Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamileler oruç tutabilir mi?

Oruç insani saglikli yaparken diger yanda yanlis beslenme aliskanliklari ciddi problemlere yol açabiliyor. Özellikle anne adaylarinin çok dikkatli olmasi gerekiyor...

Hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarinin oruçluyken aldiklari gidalarin anne ve bebegin ihtiyaçlarini mutlaka karsilamasi gerekiyor.

Ülkemizde ve Islam Dünyasi için Ramazan ayi ayri bir önem tasiyor. Orucun ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri, vücut sagligi bakimindan faydali sonuçlari tibben de kanitlanmis bir gerçek. Oruç tutarken tüm vücut organlari dinleniyor. Insanin iradesine hakim olarak yasamasi da kendine olan öz güveni arttiriyor.

Oruç insani saglikli yaparken yanlis beslenme aliskanliklari saglikli insanlarin bile ciddi problemler yasamasina yol açabiliyor. Maya Klinik Kadin Sagligi Merkezi'nden Op.Dr. Murat Keskin hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarina oruçluyken alinan gidalarin anne ve bebegin ihtiyaçlarini mutlaka karsilamasi gerektigini belirtiyor.

HAMILELER ORUÇ TUTARKEN HANGI SORUNLAR iLE KARSILASABILIR?

Özellikle günlerin kisa oldugu sonbahar ve kis aylari hamileler için oruç tutabilecekleri en elverisli aylar. Yaz aylari özellikle oruç ve açlik süresinin daha uzun olmasi nedeniyle asiri sivi kaybinin yaratacagi sorunlar daha siklikla görülebiliyor.

Op.Dr. Murat Keskin ; oruç tutan hamilelerde meydana gelebilecek baslica sorunlar dehidratasyon olarak adlandirilan vücudun asiri sivi kaybi, asiri kan sekeri düsmesi ve uzun süren açliga bagli yag dokularinin yikilmasi ile meydana gelen ketosis durumu oldugunu belirtiyor.

Op.Dr. Murat Keskin " Oruç tutan anne adaylarinda özellikle 5 aydan sonra bebegin büyümesi ile kalori ihtiyaci ve anneden bebege geçen seker miktari artar. Eger bebege geçen bu madde (seker) yerine konamazsa o zaman anne adayinda ani seker düsmesi yani hipoglisemi meydana gelebilir. Bu durum anne adayinda -en azindan sekerli bir sivi içirilmezse - olumsuz sonuçlar dogurabilir. Annedeki kan sekeri düsmesi bebegin de sikintiya girmesine neden olabilir.

Oruç gibi uzun süre aç kalmak var olan yag depolarindaki yaglarin yikilmasina ve keton denen artik maddelerin kana karismasina neden olur. Ketonlar rahatlikla plasentayi geçerek bebege ulasir. Anne adayi uygun beslenme sartlarini yerine getirmezse sürekli ketonlarin kanda olmasi bebegin basta beyin olmak üzere birçok sistemi olumsuz etkiler. " diyerek deneyimlerini aktariyor.

HAMILELIK AYLARINA GÖRE ORUCUN ETKISI NELERDIR? HAMILELER NE ZAMAN ORUÇ TUTABILIR?

Op.Dr. Murat Keskin hamilelik aylarina göre orucun etkisini ve oruç tutan anne adaylarinin dikkat etmesi gereken durumlari söyle özetliyor:

"Ilk 3 ayda genelde bulanti ve kusmayla birlikte anne adayi yeterince beslenemez. Ayrica hamilelerin oruç tutmasiyla birlikte özellikle sivi yetersizligi, hipoglisemi ve ona bagli bayilma veya asiri halsizlik çok daha belirginlesir. 3. ve 5.aylar arasinda daha rahat hamilelik yasanmasi nedeniyle oruç için en uygun hamilelik aylari 3 ve 5. dir. Son aylar bebegin hizli büyüdügü ve kilo aldigi dönemlerdir. Bu aylar da uzun süren açliklar hem bebegin az kilo almasina, hem seker düsmesine, asiri sivi kaybina bagli olarak bebekte sikinti ve bazen bebek kaybi olabilir. Bu dönemde özellikle dikkat edilmelidir.

Anne adayinin hamilelikle birlikte ilave bazi tibbi sorunlari da mevcutsa oruç tutmak ciddi sorunlari tetikleyebilir. Bunlar seker hastaligi, hipertansiyon, asiri kansizlik ve erken dogum tehdidi gibi durumlardir. Bu sorunlar varsa oruç tutmak oldukça zararli ve tehlikeli sonuçlar dogurabilir.

Oruç tutan anne adaylari; özellikle asiri bas dönmesi, bayginlik hissi veya bayilma gibi belirtiler gösterirse mutlaka uzanmali ve sekerli bir sivi almalidirlar. Eger tedbir alinmazsa ve gerekli sivi ve seker destegi saglanmazsa annede beyinle ilgili sorunlar ve halisünasyon görülebilir. Bebekte ise ani kan sekeri düsmesine bagli kalp ritminde bozulma ve bazen bebek kaybina neden olabilir.

ORUÇ TUTAN ANNE ADAYLARI NELERE DIKKAT ETMELI, HANGI GIDALARI ALMALI ?

Op.Dr. Murat Keskin oruç tutmak isteyen anne adaylarinin dikkat etmesi gereken kurallari ve özellikle yemesi gereken gidalari söyle özetiyor.

-Oruç tutan anneler yeterli sivi almalidirlar. Ortalama 2 litre sivi alinmasi gerekir. Bu sivinin tamamina yakini mutlaka su olmali ve buna ilaveten soda alinarak kaybolan elektrolitler yerine konulabilir.

-Kafeinden uzak durulmalidir

-Yemeklerdeki yag miktari düsük olmalidir. Kizartmalardan uzak durmak gerekir.

-Özellikle taze sebze ve meyvelerin tüketilmesine önem verilmelidir

-Günlük kalori ihtiyaci mutlaka alinmali ve gün içinde alinmasi gereken kalori ihtiyaci iftar ve sahur arasinda dagitilmalidir.

-Ramazan süresince mutlaka istirahata önem verilmeli, asiri egzersizden kaçinilmalidir.

-Özellikle son aylarda eger bebek hareketlerinde azalma olursa mutlaka kadin dogum uzmani bilgilendirilmeli ve gerekirse bebegin sagligi kontrol edilmelidir

-Son aylarda oruç tutan anne adaylarinin hamilelik kontrolleri daha sik araliklarda yapilmalidir.

Anne adaylarinin özellikle almasi gereken gidalar:

Demir

Özellikle C vitamini içeren gidalarla alinirsa emilimi artar.

Demirden zengin gidalar

-Karaciger, kirmizi et ve hindi eti

-Kuru baklagiller, lifli yesil sebzeler, kuru üzüm, erik ve kayisi

-Findik ve badem

Folik asitden zengin besinler

Ispanak, pancar, salgam, böbrek ve karaciger, kirmizi et, beyaz unlu ürünler ve yumurta

Kalsiyum

Kalsiyumdan zengin besinler - süt, yogurt, peynir, balik ve kemikleri, brokoli, baklagiller, tahin, badem ve tahillar

Ramazan ayinda oruç tutmak isteyen anne adaylarinin hamileliklerini takip eden doktorlari ile bu durumu görüsmeli ve mutlaka fikirlerini almalari gerekiyor.

Kaynak: www.mynet.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası