Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Estetikçiler ile Bakanlik karsi karsiya

Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi, bakanligin hazirladigi yönergeye karsi açtigi davayi kazanarak, pratisyen hekimlerin saç ekmesini ve ciltte islem yapmasini simdilik engelledi.

Saç ekimi, cilteki, sivilce ve yara izlerinin, çatlaklarin lazerle tedavisi... Bu ve bunun gibi birçok estetik tip uygulamasi artik sertifikali pratisyen hekimler tarafindan yapilamayacak.

Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi, Saglik Bakanligi’na karsi dava açti. Danistay 10.’uncu Dairesi de Saglik Bakanligi’nin bu konudaki yönetmelik ve yönergesini hukuka aykiri buldu. Türk Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Dernegi 2. Baskani Prof Dr. Gürhan Özcan, Saglik Bakanligi’nin çikardigi yönergenin çikis nedeniyle ilgili olarak “Ticari amaçlara dönük olarak estetikle ilgili birçok kullanabilecek malzeme araç ve gerecin pazarlamasini saglayabilmek, buradaki pazari legal hale getirmek için Saglik Bakanligi’nda yapilan kulislerle bu yönerge çikarildi. Biz de yönergenin yasalara uygun olmadigini belirterek dava açtik” diye konusuyor.

VAROLMAYAN UZMANLIKLAR YARATILDI

Saglik Bakanligi’nin çikardigi yönetmelikle varolmayan iki uzmanligin yaratildigina dikkat çeken Prof. Dr. Gürhan Özcan, sözlerini söyle sürdürüyor:

“Bu yönergede plastik cerrahlarin itiraz ettigi konu; iki tane var olmayan uzmanligin yaratilmis olmasindan kaynaklaniyor. Bu uzmanliklardan bir tanesi saç ekimi uzmanidir. Digeri de medikal estetik uzmanligidir. Bu uzmanlar kimdir diye arastirdiginizda yurt disindaki bir takim dernek ve birliklerden sertifika almis kisileri uzman olarak görüyoruz. Bu kisiler de kurslarda pratisyen hekimleri saç ekimi ve medikal estetik konularinda egiterek sertifika veriyor. Ancak her iki uzmanlik dali da 1219 sayili kanunun tipta uzmanlik diye tarif ettigi uzmanlik branslari arasinda yok Saç ekimi öyle 40 saatlik egitimle yapilacak bir is degildir.”

VATANDASIN BILGISI YOK

40 saatlik egitimle sertifika alan pratisyen hekimler saç ekimi ve medikal estetik tip uzmani ünvanlarini kullaniyordu. Ancak bu ünvanlarin yasalarda bir karsiligi yok. Vatandasin bu hekimlere bilgisi olarak gitmedigini belirten Prof Dr. Gürhan Özcan, “Saçta ve ciltte estetik tip uygulamalarini yapmaya yetkili olanlar dermatoloji uzmanlari ve plastik ve rekonstüriktif cerrahi uzmanlaridir.Vatandasin hekim seçerken muhakkak diplomasina dikkat etmesi gerekiyor. Bulundugu bölgede basvuracagi plastik cerrahi uzmaniyla dermatoloji uzmanini bu konuda çalisan derneklere basvurarak ögrenebilir” diye ekliyor.

40 saatlik egitimle sertifika alan hekimler ise Medikal Estetik Hekimleri Dernegi adi altinda örgütlendi. Dernek üye sayisini artirarak, plastik cerrahlara karsi dava açmaya hazirlaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası