Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hayata bakis projesi

AÇSAP Genel Müdürü Köse Erzurumda katildigi tanitimda: ' Her onbes dakikada bir bebek ölüyor. En büyük nedeni, yetersiz beslenme ve anne sütü eksikligi '.dedi.

Projeyi Erzurum'da tanitan ÇEV Baskani Yaser:'Sorunlari,günesin önünden geçen bulutlar gibi görüyoruz.Günes sonunda mutlaka tüm parlakligiyla ortaya çikiyor'dedi.

Çagdas Egitim Vakfi (ÇEV) Baskani Gülseven Yaser, toplumda yasanan bazi sorunlari, günesin önünden geçen bulutlar gibi gördüklerini belirterek, ''Günes, sonunda mutlaka tüm parlakligiyla ortaya çikiyor'' dedi.

Erzurum Polat Renaissance Otel'de, Türkiye Üreme Sagligi Programi kapsaminda, ''Hayata Bakis Projesi''nin tanitim toplantisi yapildi.

AÇEV Baskani Yaser, toplantida yaptigi konusmada, sözkonusu projenin AB tarafindan finanse edildigini ve Saglik Bakanligi'nca yürütüldügünü söyledi.

Üreme Sagligi Programi'ndaki hedefin, 10-19 yas grubu gençleri saglikli üreme konusunda bilgilendirmek oldugunu ifade eden Yaser, bu kapsamda Erzurum'da da Gençlik Egitim ve Kültür Merkezi olusturuldugunu bildirdi.

Vakfin, toplumda çagdas bir yasam seviyesi olusturmayi hedefledigini belirten Gülseven Yaser, bu konuda 1994 yilindan bu yana mücadele ettiklerini söyledi.

Yaser, özellikle gençlerin egitimi ile ilgili önemli çalismalar yaptiklarini, simdiye kadar 15 bin ögrenciye burs verdiklerini bildirdi.

Çalismalarda karsilasilan sorunlari günesin önünden geçen bulutlar gibi gördüklerini ifade eden Gülseven Yaser,''Bulutlar gittiginde günes yine tüm parlakligiyla ortaya çikacaktir. Karsilastigimiz ve karilasacagimiz sorunlari, engelleri de böyle degerlendiriyoruz'' dedi

TÜRKIYE'DE ANNE ÇOCUK SAGLIGI

Türkiye'de anne çocuk sagiligi ile ilgili bilgi veren Anne Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi (AÇSAP) Genel Müdürü Rifat Köse, Türkiye'de her 15 dakikada bir bebegin öldügünü açikladi.

Köse, bunun en büyük nedeninin, yetersiz beslenme ve anne sütü eksikligi oldugunu, bu durumun önüne geçebilmek için yogun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Anne adaylarinin gebelik sürecini izlemeye çalistiklarini bunun için gerekli imkanlari da sagladiklarini belirten Köse, sözlerini söyle sürdürdü: ''Anne adaylari, saglik ocaklarimizda gebelik süreçlerini takip ettirmeli. Dar gelirli ailelerdeki anne adaylarina, gebelik süreçlerini takip ettirmeleri halinde para da veriyoruz. Bunun yaninda dogumlarini evde degil, hastanelerde yapmalarini istiyoruz. Eger anne adayi yoksul ise hastanede dogum yaptigi için yine kendisine para veriyoruz.''

Yetersiz beslenmenin de bilinçsizlikten kaynaklandigini vurgulayan Köse, anne sütünün önemine deginerek, ''Dünyada üretilen hiçbir gida, anne sütünün yerine tutmaz'' dedi.

Bunun yaninda iki gebelik arasinda en az 2 yil geçmesi gerektigini belirten Köse, ailelerin bu bilinçle çocuk sahibi olmasi gerektigini söyledi.

Köse, bu tür sorunlarin özellikle Dogu'da daha yogun yasandigina dikkat çekerek, bu nedenle bilgilendirme çalismalarina agirlik verdiklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası