Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hayata bakis projesi

AÇSAP Genel Müdürü Köse Erzurumda katildigi tanitimda: ' Her onbes dakikada bir bebek ölüyor. En büyük nedeni, yetersiz beslenme ve anne sütü eksikligi '.dedi.

Projeyi Erzurum'da tanitan ÇEV Baskani Yaser:'Sorunlari,günesin önünden geçen bulutlar gibi görüyoruz.Günes sonunda mutlaka tüm parlakligiyla ortaya çikiyor'dedi.

Çagdas Egitim Vakfi (ÇEV) Baskani Gülseven Yaser, toplumda yasanan bazi sorunlari, günesin önünden geçen bulutlar gibi gördüklerini belirterek, ''Günes, sonunda mutlaka tüm parlakligiyla ortaya çikiyor'' dedi.

Erzurum Polat Renaissance Otel'de, Türkiye Üreme Sagligi Programi kapsaminda, ''Hayata Bakis Projesi''nin tanitim toplantisi yapildi.

AÇEV Baskani Yaser, toplantida yaptigi konusmada, sözkonusu projenin AB tarafindan finanse edildigini ve Saglik Bakanligi'nca yürütüldügünü söyledi.

Üreme Sagligi Programi'ndaki hedefin, 10-19 yas grubu gençleri saglikli üreme konusunda bilgilendirmek oldugunu ifade eden Yaser, bu kapsamda Erzurum'da da Gençlik Egitim ve Kültür Merkezi olusturuldugunu bildirdi.

Vakfin, toplumda çagdas bir yasam seviyesi olusturmayi hedefledigini belirten Gülseven Yaser, bu konuda 1994 yilindan bu yana mücadele ettiklerini söyledi.

Yaser, özellikle gençlerin egitimi ile ilgili önemli çalismalar yaptiklarini, simdiye kadar 15 bin ögrenciye burs verdiklerini bildirdi.

Çalismalarda karsilasilan sorunlari günesin önünden geçen bulutlar gibi gördüklerini ifade eden Gülseven Yaser,''Bulutlar gittiginde günes yine tüm parlakligiyla ortaya çikacaktir. Karsilastigimiz ve karilasacagimiz sorunlari, engelleri de böyle degerlendiriyoruz'' dedi

TÜRKIYE'DE ANNE ÇOCUK SAGLIGI

Türkiye'de anne çocuk sagiligi ile ilgili bilgi veren Anne Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi (AÇSAP) Genel Müdürü Rifat Köse, Türkiye'de her 15 dakikada bir bebegin öldügünü açikladi.

Köse, bunun en büyük nedeninin, yetersiz beslenme ve anne sütü eksikligi oldugunu, bu durumun önüne geçebilmek için yogun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Anne adaylarinin gebelik sürecini izlemeye çalistiklarini bunun için gerekli imkanlari da sagladiklarini belirten Köse, sözlerini söyle sürdürdü: ''Anne adaylari, saglik ocaklarimizda gebelik süreçlerini takip ettirmeli. Dar gelirli ailelerdeki anne adaylarina, gebelik süreçlerini takip ettirmeleri halinde para da veriyoruz. Bunun yaninda dogumlarini evde degil, hastanelerde yapmalarini istiyoruz. Eger anne adayi yoksul ise hastanede dogum yaptigi için yine kendisine para veriyoruz.''

Yetersiz beslenmenin de bilinçsizlikten kaynaklandigini vurgulayan Köse, anne sütünün önemine deginerek, ''Dünyada üretilen hiçbir gida, anne sütünün yerine tutmaz'' dedi.

Bunun yaninda iki gebelik arasinda en az 2 yil geçmesi gerektigini belirten Köse, ailelerin bu bilinçle çocuk sahibi olmasi gerektigini söyledi.

Köse, bu tür sorunlarin özellikle Dogu'da daha yogun yasandigina dikkat çekerek, bu nedenle bilgilendirme çalismalarina agirlik verdiklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası