Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser arastirmasi Karadeniz’de basladi

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskanligi, Kanser Görülme Sikligi Arastirmasi’ni, Karadeniz’de baslatti. Çernobil kazasindan radyoaktivite açisindan etkilendigi düsünülen Trakya’daki bazi bölgeler de çalisma kapsamina alindi.

Kanserle Savas Dairesi Baskanligi’ndan yapilan açiklamada, son günlerde degisik sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluslarinin, Çernobil Nükleer Santral kazasinin etkilerini ve Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarini arastirmak üzere bir çalisma baslattigi haberlerinin kamuoyuna yansidigi hatirlatildi.

Saglik Bakanligi’nca uzun süredir altyapisi hazirlanan Kanser Görülme Sikligi Arastirmasi’nin Eylül ayinda Karadeniz Bölgesi’nde baslatildigi bildirilen açiklamada, Saglik Bakanligi’nca baslatilan bu projenin her yönüyle bilimsel temellere dayandigi ve ciddi bir hazirlik döneminin sonrasinda baslatildigi ifade edildi. Açiklamada, projeyle, toplumun kanser konusunda dogru ve yeterli bilgilendirilmesinin hedeflendigi vurgulandi.

HÜCRESEL ARASTIRMA

Kanserle Savas Dairesi Baskanligi’nca yürütülen çalismada, bölge kaynakli belli kanser doku örneklerinde, radyoaktiviteden etkilenmeyle ortaya çikabilecek özel bulgular, son gelisen teknolojiye uygun olarak yapilacak. Çevre etkilerinin, yeni tani konan kanserlerde yasayan hücrelerde “doz etkilenim düzeyi”nin, hücresel seviyede arastirilmasi saglanacak.

Devlet Istatistik Enstitüsü, Hacettepe, Karadeniz Teknik ve Izmir Dokuz Eylül üniversiteleri halk sagligi ögretim üyelerinin önerileri dogrultusunda, “hane halki çalismasi” yapilacak. Arastirma kapsaminda ayrica tüm Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser kayitlarinin tutulmasi için “Aktif Kanser Kayitçiligi Programi” uygulanacak.

Bu konuda çalisan kanser kayit elemanlarinin, bilimsel dogrultuda egitimlerini tamamlayarak, yapacaklari arastirmanin planlari ile illerinde çalismalarina basladiklari kaydedilen açiklamada, “Projenin en önemli özelligi, Çernobil Nükleer Santral kazasindan radyoaktivite açisindan etkilendigi düsünülen Trakya’daki bazi bölgelerin de çalisma kapsamina alinmasidir” denildi.

Açiklamada, laboratuvar çalismalarinda, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile isbirligi yapilacagi bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası