Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser arastirmasi Karadeniz’de basladi

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskanligi, Kanser Görülme Sikligi Arastirmasi’ni, Karadeniz’de baslatti. Çernobil kazasindan radyoaktivite açisindan etkilendigi düsünülen Trakya’daki bazi bölgeler de çalisma kapsamina alindi.

Kanserle Savas Dairesi Baskanligi’ndan yapilan açiklamada, son günlerde degisik sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluslarinin, Çernobil Nükleer Santral kazasinin etkilerini ve Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarini arastirmak üzere bir çalisma baslattigi haberlerinin kamuoyuna yansidigi hatirlatildi.

Saglik Bakanligi’nca uzun süredir altyapisi hazirlanan Kanser Görülme Sikligi Arastirmasi’nin Eylül ayinda Karadeniz Bölgesi’nde baslatildigi bildirilen açiklamada, Saglik Bakanligi’nca baslatilan bu projenin her yönüyle bilimsel temellere dayandigi ve ciddi bir hazirlik döneminin sonrasinda baslatildigi ifade edildi. Açiklamada, projeyle, toplumun kanser konusunda dogru ve yeterli bilgilendirilmesinin hedeflendigi vurgulandi.

HÜCRESEL ARASTIRMA

Kanserle Savas Dairesi Baskanligi’nca yürütülen çalismada, bölge kaynakli belli kanser doku örneklerinde, radyoaktiviteden etkilenmeyle ortaya çikabilecek özel bulgular, son gelisen teknolojiye uygun olarak yapilacak. Çevre etkilerinin, yeni tani konan kanserlerde yasayan hücrelerde “doz etkilenim düzeyi”nin, hücresel seviyede arastirilmasi saglanacak.

Devlet Istatistik Enstitüsü, Hacettepe, Karadeniz Teknik ve Izmir Dokuz Eylül üniversiteleri halk sagligi ögretim üyelerinin önerileri dogrultusunda, “hane halki çalismasi” yapilacak. Arastirma kapsaminda ayrica tüm Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser kayitlarinin tutulmasi için “Aktif Kanser Kayitçiligi Programi” uygulanacak.

Bu konuda çalisan kanser kayit elemanlarinin, bilimsel dogrultuda egitimlerini tamamlayarak, yapacaklari arastirmanin planlari ile illerinde çalismalarina basladiklari kaydedilen açiklamada, “Projenin en önemli özelligi, Çernobil Nükleer Santral kazasindan radyoaktivite açisindan etkilendigi düsünülen Trakya’daki bazi bölgelerin de çalisma kapsamina alinmasidir” denildi.

Açiklamada, laboratuvar çalismalarinda, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile isbirligi yapilacagi bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası