Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Çocugun bakimini bakiciya birakmayin’

Çalisan annelerin, çocugunun bakimini tümüyle evdeki bakiciya veya bir baskasina birakmasinin, psikolojik yönden olumsuzluk yaratacagi, beklentilerinin karsilanmamasinin sevilmedigi ve istenmedigi yönünde düsünce olusumuna yol açabilecegi belirtildi.

Adana’daki özel bir psikiyatri merkezinde hizmet veren psikolog Füsun Ersoy, çalisan annelerin en önemli sikayetinin çocuklarina yeterince zaman ayiramamak oldugunu, ancak, burada sürenin degil, daha çok niteligine önem verilmesi gerektigini vurguladi.

Bu yönde sikinti duyan annelerin hiç olmazsa sabah erken kalkip, çocugunu okula hazirlayabilecegini vurgulayan Ersoy, “Bu süreçteki ilgi, saçini taramak ya da servise bininceye kadar bekleyip ona el sallanmak çocukta özgüvenin olusmasini sagliyor” dedi. Ersoy, bazi çocuklarin, karakterleri geregi beklentilerini dile getirip ‘beni annem hazirlasin’ dese de bunu ifade etmeyenlerin içine kapanip, sevgisizlik duygusuna kapilabileceklerine dikkati çekerek, sunlari söyledi:

“Ancak, hiçbir zaman abartiya da kaçmamak lazim. Çünkü, çocuklar genelde anne ve babalarinin zaaflarini çok iyi bilir ve her firsatta bundan faydalanmak isterler. Her seyi kararinda yapmak lazim. Asiri ilgisizlik kadar, asiri ilgi de sorun yaratabilir.

Çocuklara yasi ve cinsiyetine uygun belli sorumluluklar vermek gerekiyor. Küçük yastan itibaren çocuklar belli bir sorumluluk duygusuyla yetistiklerinde iç benlik dedigimiz ahlaksal gelisimi saglikli sekilde olusuyor. Çocuklarimiz evde belli rolleri olduklarinin bilinciyle yetistirilmeli. Oyuncagini kaldirmali, okul çantasini hazirlamali. Davranisinin sorumlulugunu alip, bedelini ödemeli. Çocuk, bir seyini unuttuysa arkasindan kosturmayin, birakin kalsin.”

Ailenin dikkatini çekmek isteyen çocugun her yola basvurabildiginive genellikle de “yaramazlik” yaptigini ifade eden Ersoy, “Çünkü, onun tek amaci kendisiyle ilgilenildigini hissetmek. Oysa, çocugu bunamecbur birakmamak, sevgi ve ilgiyi abartiya kaçmadan çocuktan esirgememek gerekir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası