Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Dis Çürügü Aktivite Testi”

“Dis Çürügü Aktivite Testi”, Istanbul Üniversitesi (IÜ) Dis Hekimligi Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dali araciligiyla artik muayenehanelerde de yapilmaya baslandi. Türkiye’de bu testler daha önce sadece akademik çalismalarda uygulaniyordu.

Testi bir paket haline getirerek uygulamaya koyan Prof. Dr. Güven Külekçi, etkeni bakteri olan bulasabilir ve önlenebilir bir enfeksiyon hastaligi olan dis çürügünün, dünyada ve Türkiye’de çok yaygin görüldügünü söyledi. Prof. Dr. Külekçi, çürük riskini belirlemek için kullanilan dis çürügü aktivite testini dis hekimlerinin muayenehanelerinde de kullanabilecekleri bir hizmet haline dönüstürdügünü anlatarak, bunu geçen yil Kasim ayinda serbest çalisan dis hekimlerine duyurduklarini ve egitim verdiklerini bildirdi.

Dis çürügünün olusmasinda özel bakteriler, beslenme, tükürük miktari ile tamponlama (asidi nötürleyebilme) kapasitesi, florürün varligi ve hastanin o andaki agiz bulgulari gibi birçok faktörün rol oynadigina isaret eden Prof. Dr. Külekçi, riskin ise bunlarin hepsinin birlikte ele alinmasiyla degerlendirilmesi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Külekçi, söyle devam etti: “Dis çürügü, yavas ilerledigi için klinik belirtisini ancak 6 ayda gösteriyor. Oysa bu testle bir agzin dis çürügüne egiliminin derecesi üç günde objektif bilgilerle saptanabiliyor. Test sayesinde çürügün nedenlerinin yani sira, agzin çürüge egilimi olup olmadigi ve o anki durumu belirleniyor. Dis hekimi de hastasinin dis çürügüne egiliminde hangi faktörlerin etkili oldugunu saptayarak, koruyucu ve tedavi edici uygulamalara karar veriyor. Dis çürügünün baslangiç lezyonlarini, disi oymadan tedavi edebiliyor. Bu sonuca göre hastasina, öncelikle dislerini neden ve nasil firçalamasi gerektigini anlatiyor. Doldurulacak disler varsa, hangi dis dolgusu materyalini kullanacagina veya ek önlemler gerekiyorsa hangi dis macunu, agiz gargarasi ya da sakizi kullanacagina karar verebiliyor.”

Test paketlerini isteyen hekimlere kuryeyle gönderdiklerini ifade eden Prof. Dr. Güven Külekçi, hastadan alinan tükürük örneginin laboratuvarda mikrobiyolojik incelemesini yaptigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası