Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akciger zari kanseri riski yüksek

Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin (Mezotelyoma) görülme oraninin dünya ortalamasinin bin kat üzerinde oldugu belirtiliyor.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin (Mezotelyoma) görülme oraninin dünya ortalamasinin bin kat üzerinde oldugunu söyledi.

A.A muhabirinin sorularini yanitlayan Tuncer, asbest ve erionit maddelerinin kristal oldugunu ve volkanik alanlarda bulundugunu belirterek, ''Anadolu çok volkanik bir alan. Türkiye'de, erozyon nedeniyle bu maddelerin yer üstüne çiktigi ve insanlarla temasa geçtigi bazi yerler var'' dedi.

Asbest ve erionitle akciger kanseri arasinda yakin bir iliski bulundugunu ifade eden Tuncer, tespit edilen riskli bölgelerde yasayan vatandaslarin iki tip tehlikeyle karsi karsiya bulundugunu kaydederek,

''Birincisi çok ciddi, yani köy veya kasabada asbest topragin içinde bulunuyor. Yollari, kullanilan taslari, her seyi asbestli. Ikincisinde ise köyün kuruldugu yer asbestli degil, köylülerimiz badana ve siva için bir kaynaktan bu asbestli beyaz topragi aliyorlar. Eger köy tümüyle asbestin içindeyse bu köyü tasimaktan baska çare yok. Tasimayla kullanilan tehlike söz konusuysa o kaynagi kapatiyoruz ve köyü rehabilite ediyoruz'' diye konustu.

Murat Tuncer, asbest ve erionit bulunan bazi bölgelerin SIT alani oldugunu belirterek, buralarin SIT alani olmaktan çikarilip hemen kapatilmasi gerektigini kaydetti.

-ETKISINI 20 YILDA GÖSTERIYOR-

Asbest ve erionitin etkisini göstermesinin uzun yillar aldigina isaret eden Tuncer, ''Bu, ortalama 20 yildir. Mesela bir çocuk 5 yasinda bu maddelerle temasa geçmisse 30-35 yasinda etkilerini hissediyor. Ama, bu o bölgede yasayan herkeste görülecegi anlamina gelmiyor. Bazi vücutlar daha dirençli bazilari ise daha hassas. Bütün bunlari inceliyoruz. Genetik yapi bu konuda önemli bir etken'' dedi.

Konuyla ilgili olarak yurtdisindan degisik üniversitelerle birlikte çalismalar yürüttüklerini kaydeden Tuncer, akciger zari kanserinin genetik ve moleküler yapisi ile asbest ve erionitin, moleküler ve jeolojik yapisi üzerinde arastirmalar yaptiklarini söyledi.

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 80'ini olusturan merkezlerden gelen mezotelyoma vakalarinin bulundugunu ifade eden Tuncer, sunlari söyledi:

''Ancak, bu durum bölgelerin tamaminda mezotelyoma görülüyor anlamina gelmez. Yüzölçümü olarak asbest erozyonuna maruz kalan alan sadece yüzde 15'tir. Türkiye'de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin görülme orani dünya ortalamalarinin bin kat üzerindedir. Ülkemizde su ana kadar görülen 150 vaka var. Biz bunlari özel kayit sistemiyle inceliyoruz. Ama bu kanser türü Türkiye'de görülen diger kanser türlerine göre çok az bir orana sahiptir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası