Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani bebek ölüm sendromu

Nedeni açiklanamayan ve otopside nedeni saptanamayan “ani bebek ölümü sendromu”, çogunlukla 2-4 ay arasinda ve erkek bebeklerde daha sik görülüyor.

Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, “ani bebek ölümü sendromu”nun hiç bir saglik sorunu olmayan bir bebegin nedeni açiklanamayan ölümü olarak tanimlandigi, bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin saptanamadigi belirtildi.

Açiklamada, halk arasinda “besik ölümü” de denilen “ani bebek ölümü sendromu”nun, gelismis ülkelerde 1-12 aylik bebekler arasinda en sik görülen ölüm nedeni oldugu, ölüm vakalarinin yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayinda ve çogunlukla 2-4 ay arasindaki bebeklerde görüldügü vurgulandi.

Erkek çocuklarda daha sik görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasinda, annenin gebeligi sirasinda sigara içmesi ve dogumsonrasi bebek odasinda sigara içilmesinin ilk sirada yer aldigi kaydedilen açiklamada, “Annenin gebeliginde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artirdigi belirlenmistir” denildi. Gebelikte alkol kullaniminin da risk faktörleri arasinda oldugu belirtildi.

YÜZ ÜSTÜ YATIRMAYIN

Açiklamada, 1-12 aylik ve özellikle 1-6 aylik bebeklerin kesinlikle yüz üstü yatirilmamasi gerektigi, yan yatis pozisyonunun dabebegin uykuda dönme ihtimali nedeniyle uygun olmadigi kaydedildi. Açiklamada, söyle denildi:

“Bebekleri yumusak yatak, yastik, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatirmayin. Yatak ve karyola uyumlu olmali, yatak-karyola arasinda bir parmak ya da 2 santimetreden daha fazla aralik olmamali, karyola parmakliklari arasinda 2 parmak ya da 5 santimetre genisliginden fazla mesafe bulunmamalidir. Ani bebek ölümü vakalarinin yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatirilmasi sonucu gerçeklesmektedir. Bebeginizin agzinda emzik veya biberonla uyumasina izin vermeyin. Bu durum bebeklerin bogulmalarina yol açiyor. Bebeklerin çok kalin giydirilmeleri ve kundaklanmalari risk faktörleri arasinda...”

KUNDAK YAPMAYIN

Bebeklerin mevsim sartlarina uygun giydirilmesi ve kundak yapilmamasi istenen açiklamada, bebeklerin bulundugu oda sicakliginin yaz-kis 24 derece olmasi, bebeklerin asiri sicak ve soguktan korunmasigerektigi kaydedildi.

Bebeklerin ilk 6 ay yalniz anne sütüyle beslenmeleri önerilen açiklamada, annenin ilk gebelik yasinin 20 yas altinda olmasi ve iki gebelik arasindaki sürenin kisaliginin da ani bebek ölümleri açisindan önemli bir risk oldugu ifade edildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası