Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Migrenin sebebi bulundu

Almanya’da yapilan bilimsel arastirmalar sonucunda, migren hastaligina genetik bir bozuklugun neden oldugu tespit edildi. Simdi sira da yeni ilaçlar var.

Dayanilmaz bas agrilari, bulanti ve isiga karsi asiri duyarlilik... Bunlar, bugün sadece Almanya’da yaklasik 14 milyon kisinin sikayetçi oldugu migren hastaliginin belirtileri arasinda yer aliyor. Dünya çapinda ise yüzlerce milyon yetiskin ve çocuk bu hastaliktan muzdarip. Migren, “modern çagin hastaligi” olarak bilinse de, eski Yunanlilar’da da benzer sikayetlere rastlanmisti. Bilim adamlarina göre ise bu hastalik, tüm kültürlerde benzer sekilde görülüyor.

Rahatsizligin yol açtigi bas agrisi nöbetlerini tetikleyen faktörler arasinda; stres, bazi gida maddeleri, asiri veya az uyku geliyor. Bonn Üniversitesi’nde görevli bilim adamlari ise son olarak hastaliga bir genetik bozuklugun yol açtigini saptadilar. Artik bu yeni bilgiler isiginda hastaligin tedavisine iliskin, yeni ilaçlar gelistirilmeye baslanabilir.

DÖRT YILLIK ARASTIRMA

Bilim adamlari, son dört yil boyunca aralarinda bir çok migren hastasinin bulundugu 45 aileyi yakindan inceledi. Yapilan kan tahlilleri sonucunda aranan hastaliga sebebiyet veren unsur bulundu: Birinci kromozomdaki genetik degisiklik.

Deneye katilan tüm migren hastalarindaki genetik degisikligin saptanmasi ise bu farkliligin sinir hücreleri üzerine yanlis bir sinyalin gönderildigi sonucunu ortaya çikardi. Yani, sinir hücrelerinin, degisime ugramis bir kromozomun yol açtigi yanlis sinyaller sonucunda, farkli sekillerde uyarilmasi bas agrilarina, bas dönmelerine, bulanti ve bayilmalara yol açiyor.

YENI ILAÇLAR GELISTIRILECEK

Bu bulusun ardindan gelecek ikinci adim ise bu yanlis sinyal gönderimini engelleyecek yeni ilaçlarin gelistirilmesi. Konuyla ilgili olarak Bonn Üniversitesi Insan Genetigi Enstitüsü’nden Unda Todt, yaptiklari son arastirmalar isiginda, migreni engelleyici yeni ilaçlar gelistirilebilebilecegini kaydetti.

Yillardir bir sürü insani etkileyen bu rahatsizligin sebebinin tespit edilmis olmasi, kesin çözüm getiren yeni ilaçlarin üretilebilecek olmasi ihtimalini dogurdu. Ancak hastalarin, bu ilaçlarin piyasaya çikmasini bir süre daha bekleyecegi öngörülüyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.comwww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası