Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bir organla üç hayat

ABD'de bir Türk doktor bir karacigerle üç hastayi kurtardi. 'New York' dergisi bu ilginç ameliyat serisi nedeniyle Sükrü Emre'yi 'En Iyi 10 Doktor' arasinda gösterdi

Karacigerindeki enzim eksikligi yüzünden hizla eriyen ve sinir hücreleri yipranan 37 yasindaki John Lee, hiç içki içmedigi halde siroz olan 67 yasindaki Harriet Goldman ve yine enzim eksikligi nedeniyle kani asitlenen ölümün esigindeki küçük Franklin Chuqui...

6 Subat 2005 tarihine kadar birbirlerinden haberleri bile olmayan bu üçlü, bir tip mucizesinin üç kahramani oldu. Haziran ayinda New York'taki en çarpici tip mucizesini sayfalarina tasiyan 'New York' dergisi, Mount Sinai Hastanesi'nin yetiskin ve pediatrik karaciger nakil ünitesinin doktorlarindan Sükrü Emre'yi de en iyi 10 doktor arasinda gösterdi.

Gece gelen haber

Sükrü Emre, bir futbol maçinin ortasinda, trafik kazasinda ölen bir genç kizin karacigerinin bagislandigi haberini aldi. Karaciger, ölümün kiyisina kadar gelen küçük Franklin için kullanilacakti. Ancak karaciger bes yasindaki bir çocuk için fazla büyüktü, hastane isterse, organin kalan kismini yetiskin bir hastada kullanabilirdi.

O an Sükrü Emre'nin aklina gelen ilk isim John Lee oldu. Lee enzim eksikligi nedeniyle sokaga adim atamayacak derecede bitkindi. Annesini öldüren genetik hastaligi yüzünden korkunç el ve ayak agrilari çekiyordu. Sürekli ishal oldugu için kisa sürede 25 kilo vermisti. Ama karacigeri, hâlâ kanini süzebiliyordu.

67 yasindaki hasta Hariet Goldman ise ileri derecede sirozdu. 11 yil önce nakledilen karaciger, birdenbire ona yetmez hale gelmisti. Zihni bulanmaya, enerjisi tükenmeye baslamisti. Kendisini benzini tükenmis bir otomobil gibi hissediyordu.

Içlerinde en agir hasta olan ise bes yasindaki Franklin Chuqui'ydi. Tipki Lee gibi onda da enzim eksikligi vardi. Kani asitleniyordu, beyninde hasar meydana geliyordu, felç geçirme riskiyle karsi karsiyaydi. Yasantisinin büyük çogunlugunu hastanelerde geçiriyordu. O gece yine hastanedeydi.

Üç ameliyathanede hazirlik

Dr. Emre, gün agarmadan üç ameliyat ekibi topladi ve bir ameliyathaneden digerine girip çikarak 'domino tasi' operasyonunu orkestra sefi gibi yönetti. Küçük Franklin ve John Lee'nin ameliyatlari ayni anda basladi. Bes yasindaki Franklin'e karacigerden payina düsen parça nakledildi.

Bu arada doktorlar Lee'nin karacigerinin 67 yasindaki Goldman'in vücudunda fonksiyon görebilecek derecede hasarsiz oldugunu görüp onayladilar. Ikinci odadaki doktorlar Lee'nin karacigerini çikartirken üçüncü odada Goldman ameliyata hazirlandi. Franklin'den artan karacigerin büyük parçasi Lee'ye nakledilirken, Lee'nin karacigeri dogruca Goldman'in vücuduna yerlestirildi.

Ilk karsilasma

Ertesi gün John Lee ve Harriet Goldman daha anestezinin etkisinden tam olarak çikmamisken karsilastilar ve birbirlerine el salladilar; Goldman, "Sanirim hayatimi kurtardin" dedi.

Küçük Franklin Chuqui, artik o eski korkunç hastalik nöbetlerini geçirmiyor, hatta konusuyor, yürüyor, televizyon izliyor, ailesini taniyor ve onlara cevap verebiliyor. John Lee, merdiven çikmak, bir sise suyun kapagini kolayca açmak hatta otomobille markete gidip alisveris yapmak gibi pek çok insan için hayatin siradan, ama onun için büyük zevklerini yeniden tadiyor. Harriet Goldman ise tam her seye veda etmeye hazirlanmisken 11'inci torununu görebilecek olmanin mutlulugu içinde.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası