Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soru ve cevaplarla kus gribi

Kus Gribi’nin ülkemizde de görülmesi konuya karsi ilgiyi arttirdi... Ancak akillarda Kus Gribi enfeksiyonuyla ilgili pek çok soru var. Iste Banvit'in hazirladigi dosya.

Dünyada yaklasik 15 çesit Kus Gribi türü kanatlilari enfekte edebilmektedir. Manyas’da tespit edilen tip H5N1’dir; bu virüs kanatlilar arasinda çok çabuk bulasir ve kanatlilari öldürebilir. Kus gribinin diger çesitlerinin aksine H5N1 insanlara bulasabilir. Bu bulasma insanlarin, Kus Gribi enfeksiyonunun çok yogun oldugu ortamda ve üzerlerinde gerekli koruyucu giysiler bulunmadiginda gerçeklesebilir. Çok uzun yillardir mevcut oldugu düsünülen H5N1, Hong Kong’da yaklasik 8 sene önce tam olarak tespit edilmistir. Bu 8 yil süresince Kus Gribi’nden ölen insan sayisi 65’tir. Diger taraftan Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) verilerine göre her yil normal gripten dünyada 150.000 ila 300.000 insan hayatini kaybetmektedir.

NEDEN KUS GRIBI SALGINI ENDISESI VARDIR?

Öncelikle bilimsel otoriteler olasi salginlara karsi geçmise kiyasla çok daha duyarlidir. Grip virüsleri oldukça dengesizdir; sekil degistirebilir ve bir cins hayvandan digerine atlama potansiyeline sahiptir. Bilimadamlarinin endiselerinin temeli Kus Gribi virüsünün hasta bir insanda sekil degistirerek bir baska insana bulasacak potansiyele gelmesidir. Bu degisim ancak su sekilde meydana gelebilir: Normal grip hastasi olan bir insanin vücuduna bir sekilde Kus Gribi virüsünün girmesi, bu iki virüsün birleserek mütant virüs yaratmalari, bu virüsün yüksek patojenitede olmasi, yani insanlarin bagisiklik sistemlerinin üstesinden gelemeyecegi tipte olmasi ve bir insandan digerine çabuk atlayabilme potansiyeline sahip olmasi. Bu olasiliklar gerçeklestigi takdirde bir salgin olmasi endisesi vardir.

KUS GRIBI NASIL BULASIR?

Kus Gribi bir kanatlidan digerine göçmen kuslarin ve arka bahçede serbest dolasan kaz, ördek gibi kanatlilarin diskilari ile bulasabilir. Normal dezenfektanlar kullanildigi takdirde virüs ölür. Virüs 20˚C’de yaklasik 4 gün yasayabilir. Kus Gribi insana hava yolu ile bulasir. Kus Gribi ile enfekte bir kanatli sürüsü içerisinde bulunan kisinin üzerinde koruyucu giysileri yoksa, bu kisiye soludugu hava yoluyla virüs bulasabilir. Agiz maskesi, göz koruyucusu ve bir kullanimlik giysiler insani enfeksiyondan korur.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Kus Gribi’nin insandan insana bulasarak öldürmesine dünyada rastlanmamistir.

KUS GRIBI ET ILE BULASIR MI ?

Bugüne kadar Kus Gribi’nin et ile bulastigi tespit edilmemistir. Fakat virüs normal pisirme sartlarinda, yani 70˚C’de zaten yok oldugu için, güvenlik açisindan mutfakta her zaman normal pisirme yöntemlerine uyulmasi en dogrusudur.

INSANDA KUS GRIBI BELIRTILERI NELERDIR?

Kus Gribi’nin insanlarda normal gribe benzer belirtileri vardir. Bu belirtiler insandan insana degismekle beraber öksürük, bogaz iltihabi, kas agrilari, göz enfeksiyonu, akut solunum sorunu gibi durumlar hastalik belirtilerinin biri veya birkaçi olabilir.

KUS GRIBINE KARSI KORUNMA VE TEDAVI YOLLARI NELERDIR?

Piyasadaki Kus Gribi ilaçlari hem koruyucu hem de tedavi amaçli kullanilabilmektedir. Virüs, Amantadine ve Rimantadine isimli eski ilaçlara dirençli gözükmektedir. Fakat Tamiflu ve Relenza isimli yeni ilaçlar Kus Gribi virüsüne karsi koruma ve tedavi yönlü etkin olarak çalismaktadir.

Kus Gribi’nin asisi henüz piyasada yoktur ancak ilaç firmalari bu konuda yogun olarak çalismaktadirlar. Diger taraftan insanlarin normal grip asilarini yaptirmalari çok önemli bir tavsiyedir. Normal gribe karsi dirençli insanlarda Kus Gribi’nden etkilenme ve diger insanlara yayma etkisinin yok olacagi düsünülmektedir.

KUS GRIBININ TARIHÇESI NEDIR?

Çok uzun yillardir mevcut oldugu düsünülen H5N1, Hong Kong’da yaklasik 8 sene önce tam olarak tespit edilmistir. Hong Kong vakasinda toplam 18 kisi hastaneye yatirilmis ve 6 kisi hayatini kaybetmis; öncelikle serbest yetistirilen ve pazarlarda canli olarak satilan yaklasik 1.4 milyon kanatli itlaf edilerek virüs kontrol altina alinmistir. Bu 8 yil süresince Kus Gribi’nden ölen insan sayisi 65’tir. Diger taraftan Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) verilerine göre her yil normal gripten dünyada 150.000 ila 300.000 insan hayatini kaybetmektedir. Son 2 yildir çesitli Uzakdogu ülkelerinde yaygin olarak görülen bu virüs göçmen kuslar araciligi ile ülkemize de gelmis bulunmaktadir. Bununla alakali olarak Tarim Bakanligi, daha evvel hazirlamis ve senaryosunu da uygulamis oldugu Kus Gribi Ulusal Eylem Plani kriterlerini devreye almistir.

ISTE BANVIT'IN AÇIKLAMASI

Kus Gribi’nin insandan insana bulasmasi henüz dünyada tespit edilmemistir.

Kus Gribi virüsü ancak çok yogun bulundugu ortamda eger insanlar varsa insanlara geçebilmektedir. Mesela enfekte bir sürünün içerisinde bulunup o ortami soluyan insanlara geçebilmektedir. Bu tip ortamda bulunan insanlar ise agizlik, maske ve bir kullanimlik elbiselerle kendilerini koruyabilmektedirler. Bu gribe karsi gerek koruyucu gerekse tedavi için Tamiflu ve Relenza ilaçlari vardir, ülkemizde de satilmaktadir. Kus Gribi virüsü diger virüsler gibi normal pisirme kosullari altinda (70 ˚C ) yok olmaktadir. Insanlara yedikleri kanatli etinden bulastigi henüz dünyada tespit edilememistir.

Kus Gribi bir kanatli sürüsünden digerine ancak enfekte hayvanlarin diskilari yolu ile bulasmaktadir. Kus Gribi göçmen kuslarda bulunan ve onlar yoluyla diger kanatlilara bulasan bir virüsdür. Insandan insana bulasmanin ancak virüsün degisime ugramasi, mütasyon geçirmesi ile olabilecegi düsünülmektedir. Böyle bir mütasyonun basta domuz olmak üzere birçok hayvanin serbest olarak arka bahçede barindirildigi ve virüsün çok yogun oldugu ortamda baslayacagi düsünülmektedir. Buna en uygun ortam bu hastalikla yaklasik 8 senedir yasayan bazi Uzakdogu ülkeleridir.

Hafta içerisinde Manyas Gölü kenarinda salma olarak kara hindi yetistiriciligi yapan Mehmet Eksen isimli çiftçinin yaklasik 2000 hindisinin tamami ölmüstür. Ölen serbest hindiler geregine uygun olarak imha edilmis ve gömülmüslerdir. Ölüm sebebi Tarim Bakanligi yetkilileri tarafindan Kus Gribi olarak tespit edilmistir. Virüs tipi daha tam tespit edilememis olmakla beraber patojenitesi H5'dir, virüsün H5N1 olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Virüsün tam tespiti önümüzdeki birkaç gün içerisinde belli olacaktir. Virüsün salma hindilere yakin zamanda çevrede konaklayan göçmen bildircinlardan bulastigi düsünülmektedir. Tespiti takiben Tarim ve Saglik Bakanligi yetkilileri, Manyas Ilçe Teskilatlari, Valilik, ve Jandarma Acil Eylem Masasi olusturmuslardir. Toplantida virüsün baska kanatlilara da bulasmamasi için alinacak tedbirler görüsülmüs ve karara baglanmistir. Ölümlerin olustugu 3 km çapinda tüm hayvan hareketleri durdurulmustur. 3 km'yi takip eden 7 km çapinda ise sinirli hayvan hareketlerine yetkililerin tespitleri ile müsade edilmektedir. Ilk 3 km çapindaki tüm serbest dolasan köy kanatlilari imha edilecektir. Takip eden 7 km içerisindeki serbest dolasan kanatlilarin da imha edilmesi en dogru yaklasim olacaktir fakat bu konuda henüz net bir karar alinmamistir. Çünkü bu kanatlilar için tazminat ödenmesi meselesi vardir. Tüm ilgililer bu meseleye çok ciddi bir titizlikle yaklasmaktadirlar.

Bu vaka sadece serbest olarak yetistirilen, göçmen kuslarla temasa, dolayisiyla kontaminasyona açik bir hindi sürüsünde görülmüstür.

Banvit çiftliklerinde kanatlilar maksimum biogüvenlik altinda yetistirilmektedir ve hiçbir Banvit çiftliginde benzer bir vaka ile karsilasilmamistir. Damizlik çiftliklerimizin her birine özel güvenlik elemanlari konulmustur ve giris çikislar asker titizligi ile kontrol edilmektedir. Ayrica Veteriner ve Gida Mühendislerimiz Acil Eylem Masasi ile devamli irtibat halinde bulunmaktadir. Bu konuda ilave bilgi almak istediginiz takdirde bize istediginiz zaman basvurabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası