Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En az haftada bir kez balik yemeli

Yapilan bir arastirma haftada en az bir kez balik yemenin beyne iyi geldigini ve yaslanmaya bagli zihinsel faaliyetlerdeki düsüsü yavaslattigini ortaya koydu.

’Archives of Neurology’ isimli web sitesi ve ayni isimle yayimlanan derginin Aralik sayisinda yer alacak olan bir arastirmanin sonuçlarina göre, balik agirlikli diyet uygulayanlar yaslilikta daha keskin bir zekaya sahip oluyor.

Daha önce yapilan bazi arastirmalar da balik yiyen insanlarin Alzheimer hastaligina yakalanma ve kalp krizi geçirme risklerinin azaldigini göstermisti. Bu arastirmalar, somon ve tuna gibi omega-3 yag asidi açisindan zengin olan baliklarin bütün kalp hastaliklarini önleyici bir etki yaptigini da ortaya koymustu.

Son arastirmayi gerçeklestirenlerden Rush Üniversitesi Tip Merkezi epidemologlarindan Martha Clare Morris, "Yaptigimiz arastirma sonucunda haftada bir kez balik yiyenlerin düsünme kabiliyetlerindeki düsüsün yilda yüzde 10 oraninda yavasladigini, haftada iki kez balik yiyenlerde ise bu oranin yüzde 13 oldugunu gördük" dedi.

Arastirmanin 3 bin 718 kisiye uygulanan, bir hikayenin detaylarinin hatirlanmasina iliskin basit testlerle gerçeklestirildigi belirtilirken, tamami ABD’nin Chicago sehrinde yasayan 65 yasin üzerindeki deneklere testin alti yil içerisinde üç kez yapildigi kaydedildi. Ayrica ayni kisilere 139 gida maddesinin isim listesinin bulundugu bir anketle neler yediklerinin de soruldugu ifade edildi.

Öte yandan arastirmacilarin, arastirmalari sirasinda omega-3 yag asidi ile beynin faaliyetlerinin düsüse geçmesi arasinda bir baglanti olup olmadigina da baktiklari ancak bir baglanti bulamadiklari kaydedildi.

Daha önce yapilan bazi arastirmalar omega-3 yag asidi ile beyinsel faaliyetler arasinda bir bag bulundugunu ortaya koymustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası