Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meyveleri kisa tasiyabilirsiniz

Meyve-sebzelerin kurallara uygun kurutulmasi durumunda besin degerini korudugu, yapilacak kurutma islemi ile saglikli beslenme ve bütçeye katki yapacagi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Fenercioglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, kis aylarinda üretilen domates, salatalik, biber, patlican gibi sebzelerin, yaz aylarinda dogal ortamda yetisenlere göre kalitesinin düsük oldugunu kaydetti.

Ayni zamanda kayisi, üzüm gibi kis aylarinda ithal edilen bazi meyvelerin de astronomik fiyatlarla manav reyonlarini süsledigini animsatan Fenercioglu, saglikli ve ucuz beslenmek için Anadolu'da her geçen yil azalan ürün kurutma geleneginin yeniden canlandirilmasi gerektigini söyledi.

Fenercioglu, bu dönemde kaliteli ürünlerin toz, nem ve yagmurdan korunarak kurutulmasi durumunda, üründeki mineral, bazi vitaminler, karbonhidratlar ve proteinlerin korunabilecegini belirtti. Fenercioglu, sunlari söyledi: ''Kis aylarinda üretilen ürünlere göre çok daha saglikli olan yaz ürünleri, kurallara uygun kurutma durumunda besin degerini aynen koruyor. Kurutulan üründe mikroorganizmalarin üremesine neden olan su kayboldugu için ürün uzun süre saklanabilir. Agustos sonlari da ürün kurutmada son firsattir. Çünkü Eylül ile yagmurlu günler baslar. Kurutulan ürünün yagmur yemesi ise küfe yol açar, bu da kanserojen etki yaratir.

Vatandaslara önerim, pazarlarin saglikli ürünlerle dolup tastigi ve minimum fiyatlarla satildigi bugünlerde her üründen bol miktarda alarak kurutup kis sofralarina tasisinlar. Ürünü kuruturken de günesin disinda firinlar da kullanilabilir. Hatta nane gibi bitkisel bazi ürünler fön makinesi ile bile kurutulabilir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası