Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Sperm bagisi yasal hale gelmeli’

Insanlarin yumurta ya da sperm bagisi için yurtdisina gittiklerini söyleyen Türk Jinekoloji Dernegi Baskani Prof. Tiras, yumurta ve sperm bagisinin yasal hale getirilmesini istiyor.

Dünyada yanki uyandiran ve tibbin gelecegini degistirecegi ileri sürülen embriyonik kök hücre çalismalarini Türk Jinekoloji Dernegi de destekliyor. Dernek Baskani Prof. Dr. Bülent Tiras, Türkiye’de 10 haftaya kadar olan gebeliklerde çiftlerin istekleri dogrultusunda yasal olarak kürtaj olma hakki olduguna dikkat çekerek, “Embriyonik kök hücre çalismalari için kullanilacak materyel fazlasiyla var. Bu embriyonlar çöpe atilacagina bu amaçla kullanilabilir” diye konustu.

Tüp bebek tedavisi sirasinda elde edilen ama dondurulmasi arzu edilmeyen embriyonlarin da atildigini belirten Prof Dr. Bülent Tiras, “Çiftler dondurulmasini talep etmiyorlarsa o zaman bu embriyonlar da atiliyor. Bilimsel arastirma amaciyla bu embriyonlarin kullanilmasinin dogru olacagina inaniyorum” diye ekledi.

Kök hücre, kemik iligi, kordon kani ve embriyonlardan elde ediliyor. Embriyonik kök hücrelerin, diger kök hücre kaynaklarina kiyasla son derece önemli bir tedavi potansiyeli mevcut. Kordon kani veya kemik iliginden elde edilen kök hücreler günümüzde daha çok kan hastaliklari veya bagisiklik sistemi hastaliklarinin tedavisinde kullaniliyor. Embriyonik kök hücreler ise insan vücudundaki her türlü hücreyi olusturma gücüne sahip olmasiyla dikkat çekiyor.

Bilim adamlari bu hücrelerin kalp krizi, Alzheimer, Parkinson, felç, seker hastaligi, merkezi sinir sistemi hastaliklari gibi bugün tedavisi mümkün olmayan birçok hastalik için de tedavi imkani saglayabilecegini ileri sürüyor. Embriyonik kök hücreler, laboratuvar sartlarinda büyütülerek ana rahmine tutunma asamasina ulasmis fakat gebelik elde etmek için kullanilmayan embriyonlardan elde ediliyorlar..

YUMURTA VE SPERM BAGISI

Türkiye’deki tüp bebek merkezlerinde görev yapan bilim adamlari yilda en az 150 bin çiftin tüp bebek yöntemlerine ihtiyaç duydugunu, bunun da yüzde 5-10’unun sperm ve yumurta bagisi gerektiren vakalar olduguna dikkat çekiyorlar. Kesin rakamlar olmasa da degisik kaynaklar Türkiye’den her yil 1000 çiftin sperm ve yumurta bagisi için Avrupa’ya gittigini ifade ediyor. Prof. Dr. Bülent Tiras, yumurta ve sperm bagisinin Türkiye’de de yasal hale gelmesi gerektigini belirterek söyle devam ediyor.

YUNANISTAN’A GIDILIYOR

“Insanlar yurt disina yumurta bagisi ya da sperm bagisi almak için gidiyorlar. Bence Türkiye’de yumurta ve sperm bagisi yasal hale getirilmeli. Çünkü bu düzenleme yapilmadigi sürece; hem Türkiye’de yasal olmayan sekilde yapilabiliyor; hem de yurt disina çok ciddi sekilde hasta akini oluyor. Özellikle Yunanistan’a, Yunan adalarina bu yönde turlar düzenleniyor. Dolayisiyla bunlari ben çok sakincali buluyorum. Türkiye’de bu konu yasal hale gelmeli. Kaldi ki, Türkiye’nin çevresindeki bir çok ülkede bu durum yasal.”

CINSIYET TAYINI

Türkiye’deki yumurta ve sperm bagisi gibi cinsiyet tayini de yasak. Bilim adamlari yalnizca genetik yolla geçen cinsiyet kromozomlarina bagli hastaliklar için bu tayinin yapilabilecegine isaret ediyor. Prof Dr. Bülent Tiras, su degerlendirmeyi yapiyor:

“Ailelerin istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olmak için böyle bir uygulama yapmalarina karsiyiz. Yani aileler isteyebilir ama hiç bir tüp bebek merkezinde bu yapilmamalidir. Çünkü o zaman konu etik yollarin disina çikiyor diye düsünüyoruz”

SAGLIKLI ÇOCUK SAHIBI OLMAK IÇIN ÖNERILER

Türk Jinekoloji Dernegi Baskani Prof Dr. Bülent Tiras, saglikli bir çocuga sahip olmak isteyen çiftlere önerilerini ise söyle siraladi.

Ergenlik döneminden itibaren çok düzenli bir sekilde hekim kontrollerinizi yaptirin.

Kanser tedavisi görmeniz gerekirse yumurta dokunuzun ya da spermlerinizin dondurulmasi için talepte bulunun.

Özellikle genç kizlara yapilan apandisit gibi ameliyatlarda çok dikkatli olunmasinda yarar var. Bu operasyonlar sonrasinda ortaya çikan yapisikliklar ileride kisirliga neden olabiliyor. Bu ameliyatlarin uygun kosullarda ve dikkatli yapilmasi gerekiyor.

Saglikli çocuk sahibi olmak istiyorsaniz kesinlikle sigara tüketmeyin. Sigaranin üreme fonksiyonunu olumsuz etkiledigini arastirmalar dogruluyor.

Saglikli yiyeceklerle beslenmeyi tercih edin. Katki maddesinden zengin gidalardan uzak durun.

Kariyer nedeniyle çocuk sahibi olmayi ertelemeyin.

30’lu yaslarin basinda çocuk sahibi olmaya çalisin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası