Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani bebek ölüm sendromu

Nedeni açiklanamayan ve otopside nedeni saptanamayan “ani bebek ölümü sendromu”, çogunlukla 2-4 ay arasinda ve erkek bebeklerde daha sik görülüyor.

Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, “ani bebek ölümü sendromu”nun hiç bir saglik sorunu olmayan bir bebegin nedeni açiklanamayan ölümü olarak tanimlandigi, bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin saptanamadigi belirtildi.

Açiklamada, halk arasinda “besik ölümü” de denilen “ani bebek ölümü sendromu”nun, gelismis ülkelerde 1-12 aylik bebekler arasinda en sik görülen ölüm nedeni oldugu, ölüm vakalarinin yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayinda ve çogunlukla 2-4 ay arasindaki bebeklerde görüldügü vurgulandi.

Erkek çocuklarda daha sik görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasinda, annenin gebeligi sirasinda sigara içmesi ve dogumsonrasi bebek odasinda sigara içilmesinin ilk sirada yer aldigi kaydedilen açiklamada, “Annenin gebeliginde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artirdigi belirlenmistir” denildi. Gebelikte alkol kullaniminin da risk faktörleri arasinda oldugu belirtildi.

YÜZ ÜSTÜ YATIRMAYIN

Açiklamada, 1-12 aylik ve özellikle 1-6 aylik bebeklerin kesinlikle yüz üstü yatirilmamasi gerektigi, yan yatis pozisyonunun dabebegin uykuda dönme ihtimali nedeniyle uygun olmadigi kaydedildi. Açiklamada, söyle denildi:

“Bebekleri yumusak yatak, yastik, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatirmayin. Yatak ve karyola uyumlu olmali, yatak-karyola arasinda bir parmak ya da 2 santimetreden daha fazla aralik olmamali, karyola parmakliklari arasinda 2 parmak ya da 5 santimetre genisliginden fazla mesafe bulunmamalidir. Ani bebek ölümü vakalarinin yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatirilmasi sonucu gerçeklesmektedir. Bebeginizin agzinda emzik veya biberonla uyumasina izin vermeyin. Bu durum bebeklerin bogulmalarina yol açiyor. Bebeklerin çok kalin giydirilmeleri ve kundaklanmalari risk faktörleri arasinda...”

KUNDAK YAPMAYIN

Bebeklerin mevsim sartlarina uygun giydirilmesi ve kundak yapilmamasi istenen açiklamada, bebeklerin bulundugu oda sicakliginin yaz-kis 24 derece olmasi, bebeklerin asiri sicak ve soguktan korunmasigerektigi kaydedildi.

Bebeklerin ilk 6 ay yalniz anne sütüyle beslenmeleri önerilen açiklamada, annenin ilk gebelik yasinin 20 yas altinda olmasi ve iki gebelik arasindaki sürenin kisaliginin da ani bebek ölümleri açisindan önemli bir risk oldugu ifade edildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası