Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Çocugun bakimini bakiciya birakmayin’

Çalisan annelerin, çocugunun bakimini tümüyle evdeki bakiciya veya bir baskasina birakmasinin, psikolojik yönden olumsuzluk yaratacagi, beklentilerinin karsilanmamasinin sevilmedigi ve istenmedigi yönünde düsünce olusumuna yol açabilecegi belirtildi.

Adana’daki özel bir psikiyatri merkezinde hizmet veren psikolog Füsun Ersoy, çalisan annelerin en önemli sikayetinin çocuklarina yeterince zaman ayiramamak oldugunu, ancak, burada sürenin degil, daha çok niteligine önem verilmesi gerektigini vurguladi.

Bu yönde sikinti duyan annelerin hiç olmazsa sabah erken kalkip, çocugunu okula hazirlayabilecegini vurgulayan Ersoy, “Bu süreçteki ilgi, saçini taramak ya da servise bininceye kadar bekleyip ona el sallanmak çocukta özgüvenin olusmasini sagliyor” dedi. Ersoy, bazi çocuklarin, karakterleri geregi beklentilerini dile getirip ‘beni annem hazirlasin’ dese de bunu ifade etmeyenlerin içine kapanip, sevgisizlik duygusuna kapilabileceklerine dikkati çekerek, sunlari söyledi:

“Ancak, hiçbir zaman abartiya da kaçmamak lazim. Çünkü, çocuklar genelde anne ve babalarinin zaaflarini çok iyi bilir ve her firsatta bundan faydalanmak isterler. Her seyi kararinda yapmak lazim. Asiri ilgisizlik kadar, asiri ilgi de sorun yaratabilir.

Çocuklara yasi ve cinsiyetine uygun belli sorumluluklar vermek gerekiyor. Küçük yastan itibaren çocuklar belli bir sorumluluk duygusuyla yetistiklerinde iç benlik dedigimiz ahlaksal gelisimi saglikli sekilde olusuyor. Çocuklarimiz evde belli rolleri olduklarinin bilinciyle yetistirilmeli. Oyuncagini kaldirmali, okul çantasini hazirlamali. Davranisinin sorumlulugunu alip, bedelini ödemeli. Çocuk, bir seyini unuttuysa arkasindan kosturmayin, birakin kalsin.”

Ailenin dikkatini çekmek isteyen çocugun her yola basvurabildiginive genellikle de “yaramazlik” yaptigini ifade eden Ersoy, “Çünkü, onun tek amaci kendisiyle ilgilenildigini hissetmek. Oysa, çocugu bunamecbur birakmamak, sevgi ve ilgiyi abartiya kaçmadan çocuktan esirgememek gerekir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası