Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deprem sendromunu asmak için

Deprem sonrasi yasanan psikolojik sorunlarin dogal oldugu belirtilerek, korkuyu atmak için eve tek basina kisa süreli giris çikis yapilmasi gerektigi bildiriliyor.

Deprem sonrasi sikinti, uykusuzluk, depresyon, gerginlik, panik ve korku gibi belirtilerin ortaya çiktigini kaydeden uzmanlar, öncelikle irade ve direncin kuvvetli tutulmasi gerektigini ifade ediyor. Olusan psikolojik belirtilerin, deprem sonrasi beklenen dogal tepkiler oldugunun unutulmamasi gerektigini vurgulayan uzmanlar, "Var olan belirtiler, çogu zaman etkisini kaybedecek ve irade daha da kuvvetlenecektir. Eger belirtiler gittikçe artiyorsa, mutlaka bir saglik kurulusuna basvurulmalidir. Yasanilan zorluk, aci ve korkular inkar edilmek ya da bastirilmak yerine, tanimlanmali ve anlatilmalidir" diyor.

Uzmanlar, depremi çogu insan evde yasadigi için, çogu kiside eve girmeme veya tek basina eve girmekten kaçinma davranisinin ortaya çiktigini hatirlatarak, "Böyle bir durumda kaçinma kisa bir süre için rahatlatici gibi gözükse de, uzun dönemde eve girmeyi zorlastirmakta ve kaçinma evresini pekistirmektedir. Bu sebeple, tek olarak eve kisa süreli giris ve çikislar yapilmali, daha sonra yanina birisi de alinarak daha uzun süreler denenmelidir" önerisinde bulunuyor.

Deprem sonrasi uykusuzluk ve karisik-korkulu rüyalarin siklikla görülebildigini ve bunun için bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini söyleyen uzmanlar, söyle devam ediyor: "Geceleri, uyku gelmemesi halinde, yatilan yerden kalkilmali, uyku gelinceye kadar baska seylerle mesgul olunmalidir. Geceleri çay ve kahve içilmemelidir. Kisi, yatmadan önce gece deprem olacagina ya da rüyada deprem görülecegine sartlanmamalidir. Yatmadan önce hafif egzersiz yapilmali ve vücut gevsetilmeye çalisilmalidir."

Uzmanlar, çocuklara kesinlikle yalan söylenmemesi, gerçegin anlatilmasi gerektigine de isaret ederek, sunlari kaydediyor: "Çocuklar nasilsa gerçegi ögrenecektir. Aci ve güvensizligi ayni anda yasamamalari için gerçekler anlatilmalidir. Çocuklarin duygularini belli edebilecegi, aglama, öfke gibi tepkilerini bastirmalarina sebep olacak yatistirmalardan kaçinilmalidir. Çünkü duygularin zamaninda yasanmasi, gelecege en az etki kalmasini saglar. Deprem korkusuyla tüm ailenin bir arada tutulmasi yönünde çaba harcanmasi yaninda, çocuklarin bagimsizlasmasi ve özerklesmesinin de önemli oldugu unutulmamalidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası