Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deprem sendromunu asmak için

Deprem sonrasi yasanan psikolojik sorunlarin dogal oldugu belirtilerek, korkuyu atmak için eve tek basina kisa süreli giris çikis yapilmasi gerektigi bildiriliyor.

Deprem sonrasi sikinti, uykusuzluk, depresyon, gerginlik, panik ve korku gibi belirtilerin ortaya çiktigini kaydeden uzmanlar, öncelikle irade ve direncin kuvvetli tutulmasi gerektigini ifade ediyor. Olusan psikolojik belirtilerin, deprem sonrasi beklenen dogal tepkiler oldugunun unutulmamasi gerektigini vurgulayan uzmanlar, "Var olan belirtiler, çogu zaman etkisini kaybedecek ve irade daha da kuvvetlenecektir. Eger belirtiler gittikçe artiyorsa, mutlaka bir saglik kurulusuna basvurulmalidir. Yasanilan zorluk, aci ve korkular inkar edilmek ya da bastirilmak yerine, tanimlanmali ve anlatilmalidir" diyor.

Uzmanlar, depremi çogu insan evde yasadigi için, çogu kiside eve girmeme veya tek basina eve girmekten kaçinma davranisinin ortaya çiktigini hatirlatarak, "Böyle bir durumda kaçinma kisa bir süre için rahatlatici gibi gözükse de, uzun dönemde eve girmeyi zorlastirmakta ve kaçinma evresini pekistirmektedir. Bu sebeple, tek olarak eve kisa süreli giris ve çikislar yapilmali, daha sonra yanina birisi de alinarak daha uzun süreler denenmelidir" önerisinde bulunuyor.

Deprem sonrasi uykusuzluk ve karisik-korkulu rüyalarin siklikla görülebildigini ve bunun için bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini söyleyen uzmanlar, söyle devam ediyor: "Geceleri, uyku gelmemesi halinde, yatilan yerden kalkilmali, uyku gelinceye kadar baska seylerle mesgul olunmalidir. Geceleri çay ve kahve içilmemelidir. Kisi, yatmadan önce gece deprem olacagina ya da rüyada deprem görülecegine sartlanmamalidir. Yatmadan önce hafif egzersiz yapilmali ve vücut gevsetilmeye çalisilmalidir."

Uzmanlar, çocuklara kesinlikle yalan söylenmemesi, gerçegin anlatilmasi gerektigine de isaret ederek, sunlari kaydediyor: "Çocuklar nasilsa gerçegi ögrenecektir. Aci ve güvensizligi ayni anda yasamamalari için gerçekler anlatilmalidir. Çocuklarin duygularini belli edebilecegi, aglama, öfke gibi tepkilerini bastirmalarina sebep olacak yatistirmalardan kaçinilmalidir. Çünkü duygularin zamaninda yasanmasi, gelecege en az etki kalmasini saglar. Deprem korkusuyla tüm ailenin bir arada tutulmasi yönünde çaba harcanmasi yaninda, çocuklarin bagimsizlasmasi ve özerklesmesinin de önemli oldugu unutulmamalidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası