Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böbrek tasindan korunmak elinizde

Böbrek taslari erkeklerde daha sik görülüyor. 20-40 yas arasinda daha sik görülen böbrek tasindan korunmanin ilk kosulu günde 2,5 litre su içmek; kahve, çay ve kola tüketimini sinirlamak.

Günümüzde böbrek taslarinin büyük çogunlugunu ortadan kaldirabilecek etkin tedavi yollari bulunsa da bu problem pek çok insani etkilemeye devam ediyor. Amerikan Üroloji Hastaliklari Dernegi yasami boyunca erkeklerin yüzde 12’si, kadinlarin %5’inin tas hastaligi ile karsi karsiya kaldigini açikliyor.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Üroloji Uzmani Op. Dr. Bora Özveren böbrek tasi olusumuyla ilgili sunlari söylüyor:

“Kalsiyum, oksalat, veya ürik asit gibi maddeler idrar içerisinde normalde beklenenden daha yüksek yogunlukta bulunursa böbrek tasi olusur. Bu maddeler kristaller halinde böbrekte çökelebilir ve zaman içerisinde büyüyerek böbrek tasini meydana getirir. Taslar yer degistirerek veya idrar kanallarindan asagiya dogru hareket ederek vücuttan atilabilir. Ancak idrar kanalinin herhangi bir düzeyinde takilarak idrar akisina engel olusturan taslar genellikle korkulan, siddetli tipik böbrek agrisina yol açar.”

RISK FAKTÖRLERI

Bazi hastaliklar ve aliskanliklar bir kiside böbrek tasi olusum riskini tetikliyor. Özellikle yasaminda daha önce kalsiyum tasi olan bir hastanin tekrar tas hastaligina sahip olma riski çok daha yüksek. Öyle ki geçmiste tas hastaligi olan hastalarda ikinci kez tas olusma olasiligi bir yil içerisinde %15 iken 10 yil içerisinde % 80’lere çikiyor. Dr. Özveren risk faktörleri konusunda sunlari söylüyor:

“Bazi hastaliklar kisinin tas hastaligi riskini arttirir. Gut hastalarinda ve idrarinda yüksek ürik asit bulunanlarda da böbrek tasi riski fazladir. Ayrica kristallerin olusumuna yol açan bazi ilaçlar tas hastaligi riskini artirir. Sik veya sürekli ishal durumunda, ya da sivi kaybi sonucu yogun, asidik idrar çikaran kisilerde böbrek tasi gelisebilir.”

BESLENME ALISKANLIKLARINIZA DIKKAT EDIN

Tas olusumunda beslenme aliskanliklarinin de rolü büyük. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde tas olusumunu önlemek mümkün. Dr. Özveren dikkat edilmesi gereken noktalari söyle siraliyor:

Baslica su olmak kaydiyla bol miktarda (günde 2,5 litre) sivi alin.

Kola, gazoz gibi asitli içecekleri haftada 1 litreden fazla tüketmeyin.

Çay tüketimi azaltin.

Greyfurt suyu ve elma suyunun tas hastaligi riskini arttirabilir. Öte yandan saf limon suyu koruyucudur.

Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi tas olusum riskini arttirir. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalidir. Süt, yogurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.

Bol lifli besinleri tercih edin.

Yüksek oksalat içeren pancar, soya, kara çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, findik, maydanoz, hashas tohumu, ispanak, çilek, bögürtlen vs besinleri asiri tüketmeyin.

Tas hastaliginiz varsa bira ve diger alkollü içecekler, ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ispanak, kuskonmaz, karnibahar ve et tüketimini kisitlayin.

Tuz kullanimini azaltin.

BELIRTILERI

Tas hastaliginda görülen agri en sik rastlanan belirti. Böbrek agrisinin siddeti degisiyor. Bazi kisilerde belli belirsiz bir sizlama seklinde görülürken bazilarinda son derece siddetli, kivrandirici ve hastaneye yatmayi gerektirecek yogunluga kadar ulasabiliyor. Dr. Özveren agrinin siddeti konusunda sunlari söylüyor:

“Agri ataklari tasin üreter içerisindeki hareketi ve buna bagli spazmlara baglidir. Siddetli agri ataklari genellikle 20 - 60 dakika arasinda sürebilir. Böbrek agrisi, tasin bulundugu vücut tarafinda olur. Agrinin yeri tasin yerine ve hareketine göre degisebilir. Böbrekte veya üst üreterdeki tas, kaburga ile kalça arasinda yan (bögür) agrisina sebebiyet verir. Alt üreterde ve mesaneye yakin taslar karin alt kisminda veya cinsel organa dogru yayilan agriya yol açar.”

Böbrek tasi hastaliginda tek belirti agri degil. Idrarda kanama, bulanti, kusma, idrar yaparken aci-yanma, ve idrar sikisikligi hissi de hastalarda görülüyor. Ilginç olarak belirti vermeyen böbrek taslarina da rastlaniyor. Bu taslar ancak kontrol sirasinda ya da baska amaçla çekilmis filmlerde tesadüfen saptaniyor.

TANI YÖNTEMLERI

Böbrek tasi tanisi için hastalik belirtilerinin yaninda, laboratuar tahlilleri ve radyolojik tetkiklerden yararlaniliyor. Dr. Bora Özveren tani için kullanilan yöntemleri söyle siraliyor:

Direkt Röntgen Filmi

Taslarin çogu standart, yatarak çekilen röntgen filminde görülüyor. Ancak bazilari, örnegin ürik asit taslari ve ufak taslar saptanamiyor.

Intravenöz Piyelogram (IVP)

Ilaçli böbrek filmi olarak da bilinen IVP’de röntgen isini altinda görülebilen bir boya maddesi damar içine veriliyor. Bu boya böbrekten süzülerek idrar kanallarina atiliyor. Boya böbrekler ve kanallardan geçtigi esnada çekilen filmlerde tüm idrar yolu ve taslari görüntülemek mümkün.

Bilgisayarli Tomografi (BT)

Özel bir tomografi incelemesi olan “kontrastsiz helikal BT”, yani damardan ilaç verilmeden çok kisa bir süre içerisinde yapilabilen yöntem ile tüm böbrek taslari saptaniyor. BT, idrar yollarindaki her boyut ve tipteki taslari saptamada ve idrar yolu tikanikligini göstermede en hassas yöntem olarak günümüzde altin standart olarak kabul ediliyor.

Ultrasonografi

Özellikle hamileler gibi radyasyondan uzak durmasi gereken hastalarda ultrasonografi tercih ediliyor.

TEDAVISI

Tas hastaliginin baslangiç ve acil (akut) safhasinda tüm hastalar için benzer tedavi uygulaniyor. Baslangiç safhada hastalara, tasin kendiliginden düsmesi beklenirken, sadece agri kesiciler ve su içmesi öneriliyor. Agri kesici ve sivi tedavisini agiz yoluyla alabilen hastalar evine gönderilerek ayaktan takip ediliyor. Ancak agri çok siddetliyse ve hasta su içemiyorsa hastaneye yatirilmasi gerekebiliyor. Tasin düsürülemedigi durumlarda ise girisimsel tedavi yöntemleri tercih ediliyor.

Halk arasinda en çok bilinen yöntem olan tas kirma konusunda Dr. Özveren sunlari söylüyor:

“Tas kirma, girisimsel tedaviye ihtiyaç duyulan hastalarin çogunlugunda uygulanabilen baslica yöntem. Özellikle böbrek içinde ve üreterin üst tarafinda yer alan taslar için iyi bir tedavi sekli olarak kabul ediliyor. Buna karsin 2 cm’den büyük, sert, veya böbregi tümüyle dolduran taslarda uygun bir yöntem degil. Bu yöntemde direkt olarak tasa yönlendirilen yüksek enerjili sok dalgasi, cilt ve iç organlara zarar vermeden ilerleyerek tas yüzeyinde kirilma etkisi yapiyor. Bu sok dalga enerjisi ile taslar küçük parçalara kirilarak idrar yolundan kolaylikla atilmasi saglaniyor. Çok büyük taslar içinse perkütan böbrek tasi çikarilmasi yöntemi kullaniliyor. Bu metotta çok büyük veya komplike taslar, ya da tas kirma tedavisine dirençli taslar ciltten böbrek içerisine yerlestirilen bir tüp yoluyla çikartiliyor.”

Acibadem Hastanesi Kadiköy Üroloji Uzmani Op. Dr. Bora Özveren, üreteroskopi adli operasyondan da söz ederek söyle diyor:

“Üreteroskopi ile üreterin alt ve orta kisminda tikanikliga yol açan taslarin çikarilmasinda kullaniliyor. Üreteroskopik girisimde, çok ince bir teleskopik alet ile idrar borusundan ve mesaneden geçilerek üreterin içerisine giriliyor. Bu ince ve esnek endoskop ile üreter içerisinde ilerleyerek tikanikliga yol açan tasa ulasilarak tas çikartiliyor.”

Ilk tas olayindan bir yil sonra hastalar ultrason ve direkt film ile kontrol ediliyor. Bu dönemde yeniden tas hastaligi yasamamak için hastalarin özellikle sivi alimina dikkat etmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası