyor. Bu uzmanliklardan bir tanesi saç ekimi uzmanidir. Digeri de medikal estetik uzmanligidir. Bu uzmanlar kimdir diye arastirdiginizda yurt disindaki bir takim dernek ve birliklerden sertifika almis kisileri uzman olarak görüyoruz. Bu kisiler de kurslarda pratisyen hekimleri saç ekimi ve medikal estetik konularinda egiterek sertifika veriyor. Ancak her iki uzmanlik dali da 1219 sayili kanunun tipta uzmanlik diye tarif ettigi uzmanlik branslari arasinda yok Saç ekimi öyle 40 saatlik egitimle yapilacak bir is degildir.”

VATANDASIN BILGISI YOK

40 saatlik egitimle sertifika alan pratisyen hekimler saç ekimi ve medikal estetik tip uzmani ünvanlarini kullaniyordu. Ancak bu ünvanlarin yasalarda bir karsiligi yok. Vatandasin bu hekimlere bilgisi olarak gitmedigini belirten Prof Dr. Gürhan Özcan, “Saçta ve ciltte estetik tip uygulamalarini yapmaya yetkili olanlar dermatoloji uzmanlari ve plastik ve rekonstüriktif cerrahi uzmanlaridir.Vatandasin hekim seçerken muhakkak diplomasina dikkat etmesi gerekiyor. Bulundugu bölgede basvuracagi plastik cerrahi uzmaniyla dermatoloji uzmanini bu konuda çalisan derneklere basvurarak ögrenebilir” diye ekliyor.

40 saatlik egitimle sertifika alan hekimler ise Medikal Estetik Hekimleri Dernegi adi altinda örgütlendi. Dernek üye sayisini artirarak, plastik cerrahlara karsi dava açmaya hazirlaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası