Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insülin igneleri tarih oluyor

ABD Gida Ilaç ve Saglik dairesi agiz yoluyla insülin alinmasina yönelik projelere olur verdi. Yeni ilaçlarin ne zaman eczane raflarina gelecegi ise simdilik belirsiz.

Uzun dönemdeki etkileri ya da sigara kullananlari nasil etkileyecegi belli degil ama ABD Gida ve Ilaç Dairesi, ilk solunum yoluyla insülin alma önerilerini kabul etmesi yönünde hükümete tavsiyede bulundu.

Sadece ABD’de yaklasik 18 milyon diyabet hastasi var, bunlarin bazilari hasta olduklarinin dahi farkinda degil. En yaygin olan tip iki diyabetin asiri sismanlik gibi sonuçlari oldugu da düsünülüyor. Bu tip diyabet rahatsizligi çekenlerde vücut, ihtiyaç duydugu insülini salgilayamiyor. Hap yoluyla tedavi olsa da pek çok hasta enjeksiyon yöntemini tercih ediyor.

Exubera adi verilen yeni ilaç II. Tip Diyabet hastalari için. Ancak, daha az görülen I. Tip, yani gençlikte görülen diyabetten rahatsiz olanlara tavsiye edilmiyor. Bu uygulamadan yararlanabilecek diyabet hastalari, insülin igneleri kullanmaktan kurtulacaklari fikrinin kendilerini heyecanlandirdigini söylüyorlar. Nefes yoluyla gerekli insülini almak ayni zamanda igneden korktugu için insülin kullanmayi reddeden kisilere de yardimci olacak.

Ancak federal saglik denetimcileri, Exubera’nin sigara içen ya da akciger rahatsizligi olanlara nasil etki edecegini tartisiyor. Ilacin sinirlanmasi yönünde bir tavsiyede bulunulmadi, ancak sigara içenlerin kan sekeri seviyelerinde ani düsüsler olabilir, çünkü sigara içmeyenlere nazaran daha fazla insülini içlerine çekiyor olacaklar.

Exubera’nin kaygiya yol açtigi diger bir neden de uzun dönemdeki etkileri. Ilaç üreticileri, çalismalari 2019’a dek sürdürme kararinda.

Kaynak: www.ntvmsnbc.comwww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası