Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deprem sendromunu asmak için

Deprem sonrasi yasanan psikolojik sorunlarin dogal oldugu belirtilerek, korkuyu atmak için eve tek basina kisa süreli giris çikis yapilmasi gerektigi bildiriliyor.

Deprem sonrasi sikinti, uykusuzluk, depresyon, gerginlik, panik ve korku gibi belirtilerin ortaya çiktigini kaydeden uzmanlar, öncelikle irade ve direncin kuvvetli tutulmasi gerektigini ifade ediyor. Olusan psikolojik belirtilerin, deprem sonrasi beklenen dogal tepkiler oldugunun unutulmamasi gerektigini vurgulayan uzmanlar, "Var olan belirtiler, çogu zaman etkisini kaybedecek ve irade daha da kuvvetlenecektir. Eger belirtiler gittikçe artiyorsa, mutlaka bir saglik kurulusuna basvurulmalidir. Yasanilan zorluk, aci ve korkular inkar edilmek ya da bastirilmak yerine, tanimlanmali ve anlatilmalidir" diyor.

Uzmanlar, depremi çogu insan evde yasadigi için, çogu kiside eve girmeme veya tek basina eve girmekten kaçinma davranisinin ortaya çiktigini hatirlatarak, "Böyle bir durumda kaçinma kisa bir süre için rahatlatici gibi gözükse de, uzun dönemde eve girmeyi zorlastirmakta ve kaçinma evresini pekistirmektedir. Bu sebeple, tek olarak eve kisa süreli giris ve çikislar yapilmali, daha sonra yanina birisi de alinarak daha uzun süreler denenmelidir" önerisinde bulunuyor.

Deprem sonrasi uykusuzluk ve karisik-korkulu rüyalarin siklikla görülebildigini ve bunun için bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini söyleyen uzmanlar, söyle devam ediyor: "Geceleri, uyku gelmemesi halinde, yatilan yerden kalkilmali, uyku gelinceye kadar baska seylerle mesgul olunmalidir. Geceleri çay ve kahve içilmemelidir. Kisi, yatmadan önce gece deprem olacagina ya da rüyada deprem görülecegine sartlanmamalidir. Yatmadan önce hafif egzersiz yapilmali ve vücut gevsetilmeye çalisilmalidir."

Uzmanlar, çocuklara kesinlikle yalan söylenmemesi, gerçegin anlatilmasi gerektigine de isaret ederek, sunlari kaydediyor: "Çocuklar nasilsa gerçegi ögrenecektir. Aci ve güvensizligi ayni anda yasamamalari için gerçekler anlatilmalidir. Çocuklarin duygularini belli edebilecegi, aglama, öfke gibi tepkilerini bastirmalarina sebep olacak yatistirmalardan kaçinilmalidir. Çünkü duygularin zamaninda yasanmasi, gelecege en az etki kalmasini saglar. Deprem korkusuyla tüm ailenin bir arada tutulmasi yönünde çaba harcanmasi yaninda, çocuklarin bagimsizlasmasi ve özerklesmesinin de önemli oldugu unutulmamalidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası