Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Dis Çürügü Aktivite Testi”

“Dis Çürügü Aktivite Testi”, Istanbul Üniversitesi (IÜ) Dis Hekimligi Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dali araciligiyla artik muayenehanelerde de yapilmaya baslandi. Türkiye’de bu testler daha önce sadece akademik çalismalarda uygulaniyordu.

Testi bir paket haline getirerek uygulamaya koyan Prof. Dr. Güven Külekçi, etkeni bakteri olan bulasabilir ve önlenebilir bir enfeksiyon hastaligi olan dis çürügünün, dünyada ve Türkiye’de çok yaygin görüldügünü söyledi. Prof. Dr. Külekçi, çürük riskini belirlemek için kullanilan dis çürügü aktivite testini dis hekimlerinin muayenehanelerinde de kullanabilecekleri bir hizmet haline dönüstürdügünü anlatarak, bunu geçen yil Kasim ayinda serbest çalisan dis hekimlerine duyurduklarini ve egitim verdiklerini bildirdi.

Dis çürügünün olusmasinda özel bakteriler, beslenme, tükürük miktari ile tamponlama (asidi nötürleyebilme) kapasitesi, florürün varligi ve hastanin o andaki agiz bulgulari gibi birçok faktörün rol oynadigina isaret eden Prof. Dr. Külekçi, riskin ise bunlarin hepsinin birlikte ele alinmasiyla degerlendirilmesi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Külekçi, söyle devam etti: “Dis çürügü, yavas ilerledigi için klinik belirtisini ancak 6 ayda gösteriyor. Oysa bu testle bir agzin dis çürügüne egiliminin derecesi üç günde objektif bilgilerle saptanabiliyor. Test sayesinde çürügün nedenlerinin yani sira, agzin çürüge egilimi olup olmadigi ve o anki durumu belirleniyor. Dis hekimi de hastasinin dis çürügüne egiliminde hangi faktörlerin etkili oldugunu saptayarak, koruyucu ve tedavi edici uygulamalara karar veriyor. Dis çürügünün baslangiç lezyonlarini, disi oymadan tedavi edebiliyor. Bu sonuca göre hastasina, öncelikle dislerini neden ve nasil firçalamasi gerektigini anlatiyor. Doldurulacak disler varsa, hangi dis dolgusu materyalini kullanacagina veya ek önlemler gerekiyorsa hangi dis macunu, agiz gargarasi ya da sakizi kullanacagina karar verebiliyor.”

Test paketlerini isteyen hekimlere kuryeyle gönderdiklerini ifade eden Prof. Dr. Güven Külekçi, hastadan alinan tükürük örneginin laboratuvarda mikrobiyolojik incelemesini yaptigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası