Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akciger zari kanseri riski yüksek

Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin (Mezotelyoma) görülme oraninin dünya ortalamasinin bin kat üzerinde oldugu belirtiliyor.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin (Mezotelyoma) görülme oraninin dünya ortalamasinin bin kat üzerinde oldugunu söyledi.

A.A muhabirinin sorularini yanitlayan Tuncer, asbest ve erionit maddelerinin kristal oldugunu ve volkanik alanlarda bulundugunu belirterek, ''Anadolu çok volkanik bir alan. Türkiye'de, erozyon nedeniyle bu maddelerin yer üstüne çiktigi ve insanlarla temasa geçtigi bazi yerler var'' dedi.

Asbest ve erionitle akciger kanseri arasinda yakin bir iliski bulundugunu ifade eden Tuncer, tespit edilen riskli bölgelerde yasayan vatandaslarin iki tip tehlikeyle karsi karsiya bulundugunu kaydederek,

''Birincisi çok ciddi, yani köy veya kasabada asbest topragin içinde bulunuyor. Yollari, kullanilan taslari, her seyi asbestli. Ikincisinde ise köyün kuruldugu yer asbestli degil, köylülerimiz badana ve siva için bir kaynaktan bu asbestli beyaz topragi aliyorlar. Eger köy tümüyle asbestin içindeyse bu köyü tasimaktan baska çare yok. Tasimayla kullanilan tehlike söz konusuysa o kaynagi kapatiyoruz ve köyü rehabilite ediyoruz'' diye konustu.

Murat Tuncer, asbest ve erionit bulunan bazi bölgelerin SIT alani oldugunu belirterek, buralarin SIT alani olmaktan çikarilip hemen kapatilmasi gerektigini kaydetti.

-ETKISINI 20 YILDA GÖSTERIYOR-

Asbest ve erionitin etkisini göstermesinin uzun yillar aldigina isaret eden Tuncer, ''Bu, ortalama 20 yildir. Mesela bir çocuk 5 yasinda bu maddelerle temasa geçmisse 30-35 yasinda etkilerini hissediyor. Ama, bu o bölgede yasayan herkeste görülecegi anlamina gelmiyor. Bazi vücutlar daha dirençli bazilari ise daha hassas. Bütün bunlari inceliyoruz. Genetik yapi bu konuda önemli bir etken'' dedi.

Konuyla ilgili olarak yurtdisindan degisik üniversitelerle birlikte çalismalar yürüttüklerini kaydeden Tuncer, akciger zari kanserinin genetik ve moleküler yapisi ile asbest ve erionitin, moleküler ve jeolojik yapisi üzerinde arastirmalar yaptiklarini söyledi.

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 80'ini olusturan merkezlerden gelen mezotelyoma vakalarinin bulundugunu ifade eden Tuncer, sunlari söyledi:

''Ancak, bu durum bölgelerin tamaminda mezotelyoma görülüyor anlamina gelmez. Yüzölçümü olarak asbest erozyonuna maruz kalan alan sadece yüzde 15'tir. Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin görülme orani dünya ortalamalarinin bin kat üzerindedir. Ülkemizde su ana kadar görülen 150 vaka var. Biz bunlari özel kayit sistemiyle inceliyoruz. Ama bu kanser türü Türkiye'de görülen diger kanser türlerine göre çok az bir orana sahiptir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası