Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda doymadan sigara içmeyin

Iftarda tam doymadan içilen sigaranin, kalp hizini ve tansiyonu artirdigini, damarlarda daralmalara, kanin pihtilasmasina ve sinir sistemine olumsuz etki ettigi bildirildi.

Sigarayla Savasanlar Vakfi Baskani Ubeyd Korbey, iftarda tam doymadan içilen sigaranin, kalp hizini ve tansiyonu artirdigini, damarlarda daralmalara, kanin pihtilasmasina ve sinir sisteminin zarar görmesine yol açtigini belirtti.

Korbey, AA muhabirine yaptigi açiklamada, sigara yüzünden Türkiye'de yilda yaklasik 110 bin kisinin öldügünü, binlerce kisinin de iyilesmesi güç hastaliklara yakalandigini ve özürlü olarak yasamini sürdürdügünü söyledi.

Yapilan tüm uyarilar ve zararlari yolundaki bilgilendirme çalismalarina karsin sigara kullaniminin arttigini ifade eden Korbey, sigaranin ramazan ayinda diger dönemlere oranla daha büyük riskler olusturdugunu anlatti.

Böcek zehiri kadar etkili nikotin ile egzoz gazi olan karbonmonoksit içeren sigara dumaninin, vücuda ciddi oranda zarar verdigini ifade eden Korbey, sunlari kaydetti:

''Oruç açildiginda hücreler yogun oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde oruç tutan tiryaki, birkaç lokmadan sonra yaktigi sigarayla hücrelere oksijen yerine zehir gönderiyor. Henüz tam doymadan yakilan sigara, kan basincini, kalp hizini, tansiyonu, kalp kasinin kasilmasini ve oksijen tüketimini artiriyor. Kanin oksijen tasima yetenegini azaltan sigara, damarlarin daralmasina, sinir sisteminin zarar görmesine, kanin pihtilasmasina yol açabiliyor. Yogun zehirle karsilasan, basta beyinde olmak üzere, vücuttaki hücreler ölüyor, organlar ciddi oranda zarar görüyor.''

Tiryakilerin bu zararli sonuçlari, bas dönmesi, gözlerin kararmasi ve titremeyle hissettigini belirten Korbey, pasif içicilerin de benzer durumlarla karsilasabildigini bildirdi.

Iftarda ardi ardina içilen sigaranin, beyin kanamasi, kalp krizi ve felç riskini 10 kat artirdigini vurgulayan Korbey, damarlarda daralmalara yol açan sigaranin zamanla erkeklerde iktidarsizliga, kadinlarda kisirliga neden olabildigini kaydetti.

Sigaranin verecegi hasari azaltmak için tiryakilerden sabirli olmalarini isteyen Korbey, ''Tam doyduktan ve yemekten en az 20 dakika geçtikten sonra sigara içilmelidir. Ayrica ardi ardina sigara yakilmamalidir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası