Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ani bebek ölüm sendromu

Nedeni açiklanamayan ve otopside nedeni saptanamayan “ani bebek ölümü sendromu”, çogunlukla 2-4 ay arasinda ve erkek bebeklerde daha sik görülüyor.

Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, “ani bebek ölümü sendromu”nun hiç bir saglik sorunu olmayan bir bebegin nedeni açiklanamayan ölümü olarak tanimlandigi, bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin saptanamadigi belirtildi.

Açiklamada, halk arasinda “besik ölümü” de denilen “ani bebek ölümü sendromu”nun, gelismis ülkelerde 1-12 aylik bebekler arasinda en sik görülen ölüm nedeni oldugu, ölüm vakalarinin yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayinda ve çogunlukla 2-4 ay arasindaki bebeklerde görüldügü vurgulandi.

Erkek çocuklarda daha sik görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasinda, annenin gebeligi sirasinda sigara içmesi ve dogumsonrasi bebek odasinda sigara içilmesinin ilk sirada yer aldigi kaydedilen açiklamada, “Annenin gebeliginde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artirdigi belirlenmistir” denildi. Gebelikte alkol kullaniminin da risk faktörleri arasinda oldugu belirtildi.

YÜZ ÜSTÜ YATIRMAYIN

Açiklamada, 1-12 aylik ve özellikle 1-6 aylik bebeklerin kesinlikle yüz üstü yatirilmamasi gerektigi, yan yatis pozisyonunun dabebegin uykuda dönme ihtimali nedeniyle uygun olmadigi kaydedildi. Açiklamada, söyle denildi:

“Bebekleri yumusak yatak, yastik, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatirmayin. Yatak ve karyola uyumlu olmali, yatak-karyola arasinda bir parmak ya da 2 santimetreden daha fazla aralik olmamali, karyola parmakliklari arasinda 2 parmak ya da 5 santimetre genisliginden fazla mesafe bulunmamalidir. Ani bebek ölümü vakalarinin yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatirilmasi sonucu gerçeklesmektedir. Bebeginizin agzinda emzik veya biberonla uyumasina izin vermeyin. Bu durum bebeklerin bogulmalarina yol açiyor. Bebeklerin çok kalin giydirilmeleri ve kundaklanmalari risk faktörleri arasinda...”

KUNDAK YAPMAYIN

Bebeklerin mevsim sartlarina uygun giydirilmesi ve kundak yapilmamasi istenen açiklamada, bebeklerin bulundugu oda sicakliginin yaz-kis 24 derece olmasi, bebeklerin asiri sicak ve soguktan korunmasigerektigi kaydedildi.

Bebeklerin ilk 6 ay yalniz anne sütüyle beslenmeleri önerilen açiklamada, annenin ilk gebelik yasinin 20 yas altinda olmasi ve iki gebelik arasindaki sürenin kisaliginin da ani bebek ölümleri açisindan önemli bir risk oldugu ifade edildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası