Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Migrenin sebebi bulundu

Almanya’da yapilan bilimsel arastirmalar sonucunda, migren hastaligina genetik bir bozuklugun neden oldugu tespit edildi. Simdi sira da yeni ilaçlar var.

Dayanilmaz bas agrilari, bulanti ve isiga karsi asiri duyarlilik... Bunlar, bugün sadece Almanya’da yaklasik 14 milyon kisinin sikayetçi oldugu migren hastaliginin belirtileri arasinda yer aliyor. Dünya çapinda ise yüzlerce milyon yetiskin ve çocuk bu hastaliktan muzdarip. Migren, “modern çagin hastaligi” olarak bilinse de, eski Yunanlilar’da da benzer sikayetlere rastlanmisti. Bilim adamlarina göre ise bu hastalik, tüm kültürlerde benzer sekilde görülüyor.

Rahatsizligin yol açtigi bas agrisi nöbetlerini tetikleyen faktörler arasinda; stres, bazi gida maddeleri, asiri veya az uyku geliyor. Bonn Üniversitesi’nde görevli bilim adamlari ise son olarak hastaliga bir genetik bozuklugun yol açtigini saptadilar. Artik bu yeni bilgiler isiginda hastaligin tedavisine iliskin, yeni ilaçlar gelistirilmeye baslanabilir.

DÖRT YILLIK ARASTIRMA

Bilim adamlari, son dört yil boyunca aralarinda bir çok migren hastasinin bulundugu 45 aileyi yakindan inceledi. Yapilan kan tahlilleri sonucunda aranan hastaliga sebebiyet veren unsur bulundu: Birinci kromozomdaki genetik degisiklik.

Deneye katilan tüm migren hastalarindaki genetik degisikligin saptanmasi ise bu farkliligin sinir hücreleri üzerine yanlis bir sinyalin gönderildigi sonucunu ortaya çikardi. Yani, sinir hücrelerinin, degisime ugramis bir kromozomun yol açtigi yanlis sinyaller sonucunda, farkli sekillerde uyarilmasi bas agrilarina, bas dönmelerine, bulanti ve bayilmalara yol açiyor.

YENI ILAÇLAR GELISTIRILECEK

Bu bulusun ardindan gelecek ikinci adim ise bu yanlis sinyal gönderimini engelleyecek yeni ilaçlarin gelistirilmesi. Konuyla ilgili olarak Bonn Üniversitesi Insan Genetigi Enstitüsü’nden Unda Todt, yaptiklari son arastirmalar isiginda, migreni engelleyici yeni ilaçlar gelistirilebilebilecegini kaydetti.

Yillardir bir sürü insani etkileyen bu rahatsizligin sebebinin tespit edilmis olmasi, kesin çözüm getiren yeni ilaçlarin üretilebilecek olmasi ihtimalini dogurdu. Ancak hastalarin, bu ilaçlarin piyasaya çikmasini bir süre daha bekleyecegi öngörülüyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.comwww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası